1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ин витро за второ дете

Дискусија во 'Бременост' започната од Дани.СС, 13 април 2021.

  1. Дани.СС

    Дани.СС Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    @JoyJoy како да ја опишуваш мојата ситуација. Исто полицистични јајници и иако сум со нормална тежина не можам да овилирам без метформин или слично. И исто лошо реагирам на естрофем за трансфер, а лекарите пак за тоа притискаат па дури и аденомиозага или што и да е, помирна е кога нема природна овулација. Ама после естрофем сум крш отечени непца 7-8 месеци едвај јадам. Значи со месеци телото како да не е мое после естрофем за замрзнати. А пак за естрофем после пункција да не зборувам. Среќа што го одложивме. Без хиперстимулација имав болки не можев да се движам.

    Кај мене обратно јас сум 1 дете и го памтам детството како осамено.
     
    На PrettyG и tina2018 им се допаѓа ова.
  2. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Да имав замрзнати од првото би одела и јас.
    Стимулациите се опасни.

    Јас на едно инвитро вадам макс две клетки од која една одвај се оплодува, и ќе треба да примам максимална доза стимулација.
    Да не зборувам дека резултатот ќе биде 90 % без шанси.

    Утре детето нека ме осудува дека е само ако сака, жртвата нервозите и плачките па и самиот ризик на бременоста ме истошти.

    На детето му треба и мајка.

    А и гледајќи дека браќа со сестри еден куп има што не живеат не ни помислувам да поминувам повторно низ таа финансиска, психичка и физичка голгота.
    Ако биде природно ќе е добродојдено на другиов начин нема шанси.
     
    На JoyJoy, stevemila и PrettyG им се допаѓа ова.
  3. hub

    hub Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Периодов баш со мм, зборевме на оваа тема, јас многу сум за, гледам некако он ми се мисли.

    Јас воопшто не му ја мислам, иако првиот пат успеавме од прва, мораше месец, два да одложиме за трансфер и се испадна на крај супер..сега си имам синче 21м.

    Проблемот беше во намалениот број, и без форма, друго ништо..сега многу сакам, и пак се надевам дека ќе успееме од прва, го имам тоа чувство како и тогаш.

    Но доколку би се случило спротивното, е послето не знам дали би можела пак, дали би имала сила пак да поминам низ тоа.

    Уште малку сакам да почнеме со собирање документи, па ќе видиме..
     
    На stevemila, PrettyG, Дани.СС и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Дани.СС

    Дани.СС Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    @hub ne samo in vitroto tuku i patot sto sme go izodele pred in vitroto. Site sto sme tuka i tie sto uspeale i tie sto seuste se borat sme umorni. Umorni sme od istorijata pred in vitro, od obidite, od testiranja i eden kup ispitani i ne doispitani nesta. Iskreno i umorni sme od sistemot. I doktorite se umorni od sistemot, sigurno i od pandemijata i mislam deka toa se odrazuva na celokupnata rabota.
    Ama.od druga stana ako nie ne dademe potomstvo kogo kje imaat nasite deca.za.svoj covek. Ova e vreme koga lugjeto se zatvoraat samo so najbliskite stvarno kje bide uste potesko da se bide edinec.
     
    На Lady Leona, gjoker4e и PrettyG им се допаѓа ова.
  5. hub

    hub Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски

    Јас сум еднинец, и затоа не сакам моето дете исто да биде.
    Воошшто не си го сметам за дете добиено по ивф, и воопшто не ми е мака. Најискрено. А и се имам заборавено, гледјќи го моето дете и таа насмевка што ја има.
    Сакам да пробам за второ, па со Госппд напред ќе видиме, дали ќе успееме и овој пат како и тогаш што ни беше.
     
    На zverkica, Кате Катерина, stevemila и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Дани.СС

    Дани.СС Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    И јас сум единец. И многу ми беше осамено и сеуште ми е. Имам прекрасни примери во фамилија и помеѓу другарки каде што може да се види колку е голема љубовта и поддршката од брат или од сестра.

    И искрено некогаш си викам да немавме вакви проблеми ич немаше да мислиме дали второ дете. Тоа е сосема нормално. Децата се капитал, најважното богатство што го имаме и најголемата творба на нечија љубов.
     
    На Mihaela123456, Lady Leona, stevemila и 2 други им се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.864
    Пол:
    Женски
    Јас имам брат ама не сме многу блиски. Не бевме блиски како деца. Па се зближивме, па птооа пак малку се оддалечивме. Имаме деца на слична возраст и ептен се дружат они меѓу себе, ама ние не сме од тие да се слушаат секој ден, да се консултираат за се. Се слушаме по потреба, кратко и јасно. Поблиска сум со другарки и искрено со маж ми најмногу.
    Имам примери на многу блиски браќа и сестри ама и на раскарани во мојата околина.
    Така што брат/сестра не значи секогаш неизмерна блискост. Се е тоа толку индивидуално и без правила.

    Искрена да бидам детево оди во градинка од Септември, излегуваме надвор на лулашки за да се дружи со деца. Ковид фативме преку мајка ми откако прво се разболеа кај брат ми (а оан ги чуваше децата и неговите и нашето).
     
    На Mihaela123456 и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  8. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Za ovie mali očinja so gi imam, i koga ke me vikne"mama" bi pominala se uste 100pati ako e potrebno. Golgota od 10ipol godini, razni ispitivanja, operacii, 5in vitra...... Ova mi bese 6to po red. Bez da razmislim se bi povtorno da pominam
     
    На Martka, Belabelinakinder, zverkica и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    И јас имам 2 замрзнати ембриони. Имаме едно 10 мес бебе , добиено со ИВФ и сакаме второ. Може ли да ми ја кажиш процедурата. Од прилика да знам . Спремна сум да го минам истото , не би требало да има голема хормонска терапија ?
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Дани.СС

    Дани.СС Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Здраво, мој совет е прво да пробаш со двата замрзнати ембриона. За нив подготовката треба да ти е идентична на претходно и баш сега 1 година после пороѓај матката има висока рецептивност. И уште некое време секако ќе биде супер.
    За ваучер за второ дете треба да поминат 18 месеци од пороѓај. Тогаш ги собираш истите документи кои сте ги дале за прво дете плус извод од книга на родени на детето. Е сега во зависност од тоа што ви бил проблкемот првиот пат, не знам дали требаат нови инсеминации. Јас немам туби и кај мене секако не требаат.
    Ако имаш туби, ако двајцата сте здрави ова е време кога можете да пробате и природно. Женското тело е многу поспремно после пороѓај и многу од проблемите знае телото само да ги реши.
     
    На Lady Leona му/ѝ се допаѓа ова.
  11. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Se e mnogu polesno so zamrznati. 4,5 dena primav prolutex i kleksan, utrogestan i bev 2 pati vo New Born na eho, pa bese transferot. Prv transfer so zamrznati, i uspesen.Ne podnesuvav preku fond za vaučer. I ni blusku ne e kako pri normalno ivf
     
    На Belabelinakinder и Lady Leona им се допаѓа ова.
  12. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Конкретен проблем немаме, и двајцата со мм сме здрави. Се обидувавме 2 години . Без успех.
    И почнавме со БПО . Имав 3 неуспешни ИУИ и прво успешно ИВФ.Школска бременост имав .

    Размислуваме на замрзнатите ембриони , сакам да ја знам процедурата , ако до тогаш имаме среќа за природно .
    Ти благодарам на одговорот и ти посакувам успех
     
    На Дани.СС и stevemila им се допаѓа ова.
  13. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Не сакаме и ние да одиме преку фонд овој пат. Дај Боже да добијат ваучер оние што им треба за прво дете.
    Имам во Систина 2 замрзнати ембриона.
    Убаво ми е што ми кажа дека со замрзнати е по лесно.
    Кај да е ќе разговарм и со докторот , ти благодарам за информацијата.
    Ти посакувам се најдобро со бременоста .
     
    На Дани.СС и stevemila им се допаѓа ова.
  14. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Ne vredi da trosis vaučer, bar jas taka razmisluvav. Imam uste eden za preku fond. Za transfer plativme mislam 30,35 iljadi ako ne gresam. Fala ti mnogu, ti posakuvam i tebe sreka :inlove:
     
    На Lady Leona му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    :hug::l::sun:
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Aleksandra789

    Aleksandra789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    458
    Devojki zdravo, se spremam za embriotransfer so zamrznati embrioni... Dali znae nekoja od vas, dali fondot pokriva nesto i koj dokumenti se potrebni za podnesuvanje... ( Istite kako prethodno plus izvod od prvo rodeno ili ima i drugi)
    Fala vi
     
  17. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.857
    Пол:
    Женски
    Посебен ваучер само за трансефр нема. Евентуално можеш да земеш редовен ваучер за цела постапка, а да го користиш само за трансфер и дел од терапијата (зависи со каква терапија ќе ти го тераат).
     
  18. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Дали некој може со сигурност да ми каже дали следува ваучер за второ инвитро?
    Сестра ми има правено прво инвитро и е успешно породена. Сега сака второ да прави но во нашиот град ја вратиле и и рекле дека не и следува ваучер за второ бидеќи првото и успешно.
    Се јави Скопје во фонд таму и велат ти следува и за второ и за трето.
     
  19. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    И за второ и за трето дете може да поднесува документи за да добие ваучер.

    Само не ми текнува колку месеци треба да се поминати од породувањето.
     
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.857
    Пол:
    Женски
    И следуваат три и за второ дете. Јас во јануари добив.