1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Иселеничка виза

Дискусија во 'Барање работа' започната од kristince51, 29 август 2012.

  1. lalaland

    lalaland Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Jas mozam da ti kazam za Canada, osven brak se drugo e lazga. Kanadski drzavjanin sum,10 godini ziveev tamu i veruvaj ni zapad poveke ne e kako sto bil. Koga bi mozela da biram bi izbrala samo nekade o Europe, i tamu situacijata slusam ne e naj, naj ama makar e poblisku do Makedonija.

     
  2. Ache

    Ache Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, moze li nekoj da mi pomogne dokolku e vo moznost, sakam da znam kade mozam da dobijam informacii za uslovite za podnesuvanje na Permanent viza za vo Kanada. Odnosno koi dokumenti se potrebni i koi uslovi treba da gi opfakam za da dobijam trajna viza. Koja agencija moze da mi posreduva dokumenti za iselenicka viza?? Se javiv vo nekolku agencii, no tie posreduvaat dokumenti samo za turisticka viza. Dokolku moze nekoj da mi dade bilo kakva informacija stavrno bi mi pomognala :)
    [mod-kirilica:mkl83lii][/mod-kirilica:mkl83lii]
     
  3. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    715
    Допаѓања:
    5.944
    Пол:
    Женски
    И јас сум заинтересирана за иселеничка виза поточно за квебек. Некои информации повеќе добро би ми дошле
     
  4. Steffy555

    Steffy555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Како до американско државjанстао

    Здравоо дечкии.. Епа вака, дали знае некоj како можам да добиjам амер. државjанство. Што и дали треба да се поднаса нешто во американска амбасада, како идат тие процедури??.. Хелп ми плисс!! Поздравче. :* Благодарам однапред.<3
     
  5. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Како до американско државjанстао

    Имаше конкурс за добивање на green card, но тој заврши. друг начин нема, освен ако не си студент па да аплицираш за work and travel програма :)
     
  6. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Како до американско државjанстао

    Да, и јас го знам тој начин, да аплицираш на лотарија за зелена карта за Америка, но тоа заврши на 4ти или 5ти ноември и се аплицира само еднаш годишно, штета и јас го пропуштив рокот, се сетив да проверам доцна :worried:
    А друг начин е брак со Американец :)
     
  7. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Како до американско државjанстао

    За брак со американец (освен ако не е од љубов), ти требаат пари за да платиш. И такви мажи не се наоѓаат често. :) :)
     
  8. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Како до американско државjанстао

    Да, цената е 10 000 долари, барем колку што сум слушнала сепак непроверена информација е ова
     
  9. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Ако се родиш во нареден живот во САД, независно твоите родители од каде се, автоматски стануваш државјанка на САД :D (освен ако до тогаш не ги сменат законите). Други начини се брак со американски државјанин, лотарија за разновидност на америка (тнр. зелена карта), крупна економска инвестиција, или во исклучителни случаеви да ти го поклонат на тацна (поради исклучителни заслуги).
     
  10. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Па отприлика е толку. Може и повеќе. Зависи како ќе се договориш. :)
     
  11. Quetsya

    Quetsya Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    За Австралија најлесно ќе се информирате преку агенцијата Blue Bridge во Скопје. Агентот ќе ви ги објасни сите можни начини за пристигнување таму.

    А за Америка, најлесно и наједноставно е со dvlottery.

    За Нов Зеланд има собирање на поени, така да таму е најлесно да се отиде.
     
  12. daniel123

    daniel123 Нов член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    "Каде е тоа dvlottery ? оти сум заинтересиран за одење во Америка па не е битно колку пари тражат само да отидам во Америка по работа и слично па ако мое побрзо одговор
     
  13. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    За Америка не е едноставно заминувањето. dvlottery е лотарија која за жал веќе заврши. Освен ако не си студент да аплицираш за work and travel, друг избор не постои.
     
    На Quetsya му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Celebrity3

    Celebrity3 Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    3
  15. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    798
    Да не е информиран некој кога е извлекувањето од лотарија за Америка?
     
  16. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.959
    Колку што се сеќавам во април,но известуваат се до крај на јуни
     
    На curious-doll му/ѝ се допаѓа ова.
  17. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    715
    Допаѓања:
    5.944
    Пол:
    Женски
    Можеш да почнеш да проверуваш за лотаријата од први мај .Едвај чекам :)
     
  18. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Едвај чекам да помине 18:00 часот, да почнеме со проверки за лотарија за зелена карта. Не можам ни скара да изедам од возбуда, ни кока кола ми се пие, пиво па ич :lol:
    Ако не ме извлечат денес кој ќе бара врски и ургенции да ме изберат. :rofl:
    Аризона уеит фор ми.
     
  19. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Доби ли некој воопшто од Македонија зелена карта на лотаријава?
    Никој до сега се нема јавено по форуми, на српскиот форум само неколку се јавија, тројца или четворица, ама на тој форум има од сите поранешни YU земји.
     
  20. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Ние за оваа година првпат се пријавивме за лотаријава, и ништо, не не извлекоа :( Знаев дека има мали шанси, ама сепак си се надевав, и кога видов дека не сме извлечени, се разочарав.. Еве два дена сум така, безволна :) Инаку не дека ни е толку лошо тука, имаме свој дом, со сопругот сме двајцата вработени со прилично солидни примања.. и пак не ми се останува во државава што све повеќе тоне во г*мна, каква иднина ќе имаат моите деца тука? Плус и брат ми живее во Америка и многу добро му оди, ќе ни помогнеше ептен на почетокот додека се снајдеме.. И плус ќе си бевме заедно зошто ужасно ми недостига.. И нема да ми беше толку тешко, да не најавуваат укинување на лотаријата, да знам дека ќе има и следните години, ќе имам некоја надеж и ќе се пријавувам секоја година.. Тоа е, живот тече даље..