1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Иритирана кожа на препони после бричење

Дискусија во 'Тело' започната од si.exs, 11 ноември 2011.

  1. si.exs

    si.exs Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    139
    Девојки ве молам за мислење.
    Сигурно знаете препарати со смирувачко дејство за сензитивна кожа.
    На препоните секогаш после бричење ми се појавуваат црвени зрнциња кои не поминуваат никогаш.
    Барем јас така мислам,дека тоа е резултат од иритирана кожа. :^)
    Како и да е,немам слушнато некоја друга да се пожали од ваков проблем. Дали сум единствена која на лето не можи слободно да си прошета по бикини на плажа,поради ваков "проблем"? |( :swear:
     
  2. aaleksaandraa

    aaleksaandraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    34
    Иритирина кожа на препони после бричење

    И мене така ми се правеа додека се бричев со вода и сапун , еднаш се договорив за на бањање да одам , а немавме баш вода дома , и шо да правам насуво само препоните ги избриков и ич не ми се појави црвенило.
    Можеш да се намачкаш бебешка пудра во прав ке ти помине исто црвенилото или павловичава помада.
     
  3. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Иритирина кожа на препони после бричење

    Туу бе како се си наоѓам баш вака мои теми :lol:

    - Мојот најголем проблем беше ова од сите проблеми што ги имав знам тој период!
    И не си единствена да..има многу вакви случаи.Иако не е кај сите иста оваа иритација..кај некои помала кај некои поголема..

    Од кожа се вадев колку ми беше после бричење иритирана кожата,ма тоа беше страшно да се гледа..црвени бубулички,болни..големи,не дај боже да ги чепнеш.Значи ја неможам да пешачам понекогаш надвор ради ова .. И незнаев веќе што да правам..те ќе земев некои чуда за чувствителна кожа,како не,жити ефектот,после па ај колонски води,алкохол..незнам што веќе.

    Мислам дека немаше нешто што не пробав во врска со ова,а ништо немаше ефективен резултат.Сепак нежна е кожичката таму,а со жилет врз таква кожа,па што сакаме да добиеме? =/

    Ми пукна филмот и заменив брич со восок,ШТО Е НАЈПАМЕТНО! и ни се замарам сега ни ништо.

    А,како нега на оваа иритирана кожа,ја користев павловичева маст секој пат,лосиони,или креми такви некои парфемирани чуда никако.И што знам.. не дека имаше некој ефект..може мал,ама пак не беше доволен да ми ја намали болката и да ги тргни тие бубулчиња. Или некое бебешко кремче,маст,масло,пудра незнам што исто можеш да земеш..

    Али највеќе ти препорачувам да преминеш на восок,и ја се мачав со ова година ипол,и редно време беше да се опаметам.А,ако неможеш со восок,од страв,или незнам некои одредени причини,користи крема за бричење,ама само на препоните,никако од внатре кај усните или подоле!

    Твој избор. :)
     
  4. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.719
    Пол:
    Женски
    Иритирина кожа на препони после бричење

    Мое мислење е кога се бричиш не треба да ти оди бричот контра раснењето на влакната (како кога се депилираш со восок на пример).Само следи ја насоката.И тогаш се појавува црвенило ама е во многу помала мера .
     
  5. sirena4

    sirena4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    јас го имам истиот проблем, лето неможам слободно да шетам по плажа..ужас само гледам како другите шетат играат јас лежам на крпата и демек се сунчам цел ден :( се депилирамсо восок или депилатор никако со брич но се е залудно, црвенило, црвени точки никако не ми поминуваат бев загрижена дека сум единствена но кога ја видов темата реков конечно некој како мене помогнете ми што да направам :( :(
     
  6. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Ја секогаш ставам becutan пудра во прав и не ми се иритира кожата
     
  7. Loritaa

    Loritaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    661
    Општи прашања

    Сакам да ве прашам,од што ги бричам препоните ..целите ми се исипани со брунчиња со точки некои..не сум мазна,гадна сум за гледање.Е сега што да ставам да ми се смири кожата,да ми се врати во нормала?
     
  8. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Општи прашања

    ^^ Павловичева маст, мене многу ми помага.
    У случај да немаш дома таква, пробај со било која друга крема (зборам за оние ,,потешките'' и помрсни од типот на павловичевата) црвените брумчиња ќе ти ги снема за ден/два :).
     
    На Loritaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Свари чај од камилица помини го местото со памукче натопено во чај, а потоа со павловичева како што ти кажаа или пак пудра од бекутан.
     
    На Loritaa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. qxwy

    qxwy Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    5
    Девојче, прво почни со крема, по исвесен период. Така кожата ке ти е по мека, а потоа спред мене најпаметно оди си во салон и немаш иритација, цел месец гајле немаш :D
     
  11. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Бричењето е најнепрактично, ја иритира кожата, брзо растат влакната и се јавува чешање. Можеби може да помогне бебешка пудра или павловичева маст, ама најдобро е да се избегнува оваа метода на средување на препоните, па и целото тело. Депилацијата е незаменлива.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.741
    Допаѓања:
    32.091
    Пол:
    Женски
    Откако почнав да користам гел немам никаков проблем. Депилација нема шанси.
     
  13. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    1.559
    На препоните од бричење ми се појави црвенило, најверојатно некое брумче и ме многу чешање и од чешање така ми стана кругче црвено и како да се лупи така малку, и имам болка само на тој дел а претходно чешање, совет?
     
  14. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    2.349
    Крема од невен, мене само тоа ме спасува.
     
    На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ема2019

    Ема2019 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    и над тоа бебешка пудра и цела вечер нека и стои
     
    На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    1.559
    Каква конкретно од Невен домашна или од аптека?
     
  17. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    2.349
    [​IMG]

    Јас ја имам оваа, ама не мора истата, имаш во било која аптека, само кажи маст од невен, ги има и во помала количина, а имаш и на Balea во DM.
     
  18. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    12.745
    Пол:
    Женски
    Го имав овој проблем првиот пат кога се депилирав на интимен дел и се среди со гел од алое вера посебен за тоа, ама сега повеќе се бричам отколку што се депилирам со восок па излегуваат такви црвени мозолчиња. Може ли со некој интимен гел или крем да се реши проблемот или да користам кремата од невен што е погоре на сликата објавен ? :?:
     
  19. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Што би ми препорачале за депилирање а да не биде бричење, за во домашни услови? Го гледав восокот на Балеа во кутија, па доколку некоја го има користено за интима да сподели искуство.
     
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш или два пати се имам депилирано, не сакам да не сум мазна со денови да чекам да се депилирам па постојано сум со бикче, никогаш не ми имат излезено акни, ама веднаш после бричење го поминувам местото со кокосово масло или некое друго можеш јојоба.
    После тоа нормално цело тело си го поминувам со лосион кој го користам за тело, моментално на Нивеа млеко за тело со кокос и кожата ми е мазна и мека.
    И на нозете ми е исти принцип, до сега не сум имала проблем со исфрлување.
    Нормално често менување на бикче, и различно јас користам едно за препони друго за нозе.
    Ми е страв интима со исто бикче да користам на други делови.