1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искористена и неискористена бебешка опрема и облека

Дискусија во 'Бебе' започната од snegulkata, 1 март 2014.

  1. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    Со другите две дечиња сме биле во заедница и одсвен креветче и количка не сум користела ништо друго , ми трубеа над глава нема место , нема да го користиш , нема да ти седи а ја лејка смотана па си ќутев и така израснаа децата , третово има до сега купено се и реално буквално се користиме , количка нормално користам со зимава поретко , транспортеторот го обожавам , релаксатор земавме на вибрации тоа не ми се погоди па го менував и земав како лулка со хранилка неможам да функционирам без него сега , игралната не е голема ама ја занимава , сега само лежи во неа ги фаќа играчките па ќе видиме понатака , од облека се буквално се износи ( купував селективно ) пумпата за измолзување и силиконските брадавици цело време ги користам , само уште инхалатор ми фали .....
     
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно најискористена досега ми е подлогата за преслекување. Многу пати дневно се преслекуваме и ми е препрактична, не само затоа што не се наведнувам, туку и се ми стои на полиците на неа, па не морам да разнесувам работи низ собите, едноставно се е на едно место.
    Транспортерот ми е неопходен за во кола, воопшто не ми се допаѓа лежиштето, но секако ми користи.
    Алишта не купував многу на почеток и среќа бидејќи многу брзо ми ги одрасти малите броеви.
    Електричната пумпа ја искористив многу, без неа навистина не знам што ќе правев, меѓутоа сепак се купува по потреба.
    Релаксаторот засега воопшто не е ни отворен, си стои како што е купен, а најверојатно така и ќе остане.
    Гнездото можеби е практично, мене лично само ми смета и го преместувам лево десно, а и брзо го одрасти, го одврзавме долниот дел ама не ми се допаѓа.
    Според мене е добро да се има и безконтактен термометар бидејќи е поедноставен за употреба.
    Инхалаторот не ми е употребен и нека остане така, но сметам дека е добра инвестиција.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Најискористена работа:
    -подлога за пресоблекување
    -транспортер
    -креветче
    -седиште за во кола
    -хранилка
    -подлога за играње

    Најнеискористена работа:
    -релаксатор на вибрации
    -корпата како дел од количката
    -гнездо
    -лулашка во двор
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Немам нешто што искористивме максимално, освен транспортерот и ранецот. Подлогите за пресоблекување што се купуваат од аптека ми се најдоа доста, бидејќи се шљака целиот кога кака. Месечинка што пее ми се наоѓа кога идам во вц за да му го одвлекува вниманието додека се вратам. Исто и подлогата за играње со висечки играчки. Од играчки, има една кола што пее и сама вози, кога се удри менува правец на движење и таа супер ми се наоѓа за занимации, ја следи како се движи.
    Перницата за доење не ми беше практична, само ја пробавме и така си остана. Од облека, капи, хулахопки ми се најнеискористени. Исто и кошули и фармерки, на поклон доби по два пара, ги немаме облечено ниеднаш. Патики исто, по еднаш му ги облеков. Оградицата за креветче до сега не ја ставивме, натаму кога ќе почне да седе во креветчето да си игра може да му ја ставам за да не се лупне во оградата. Кенгурот го пробавме, не ми беше практично да го носам во него и си стои во кутија. Тоа аспираторчето за влечење мрсули од носе не го искористивме, тешко ми иде влечењето и зарежав. Шишиња, цуцли, што јас купив, што поклони, пола се само отворени, пола не ги ни отворив.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    Најнеискористени:
    -мрежа за во корито.
    Пишав и во друга тема, бебево во сред август се тресеше дур лежеше на мокра ладна мрежа.

    -количката, нејќе ни 10 минути да се вози во неа дечкото, искачаме со количка и набргу кенка за во раце;

    -релаксаторот, уште од новороденче покажуваше карактер, од 10 обиди за спуштање денот, по еднаш два пати ако седеше и тоа да има некој до него, макс 15 мин. Ова до 3ти месец и толку.

    -креветчето како место за спиење. Спиеше само еднаш. Буквално.
    Брка работа за играње преку ден и да го оставиш на безбедно, ама за таа цел ќе си купев игрална ем поефтина ем можеш да ја собереш, ова дрвеново кај ќе го извадам сега.

    -шишиња, цуцли, пумпа за одмолзување
    -Софи жирафата, не ја засака едноставно
    -од облека тренерки и чорапи.

    Најискористени:
    -вртелешката над креветчето. Знаеше да му држи внимание и по 40 мин. и секој ден и’ се радуваше ко прв пат да ја гледа.

    -бејби џимот
    -тетра пелени

    -од облека комплети боди со долен дел панталони и шпихозни/ромпери.
    За новороденче боди на предно копчање.

    -перницата за доење, ама не за доење туку ми беше ко потпора првите месеци кога спиеше само во раце.

    -топ работа ми е организер за пелени, сѐ на едно место, само си надополнувам залихи.

    -транспортерот е исто максимално искористен, како седиште за во кола, исто и првите месец, два се шетавме со него, по цееели 10-15 мин (среќа па корпа не купив (fingers)).
    Не дека го сака, зајдува во кола ама тоа му е, во вожња мора да седи.
    Ама па затоа и не одиме никаде освен на контроли :dance::party:.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Најнеискоростени:
    -Алиштата што се 50ките, не знам еднаш дали и се облечени некој ни еднаш се роди 51цм па не ни имаше кога да ги облече. Како и дуксери и елечиња не знам зошто и купив.
    -Релаксатор дури вчера ја ставив прв пат во него издржа 2 пати по 5 мин и уклучи сирената.
    - Транспортерот ни користеше само од болница за до дома.
    - Цуцли имам 3 пакувања така си седат нејке малата цуцла ( што до негде и ме радува кој ќе ја одвикнуваше после :whew:), аспиратор за нос ( и да пробаш такво дерење немаш слушнато мислиш ја тепаш до зајдување, среќа па и реално нема потреба до сега од него), флашица-не знам ни зашто ја имам.
    -играчката околу креветчето- макс 3 мин и држи внимание.
    Најискористени
    -Гнездото (ако е на маса )
    -Тетра пелени
    -Кебенца тенки
    -Шпикозни
    -Бодиња на предно закопчувње
    -Скафандер ма да научи еден и мн го сака и му се радува другите 3 стојат така имам еден не ја тргнав ни етикетата од него чека да е даден.
    -Количка
    - хеланки и фустанчиња
    -коритцето нормално секој ден се бањка и многу сака да се бања, магично се поминува кога се бања. :lol:
     
    На nevermet18 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    46.201
    Пол:
    Женски
    Најнеискористени:
    Оградици за креветче
    Мрежа за кадичка
    Гнездо
    Релаксатор на вибрации
    Вртелешка за креветче
    Кенгур
    Топлинки
    Дебели (термо) шпихозни
    Влажни марамици
    Цуцли со плосната форма
    Моч пелени
    Пудра за газе
    Чаршаф без ластик

    Најискористени
    Корпата од количката
    Вреќички за спиење
    Цврста подлога за пресоблекување
    Шумиш (MVP)
    Тетра пелени
    Стерилизатор
    Греач за шише
    Антиколик шишенца
    Bibs цуцли
    Релаксатор мамару (MVP)
    Растегливи бодиња
    Шпихозни со патент (MVP)
    Турпија за ноктиња (MVP)
    (Креветче, кадичка, пелени и подлоги за една употреба, козметика, бањарки, прекривки, чаршафчиња со ластик...)

    Вака е сега за сега, понатаму може ќе има промени. Има уште надеж за кенгурот и вртелешката :D
     
    Последна измена: 24 февруари 2023
    На H.VAGA и Giovanna им се допаѓа ова.
  8. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    Најнеискористено:
    -релаксатор на батерии
    -количка


    Најискористено:
    -релаксатор за рачно лулање Рокер (што се прават понатаму во столче)
    -кенгур
     
    На Giovanna и Anika55 им се допаѓа ова.
  9. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.486
    Допаѓања:
    5.838
    Пол:
    Женски
    Најкористени:
    Ние кенгур многу користиме, првиот до 9кг беше па купувавме уште еден до 12 кг. Ептен ни е практичен :D.
    Исто корпата од количката 5 месеци спиеше во неа денски.
    Гнездо додека беше помал и во креветчето му стоеше.
    Dr. BROWNS шишиња не спасија од грчеви.
    Релаксатор со вибрации клацлалка, секој ден го користиме.
    Цуцлу бибс и нип
    Бејби џим - подлога за играње

    Не користиме:
    Стерилизатор
    Пумпа за гради (немав млеко)
    Пудра за газе
    Транспортер ( брзо го надрасна и преминавме на седиште)
     
    На Giovanna и Anika55 им се допаѓа ова.
  10. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Баш ги приметив овие на Нип дека се ептен слични на Бибс во поглед на изглед, форма, материјали на изработка, а реално се дупло поевтини од Бибс.
    Веќе имам купено Бибс од најмалите, ама ме интересира за споредба пошто двата бренда си ги користела, дали приметуваш некоја разлика во квалитет или бебето како ги прифати?
     
  11. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.486
    Допаѓања:
    5.838
    Пол:
    Женски
    Исто ги прифати без никаква разлика, сум ги давала најизменично. Бибс ми се покажаа полош квалитет, шкрипат кога ги цица после неколку месеци користења. Сега скоро скроз на нип се префрливме, уште по некое бибс заостанато користиме. Реално нип се пре ефтини и не ми е жал да ги фрлам почесто.
     
    На Giovanna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.739
    Допаѓања:
    5.859
    Може ли фотка од овие на Нип? Нигде не сум ги начекала а веќе банкрот од Бибсов:D
     
  13. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.486
    Допаѓања:
    5.838
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20230224_185442_com.android.chrome.jpg Screenshot_20230224_185332_com.android.chrome.jpg
    Во Локо Кроко стално ги има и во бети аптеки сум ги гледала
     
    На MeowMeow и Калатеа им се допаѓа ова.
  14. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    1.885
    Допаѓања:
    3.594
    Пол:
    Женски
    Во месец дена
    Искористени
    - транспортер - не само за во кола, и за прошетки и за низ дома кога сум сама и мора да завршам нешто низ куќа, бебе во транспортер и до мене.
    - транспортно креветче

    Неискористени - пумпа за млеко. Многу малку успевав да измолзам, а и брзо снемав млеко и се откажав

    Мој фаворит
    IMG_20230225_210108.jpg

    Омилено нешто за низ куќа. Се средено на едно место. Не барам кое кај е. Најчесто јас си го средувам детето меѓутоа на кој и да ја оставам знае дека сите нејзини работи се тука.
     
    На Mihaela123456 и Starchild им се допаѓа ова.
  15. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Овде мислев дека е најсоодветно да пишам што ви се видело како најмалче искористено што да не купам а што е корисно дс купам за 1 роденден подарок хах :wasntme::party:
     
  16. valer-y

    valer-y Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Здраво мајки, дали е добра оваа рачна пумпа за измолзување?
    Ве молам за брз одговор, пред зегин сум се мислам дали да ја купам

    Ви благодарам
     

    Прикачени фајлови:

    На sencuk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. tarja

    tarja Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Барсм трицикл за близнаци - користен. Дали знаете некој да продава?
     
  18. sencuk

    sencuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    jas ovaa ja imam i mi vrsese rabota koga mi trebase...sega veke e spakuvana,bebuska ima 6meseci