1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искористена и неискористена бебешка опрема и облека

Дискусија во 'Бебе' започната од snegulkata, 1 март 2014.

  1. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.023
    Допаѓања:
    37.311
    Пол:
    Женски
    Ние ваква имаме. Одозгоре е со стреичка, ама ја тргнавме дека дома не ја пече сонце :D
    IMG_20180512_142530.jpg
    Ние се што имавме користиме максимално. Релаксаторот до скоро и беше таман, ама сега го надрасна и не ја ставам веќе. Транспортерот уште го користиме, ја собира уште. Оваа лулашката многу не ја сака, ама си седе сепак. Количка за надвор има, максимално користена ни е, цело попладне е надвор во неа, другата количка за внатре исто ја користиме за шетање низ тараса и за јадење оти хранилка немаме, а нема ни да имаме. Дубакот од скоро го користиме, сега повеќе почна да седи откако научи да се мрда од место. Креветче дрвено имаме, во него преку ден спие, навечер ретко. Ја ставам во него кога ќе заспие ама во текот на ноќта ја ставам до мене. Големи фиоки има и пола гардероба и е таму. Облека за почеток не купував скоро ич, позајмена ни беше. Сега кога потпорасна повеќе купувам. Пред некое време купив ранче и мислам дека е најискористено нешто, секаде го мкнеме. Скафандерот промашена инвестиција е. Три шишиња имаме и сите ги користиме, една цуцла само за спиење и е. Толку
     
    На karibian, 24.07, kiki_riki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    До 6м е. Не ти трева веќе :)
     
  3. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Јас имам комода со кадичка и воопшто не е искористена. Комодата со пресоблекувална си стојат во спална, а кадичката на држач го внесувам во купатило. Според мене попаметно е посебно комода посебно кадичка со држач
     
    На kukla21 и Independiente им се допаѓа ова.
  4. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.809
    Допаѓања:
    21.027
    Пол:
    Женски
    Анжи кај соборна, гледав пред некое време мали :) па модерни искинати..

    Назад на темава...
    Некако ми се гледа дека се ќе искористам ко што треба. Уште од болница си седеше во транспортер, се до купување седиште, без исклучоци. Креветче од прв ден, односно ноќ. Монтажно исто, за на пат, за кај баба...хранилка од прв ден откако почнавме со дохрана. Количката ми е болид, ја обожавам, толку ми се погоди, а и дете се вози ужива. Релаксаторор што го добивме за ништовне го биваше, обичен рамно платно. Другиот што го позајмивме на фишер како корпа малце ни се погоди уште седи во него.
    Корито искористено, столче за бањање исто, го користиме и како столче за на трпезариска маса.
    Стерилизатор немам, а не го сметам ни за потребен за деца што цицаат...тоа за ад да. Лажички стерилизирам само кога ќе купам. Цуцли вријам кога ќе паднат надвор, овака попарувам само со вода.
    Подлога за повивање не земав зошто од кичмата не можам стоејки да менувам пелена, доволно е и толку малце да се наведнам за да не можам 3 дена да се оправам.
    Друго сега не ми текнува.
     
    На 24.07, mal.ecka, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    Незнаев каде да прашам, па ајде овде. Има ли некоја мама Mama Roo, @kukla21 мислам имаше, да ми каже дали се поти малецкото во него? Мојот дали дека многу прета и со раце и со нозе, главчето често му е испотенко, а ставам и тетра пелена од долу. Собна температура околу 22 -23 степени, онака не се поти, некогаш кога ќе цица, ама во Mama roo то еве во последно време главчето често му е испотено.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Не се поти дунде :) Уште "го вози", ама немаме проблем со потење
     
    На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.644
    Пол:
    Женски
    Да не му е жешко? Машките се пос'клетчии од девојчињата, башка што преку главата ја регулираат телесната температура. Не облекувај го многу, на таа собна температура е доволно боди на кратки, тенки шпихозни или тренерчиња и чорапчиња.
     
    На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.656
    Допаѓања:
    51.762
    Пол:
    Женски
    Ни моето не се поти, сигурно му е топло :) Иначе на нас најискористени ни се транспортерот ептен си седи во него некад и заспива за кратко, релаксаторот Мамароо си ужива во него додека мама средува нешто, Еден комплет шпихозни и капче од Бебе Хоум тоа го износивме додека беше бебе само тоа му беше точно од бебешките работи,другите малецки му беа :). Најнеискористени ми се цуцлите еден тон ги имам ниедна не фати .. толку за сега :)
     
    На BoaVista, didisi и kukla21 им се допаѓа ова.
  9. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    Порано не се потеше, ама дека помал и не мрдаше толку, сега прета нон стоп. За облекување, не го облакам многу, ама најверојатно му е висока собната температура, ќе пробам да одржувам на 20-21 степен.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Pocahontas9

    Pocahontas9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Нас ни се најупотребувани тото туферите.Ги користиме за газе, за бришење уста, доколку ми e малку измокрено детето од нешто одоздола ставам под мокрото...
    Исто сенаменско ни е маслото на Веледа.Го користиме за теменица, за масажа, за бришење газе, на почетокот стававме во водата за капење малце,многу нежно е и нема мирис.
     

    Прикачени фајлови:

    На dromka, Jana06, day.dreamer и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Најкористено нешто не можам да издвојам, релативно кратко време сум со бебе. Уште од прв ден дома многу сум задоволна од Авент натурал шишето и авент цуцлите. Исто така доста практичен ми е чиполино беби фонот.
     
    На macufce, Larahappy, Spidy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Не можам да кажам најкористено, но дефинитивно најпрактичен ми е стерилизаторот. Најкористена можам да кажам корпата од количката засега. Кога ќе имам повеќе искуство ќе пишам пак.

    @Fallen.Angel од каде го зема бебифонот и колку?
     
    На dromka и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  13. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ми го дадоа на подарок, од некој беби шоп. Видов цена има околу 2900 денари. Јас си го избрав. Слика има во темата што последно купивме.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Мнoгу рабoти мoжам тука да пишам: беjбифoн, релаксатoр, транспoртер, пиjанo за бебе, пoдлoга за играње, креветче, гнездo...

    Не искoристивме мнoгу кoшара за играње :)
     
  15. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Сакам да те прашам во врска со шишето, дали цуцлата сама си капка кога ќе го обрнеш шишето или мора да повлече за да потече.
    Јас имам на Nuk и Tomme Tippee но многу бргу течат и од што е лакомка бргу цица и се собира многу млеко и се засркнува.Купив пред некој ден и на Baby Nova иста песна и со тоа шише е.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ако го протресам капка, ако не не. Баш гледам многу се мачи да повлече бебето кога пие. Имам и chicco шише од тоа течи како лудо и мислам ќе се задави бебето.
     
    На Dance27 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Philips е мoетo не тече кoга ќе де преврти, педиjатар ми има кажанo дека така треба за да му е тешкo влечењетo.
     
  18. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Да и мене така педијатар ми кажа,дека само не треба да тече туку да влечи бебко.Сеуште не сум успеала да најдам таква цуцла.Тие што сум ги испробала сами си капкат.
     
  19. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Од Томи Типи имам шишиња 0+ и воопшто не капе кога ќе го свртам шишето.
     
  20. xhon kenedi

    xhon kenedi Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    33
    Pozdrav kade bi mozela da najdam kaisi za transporter transporter
     

    Прикачени фајлови: