1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Иселеничка виза

Дискусија во 'Барање работа' започната од kristince51, 29 август 2012.

  1. LadyInLove

    LadyInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    14
    Ме интересира дали некој од вас има искуство со работа во Европа или Канада и иселеничка виза секако. Дипломирана сум, 5 месеци не можам да најдам било каква работа па затоа се решив на овој чекор.
     
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    ^ Сакаш по струка?
    Што имаш дипломирано?
    Многу е полесно до виза и работа во Европа, а и Канада ако си кадар кој е во дефицит. Имаат систем на бодување според кој одлучуваат дали си соодветен граѓанин за нивната држава.
    И за обете ти треба соодветен сертификат за одредено ниво на познавање на јазикот кој се зборува во земјата и во зависност од професијата се движат од ниво Б2 до Ц2.
     
    На LadyInLove и mackica1 им се допаѓа ова.
  3. LadyInLove

    LadyInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    14
    Не мора да биде по струка. Гледав една страна со огласи за работа и имаат добро платени работни места во хотели а и на фарми. Сепак мислам дека мал проблем е тоа што немам ЕУ пасош, бидејќи прво прашање им е дали имаш пасош. Ако немаш не сакаат да прават муабет понатаму.
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Јас ти кажувам за регуларниот пат, а воедно и потешкиот пат. А и за работа по професија ептен.
    Имаш ти алтернативи со бугарски пасош и нема тука никаква дискусија за понатака што и како.
     
    Последна измена: 10 март 2015
  5. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.846
    Допаѓања:
    133.051
    Пол:
    Женски
    За Европа ти треба или европски пасош или работна виза. Ова второто малце потешко, ептен ако не си некој дефицитарен кадар, па да нема ни еден таков во нивната држава па да ти дадат работна виза без европски пасош.
    За у Канада ако немаш работна понуда, за да добиеш виза ти треба минимум две години искуство во област која им е дефицитарна, ИЕЛТС минимум 6 оценка во сите 4 категории, околу 12000 канадски долари на сметка за тебе плус уште по 2000 за секој шо ке иди со тебе. Преводи на сите документи и препораки од сите работодавци.
     
  6. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Ke ve molam nekoj ako znae za potrebni dokumenti za turisticka viza za kanada sakam da odam na poseta kaj rodnini
     
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.846
    Допаѓања:
    133.051
    Пол:
    Женски
    ѕирни тука би требало да најдеш информации
     
  8. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    fala Sesil go najdov toa no nekako pisuva poveke dokumenti za razlicni relacii pa mislev nekoj konkretno sto vadil da mi kaze, jas ke odam kaj brat mi, i sega tamu nesto pisuva vencanici, izvodi neznam dali se toa treba koga se raboti za brat
     
  9. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.846
    Допаѓања:
    133.051
    Пол:
    Женски
    Пробај тогаш тука мислам дека можеш да добиеш одговор
     
  10. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
  11. L-a-d-y-Bug

    L-a-d-y-Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    52
    Има ли некој што има заминато во Америка преку лотаријата за зелена карта да сподели искуство? Како е за снаоѓање на почеток, се наоѓа ли работа лесно?
     
  12. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Дечки во Октомври здравје планирам да одам во Ирска на 10 дена
    ме интересира за виза ми рекоа дека треба, најверојатно туристичка.
    колку пари е визата? од каде се вади? За колку време е готова?
     
  13. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Devojki gledam deka temava ne e neshto mnogu aktivna no sepak sakam da prasham dali nekoj ovaa godina aplicirashe za green cart ...nekli sega vo tek e apliciranjeto...zoshto mene neshto ne mi go otvara pa mi trebashe konsultacija
     
  14. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.310

    Јас аплицирав минатата година преку www.dvlottery.state.gov . Тука ги имаш сите инструкции во врска со поплнувањето и фотграфијата, а го имаш и формуларот.
     
    На maichka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. NajMila2

    NajMila2 Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    22
    Лилит, ај те молам упати ме ако си добро информирана или линк кај да се информирам јас. Забен техничар сум, зборувам напредно англиски. Може ќе имам шанса на нешто да се надевам. :):)
     
  16. DJD

    DJD Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво не сум сигурна дека сум на правата тема ама не можев да најдам посоодветна тема да го поставам прашањево.
    Пополнувам апликација за туристичка виза за Македонија за мојот пријател кој сака да ме посети во Македонија па имаме некои од прашањата што ми се малку нејасни па ако се разбира некоја од вас повеќе на ова прашање ве молам за помош....
    или ако знаете кај да се обратам негде кај што асистираат за вакви работи....
     
  17. 12masima

    12masima Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    29
    Здраво феминки,

    Сакам да прашам едно прашање! Дали има некој тука што бил веќе извлечен за лотарија? А ако не, дали знае некој, доколку си извлечен на зелената лотарија дали на самото интервју во амбасада прават проблем ако имаш трет степен само на средно образование?

    Ви благодарам на одговорот, од корист ќе ми биде.
     
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски

    Ако имаш само трет степен а немаш работно искуство повеќе од две години во последните пет во одредени професии кои што можеш да ги најдеш на интернет, сигурно нема да добиеш зелена карта.
     
  19. Boni top

    Boni top Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки.Имам едно прашање до вас...дали некој знае кои се потребните документи за да се добие виза во Австралија?
     
  20. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Кога ке има објавено кој е добитник на green card?