1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Иселеничка виза

Дискусија во 'Барање работа' започната од kristince51, 29 август 2012.

  1. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    3 мај
     
  2. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    дали некој знае како оди процедурата за виза за Аљаска?
     
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Исто како и за цела УСА. Зелена карта или х2б и х1б визи..
    Такви "специјални" програми има само Канада освен ако не се сменило нешто во УСА во последниве 2 месеци
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    кога има конкурс-лотарија,за Америка,за зелена карта или како одат тие работи,каде можам да следам?
     
  5. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Ај малку помош околу ова Entrant's Confirmation Number. Овие од амбасада ми дадоа на меил да пополнам а кодов немам поим кај да го најдам . @Dust ???
     
  6. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Дали јас кога имам иселеничка виза за Америка се поднесува документи за сопругот или тој автоматски добива бидејки сме во брак?
     
  7. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    За каква виза аплицираш DigY? :) Обично овој број го има на апликациите за зелена карта, затоа и те прашувам (за да можам да ти кажам каде да го најдеш ако и јас знам :) )
    И пак зависи дали за зелена карта аплицирате?

    Во принцип за сите визи аплицирањето е заедничко ама за секој посебна документација се носи, за з.к за секој посебно медицински преглед, имаш и две уплати за з.к, се по две..
     
    Последна измена: 24 март 2016
  8. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Јас имам виза иселеничка преку родител а за сопругот ме интересираше дали треба да се поднесува документи нешто?
     
  9. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
  10. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    За лотаријата не можеш да аплицираш сега, тоа е еднаш годишно во октомври некаде и пријавувањето трае не повеќе од еден месец. Сега може само да се проверува статусот од предминатата година (тие што се пријавиле имаат добиено Entrant's Confirmation Number), а од мај и статусот од ланската.
     
  11. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Дали некој има пробано да добие иселеничка виза за Канада преку Express Entry програмот?

    Со сопругот направивме тест дали сме eligible for express entry, меѓутоа сакавме да се распрашаме дали некој има пробано, има искуства и сл.
     
  12. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    a preku net se.prijavuvame ili? bidejki od ambasada za info m pratija link preku koj ustvari se prijavuva izgleda...nezz tocno kako odi ..
     
  13. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    93.760
    Да @DigY ,преку нет се пријавува.
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Оваа година ќе паузираш па во октомври ќе аплицирате со сопругот, еднаш ти како носител и еднаш тој како носител и ќе чекате дали ќе ве извлечат на први мај 2017, тоа е лотарија за 2018 година. Јас трет пат се пријавувам, демек некои врски фантазиравме ама како што не не извлекуваат ќе избледат и тие.
    За Аљаска и јас сакам, едно време се опседнав колку е убаво и диво, па ме разубедуваа. И мислам дека за Аљаска не мораше да одиш преку лотарија за зелена карта, читав дека полесно е за имиграција, дури и државата парично помагала.
    За Канада иако викаат дека мерките ги намалуваат, пак е недостижно и за секоја провинција различно. Мислам дека има некои олеснувања за Манитоба. Ама главно за имиграција највеќе улога игра дали имаш струка барана кај нив и најмалку три години работно искуство според струка, како и тоа да имаш положено IELTS или меѓ.тест по француски. Ако имаш познавање од двата јазика, плус за тебе.
    Јас кога би имигрирала би избрала некоја авантуристичка земја, пр.Аљаска, Нов Зеленд, Норвешка, Канада, можеби Исланд. Ама и за USA ако добијам зелена карта на лотарија нема да ја вратам :D
    Инаку само ова е линкот за аплицирање и проверка на статус
    https://www.dvlottery.state.gov
     
    На Ethrnity и DigY им се допаѓа ова.
  15. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    @Abeja od ambasada mi rekoa po lotariska. ama ja iskreno ke baram i rabota pa moz taka ke zememe viza..
     
  16. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    За работа во Америка прво ќе ти бараат зелена карта, зашто без зелена карта не можеш да работиш легално, тоа ти е всушност дозвола за работа, работодавачот прво тоа бара.
    Додека во Канада на пр. пожелно е да најдеш работодавач кој ќе ти даде понуда за работа (во случај кога другите услови ти се исполнети и ти фали само понуда за работа).
    Ако веќе исполнувате услови, имате работно искуство, пробајте си ја среќата во Канада. А за финансии, ќе ти бидат потребни кај и да отидеш.
    Мислам дека во неколку фази беше аплицирање и имаше повеќе начини на аплицирање. Прво се праќа писмо со тоа што исполнуваш па ако ти го прифатат, ти праќаат покана да аплицираш.
    Имав колега кој аплицираше па на крај не издржа и се откажа, дека се во круг го вртеа. Ама ако ти со твоето искуство си им потребен сигурно дека побрзо ќе оди постапката.
    Може да аплицираш за Канада преку Express entry програмата, при што правиш свој профил и според нивно рангирање, зависно колку високо ќе се рангираш на листата ти испраќаат покана за аплицирање. Ова се програмите за аплицирање, на страната имаш линкови до сите.
    Еве ти го линкот
    http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/apply.asp

    За зелена лотарија за Америка, буквално се што те интересира ќе пронајдеш на овој форум
    http://www.zelenalutrija.com/forum/

    Искуства за Аљаска
    http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=948

    Работата е само да те извлечат за зелена карта за Америка и да поминеш на интервјуто, после се е лесно, нема да се замараш со аплицирање и собирање поени, идеш таму и бараш било каква работа.
    p.s. Извлекувањето било на 03.05.2016
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    @Abeja toa izvlekuvanje ko sto razbrav e za tie shto podnele 2014. inache kako se vadi zelena karta za Aljaska?
     
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    DigY скоро се ти кажале погоре, јас малку каснам хаха
    Извлекувањето ќе биде сега во мај, секоја година е во мај, а аплицирањето е во октомври.. На таа апликација единствено знам дека го има тој број и ако си аплицирала претходно а не го знаеш, можеш да го добиеш со пишување на мејлот, презимето и имаше уште нешто мислам..
    Специјална програма за Аљаска ако добро памтам немало никогаш, имаше некои смешни статии што ги пуштаа по нетов (јбг македонските медиуми се такви) како онаа дека Аљаска ти плаќа за да живееш таму, а всушност тоа е целосно извртена статија која што се однесува на тие со резидентска виза или државјаните на САД. Аљаска е дел од САД и за мигрирање важат истите правила како и на било кое друго место во Америка..
    Значи: не постои такво нешто како зелена карта за Аљаска. Кога ќе ја добиеш зелената карта можеш да се населиш во било која држава во САД и таа ти важи секаде..

    Зелена карта по работа е екстремно лимитирана верзија која што е ужасно скапа па дури и тие што се веќе на некоја работна виза во САД не можат да ја средат затоа што фирмите не сакаат дс ги спонзорираат (скапо е)
    Единствена опција ти е да аплицираш за некои работодавци кои имаат желба да те спонзорираат за H1B виза па после три или повеќе години да средош за зелена карта..
     
    Последна измена: 25 март 2016
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    Dali e nekoj dobitnik?
    Jas proveruvam no ne mi go otvora linkot dali i kaj nekoj drug ima takov problem?
     
  20. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    243
    I jas ne mozam da otvoram, preoptovaren e linkot