Иритирана кожа на препони после бричење

Дискусија во 'Тело' започната од si.exs, 11 ноември 2011.

 1. si.exs

  si.exs Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  138
  Девојки ве молам за мислење.
  Сигурно знаете препарати со смирувачко дејство за сензитивна кожа.
  На препоните секогаш после бричење ми се појавуваат црвени зрнциња кои не поминуваат никогаш.
  Барем јас така мислам,дека тоа е резултат од иритирана кожа. :^)
  Како и да е,немам слушнато некоја друга да се пожали од ваков проблем. Дали сум единствена која на лето не можи слободно да си прошета по бикини на плажа,поради ваков "проблем"? |( :swear:
   
 2. aaleksaandraa

  aaleksaandraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  33
  Иритирина кожа на препони после бричење

  И мене така ми се правеа додека се бричев со вода и сапун , еднаш се договорив за на бањање да одам , а немавме баш вода дома , и шо да правам насуво само препоните ги избриков и ич не ми се појави црвенило.
  Можеш да се намачкаш бебешка пудра во прав ке ти помине исто црвенилото или павловичава помада.
   
 3. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.894
  Допаѓања:
  5.470
  Пол:
  Женски
  Иритирина кожа на препони после бричење

  Туу бе како се си наоѓам баш вака мои теми :lol:

  - Мојот најголем проблем беше ова од сите проблеми што ги имав знам тој период!
  И не си единствена да..има многу вакви случаи.Иако не е кај сите иста оваа иритација..кај некои помала кај некои поголема..

  Од кожа се вадев колку ми беше после бричење иритирана кожата,ма тоа беше страшно да се гледа..црвени бубулички,болни..големи,не дај боже да ги чепнеш.Значи ја неможам да пешачам понекогаш надвор ради ова .. И незнаев веќе што да правам..те ќе земев некои чуда за чувствителна кожа,како не,жити ефектот,после па ај колонски води,алкохол..незнам што веќе.

  Мислам дека немаше нешто што не пробав во врска со ова,а ништо немаше ефективен резултат.Сепак нежна е кожичката таму,а со жилет врз таква кожа,па што сакаме да добиеме? =/

  Ми пукна филмот и заменив брич со восок,ШТО Е НАЈПАМЕТНО! и ни се замарам сега ни ништо.

  А,како нега на оваа иритирана кожа,ја користев павловичева маст секој пат,лосиони,или креми такви некои парфемирани чуда никако.И што знам.. не дека имаше некој ефект..може мал,ама пак не беше доволен да ми ја намали болката и да ги тргни тие бубулчиња. Или некое бебешко кремче,маст,масло,пудра незнам што исто можеш да земеш..

  Али највеќе ти препорачувам да преминеш на восок,и ја се мачав со ова година ипол,и редно време беше да се опаметам.А,ако неможеш со восок,од страв,или незнам некои одредени причини,користи крема за бричење,ама само на препоните,никако од внатре кај усните или подоле!

  Твој избор. :)
   
 4. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.975
  Допаѓања:
  80.824
  Пол:
  Женски
  Иритирина кожа на препони после бричење

  Мое мислење е кога се бричиш не треба да ти оди бричот контра раснењето на влакната (како кога се депилираш со восок на пример).Само следи ја насоката.И тогаш се појавува црвенило ама е во многу помала мера .
   
 5. sirena4

  sirena4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  јас го имам истиот проблем, лето неможам слободно да шетам по плажа..ужас само гледам како другите шетат играат јас лежам на крпата и демек се сунчам цел ден :( се депилирамсо восок или депилатор никако со брич но се е залудно, црвенило, црвени точки никако не ми поминуваат бев загрижена дека сум единствена но кога ја видов темата реков конечно некој како мене помогнете ми што да направам :( :(
   
 6. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Ја секогаш ставам becutan пудра во прав и не ми се иритира кожата
   
 7. Loritaa

  Loritaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2011
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  660
  Општи прашања

  Сакам да ве прашам,од што ги бричам препоните ..целите ми се исипани со брунчиња со точки некои..не сум мазна,гадна сум за гледање.Е сега што да ставам да ми се смири кожата,да ми се врати во нормала?
   
 8. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.494
  Општи прашања

  ^^ Павловичева маст, мене многу ми помага.
  У случај да немаш дома таква, пробај со било која друга крема (зборам за оние ,,потешките'' и помрсни од типот на павловичевата) црвените брумчиња ќе ти ги снема за ден/два :).
   
  На Loritaa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.403
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Свари чај од камилица помини го местото со памукче натопено во чај, а потоа со павловичева како што ти кажаа или пак пудра од бекутан.
   
  На Loritaa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. qxwy

  qxwy Активен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  5
  Девојче, прво почни со крема, по исвесен период. Така кожата ке ти е по мека, а потоа спред мене најпаметно оди си во салон и немаш иритација, цел месец гајле немаш :D
   
 11. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.630
  Пол:
  Женски
  Бричењето е најнепрактично, ја иритира кожата, брзо растат влакната и се јавува чешање. Можеби може да помогне бебешка пудра или павловичева маст, ама најдобро е да се избегнува оваа метода на средување на препоните, па и целото тело. Депилацијата е незаменлива.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.279
  Пол:
  Женски
  Откако почнав да користам гел немам никаков проблем. Депилација нема шанси.