1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ирска музика

Дискусија во 'Музика' започната од daylight, 7 септември 2013.

 1. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.027
  Допаѓања:
  3.939
  :music: Ирската традиционална музика ми е меѓу најомилените. Песните користат англиски и ирски јазик (тнр. гелге или галиг) и традиционални инструменти како на пр. гајди.
  Една од најпознатите ирски песни е Come by the Hills која пее за убавините на природата и живеењето на мигот, сегашноста (and care of tommorow can wait till this day is done...) :)

  Come by the Hills
  Oh, come by the hills to the land where fancy is free
  And stand where the peak meets the sky and the locks reach the sea
  Where the rivers run clear and the bracken is gold in the sun
  And cares of tomorrow can wait till this day is done.

  Oh,come by the hills tae the land where life is a song
  And sing while the birds fill the air with their joy all day long
  Where the trees sway in time, and even the wind is in tune.
  And cares of tomorrow can wait till this day is done.

  Come by the hills to the land where legend remains
  Where stories of old stir the heart and may yet come again
  Where the past it is lost but the future is still to be won
  And cares of tomorrow can wait till this day is done.

  Come by the hills to the land where fancy is free
  And stand where the peaks meet the sky and the rocks reach the sea
  Where the rivers run clear and the bracken is gold in the sun
  And cares of tomorrow must wait till this day is done.

  http://www.youtube.com/watch?v=wooOnfQDAhY

  Група: Na Fili (Поет)
  Песна: An Londubh is an Chéirseach (Црната птица и дроздот)

  http://www.youtube.com/watch?v=0BbviqR4lsU
   
 2. mihaela55555

  mihaela55555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  120
  Мене лично, ирската традиционална музика ми е многу интересна. Многу е весела и побудува интересни чувства. Кога ја слушам ми текнува на џуџињата на Снежана :rofl:
  Порано со татко ми си ја слушавме и баш ни беше весело!
  Не ја слушам многу ама ми се допаѓа :)
   
 3. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  И мене ми се допаѓа ирската музика, во последно време, многу ми е релаксирачка.... :)
   
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
 5. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  8.463
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
 7. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  8.463
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
 9. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  8.463
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
 11. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  8.463
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
 13. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  8.463
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
 15. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  8.463
 16. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.091
 17. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  8.463
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
 19. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  8.463
 20. Rock.Lady

  Rock.Lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  Љубов ли е, Ирска ли е? Традицијата, културата, музиката, танцот, самите луѓе... буквално сè. :l:
  Кога веќе не можам да ја посетам Ирска во скоро време, се надевам дека барем Irish Stew of Sindidun или Orthodox Celts(бендови од Србија кои свират ирска музика) наскоро ќе имаат концерти во Скопје. Фактот дека имаат дојдено неколку пати тука а јас ниеднаш ги немам слушнато во живо - ужасно ме нервира.:u:  Од она што е актуелно на ирската музичка сцена, ги обожавам Damien Rice, Glen Hansard, Lisa Hannigan, Hozier, Kodaline, The Script итн.

  Falling slowly, eyes that know me
  And I can't go back
  Moods that take me and erase me
  And I'm painted black
  You have suffered enough
  And warred with yourself
  It's time that you won
  :l:
   
  На SURF му/ѝ се допаѓа ова.