Инхалација кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од Ivaivana, 27 април 2017.

 1. Ivaivana

  Ivaivana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Имам синче кое има 9 год. Секогаш кога е болен правиме инхалација 0,5 дексазон со 2,5 физиолошки раствор. 3 дена му правам инхалации наутро и навечер.
  Колку често може да се прават инхалации и дали може да бидат штетни?
   
 2. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  25.306
  Да се штетни не верувам.
  Ако дозволува детето правете и повеќе.

  Ние сме 2 ипол год. и правиме по 3 пати на ден по препорака од педијатар.
  Инхалациите може само да помогнат, барем кај нас е сакогаш така.
   
  На Ivaivana му/ѝ се допаѓа ова.
 3. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.743
  Допаѓања:
  254.162
  Пол:
  Женски
  Ама они примаат дексазон кој е кортико и се користи во ограничена доза т.с не повеќе од три дена
   
  На stilas7 и azelea им се допаѓа ова.
 4. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.132
  Допаѓања:
  20.660
  Пол:
  Женски
  За дексата незнам, сепак е лек кортико и треба доктор да си каже доза. Ако кажал така,тогаш ок.
  И јас често му правам инх.на син ми,еве баш периодов. Ми поткашлува, а се адаптираме на градинка, па сабајле и навечер правиме. Се со цел до тука да оди,да не биде на полошо. Но јас само со физиолошки 2мл му правам и многу му помага. Само еднаш лани имаме користено бисолвон,ама тоа беше ординирано од пулмолог.
   
  На Ivaivana му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bella12

  bella12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2015
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  4.818
  Пол:
  Женски
  Колку мл чист физиолошки раствор се става за инхалација на бебе, за една недела правиме 3 месеци?
   
 6. muchacha_a

  muchacha_a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  1.234
  Допаѓања:
  14.572
  Пол:
  Женски
  2 ml
   
 7. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  26.406
  Пол:
  Женски
  Инхалациите не се прават на своја рака никогаш. Доколку има во нос или грло бактериска инфекција, тогаш преку инхалацијата може да се спушти подлабоко и да се прошири кон белите дробови, што е и потешко да се излечи.
   
  На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.