1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искреност

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 5 февруари 2010.

  1. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    сакам кога луѓето се искрени со мене .. и јас сум била искрена многуу ама кога ми требат очајно моменти за лажење си лажам .. признавам и тоа е дел на искреност :D :$
     
  2. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    Значи нешто што најмногу ценам е искреност. А најмногу мразам лажење. Колку што можам се трудам да бидам искрена, и очекувам и од другите да бидат искрени со мене.
    Но, за жал денес се помалку може да се најдат искрени луѓе, ептен се ретки.
     
  3. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    колку си искрен толку и другите ке бидат искрени со тебе ,е сеа зависи има некој фаци со колку поише си искрен со нив толку поише те лажат... така да денеска е реткост да најдеш искрен човек,човек кој нема да те излаже, и јас лажам не викам дека не ..ама неее толку многу како некој...повеке практикувам искреност...
     
  4. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Ценам искреност и мразам кога некој ме прави будала во очи.Јас лично сум си искрена,но кога е потребно знам и да кажам некоја лага :lol:
     
  5. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Искрена сум со тие што се и со мене искрени . Е сега , може таму и ваму по некоја лага да падне :D Ама тоа е за доброто на сите , за да ја разубавам вистината :)
     
  6. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.212
    Допаѓања:
    5.613
    Пол:
    Женски
    Немам зошто да лажам.
    Не гледам причина за тоа. Секогаш сум искрена, барем така мислам.
    добро сеа некогаш на моите можам некоја мала лага да им кажам како на пример, не пиев а јас :drunk: , дека ќе поседам 1 саат со другарка а ја со дечко... :wasntme:

    А многу ценам искреност. Во сите верувам.. За жал.
    Кој ќе ме излаже,не дека прекинувам со него да се дружам,него не му верувам ... И да е вистина :)
     
  7. Harlow

    Harlow Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    105
    Се трудам да бидам искрена колку што можам. Лажам само кога е навистина потребно, за да не повредам некого.
    Вистината боли, но лагата е полоша..
     
  8. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Најголема " мана " ми е што сум секогаш искрена, а досега буквално можам да избројам на прсти колку личности не го злоупотребиле тоа, и не ми доаѓа умот, не можам да се сменам.
    Прекрасно би било кога сите со кои си искрен би ти возвратиле со иста мера, но нажалост тоа е реткост во нашава сурова реалност, некако сите доблести кои ги имало се во фаза на изумирање :(
    Подобра е искрена шлаканица в лице отколку лицемерен бакнеж.
     
    На skygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Monna99

    Monna99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    5
    Би било добро кога некој би бил најискрен со мене.Но,некогаш тоа и би ме повредило.
    Пример за нешто мое,и кога не им се допаѓа на луѓето тие викаат дека им се допаѓа.
    Тоа ме нервира.Ама и ако кажат дека не им се допаѓа,станувам навредена и веќе несакам да го пробам.Дали се работи за фризура,облека или слично.А кога се искрени од страна на луѓето,мене не ме интересира.Јас ги познавам како што ги познавам и не ми е гајле дали тој/таа нешто им направил за да тие мислат така за него/неа.
     
  10. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Најпрво треба да сме искрени кон себеси, па потоа можеме да тврдиме дека сме искрени кон другите. Инаку се е џабе. Неискреноста не е само во лажењето за некои глупави работи или кога нешто мораш да го скриеш, туку е и во непризнавање, во глумење чувства, неискреност е и кога не сакаш да го покажеш твоето вистинско лице. Ама искреноста често пати знае и да создаде болка. И тоа голема.
     
    На julie77 и ludacaa им се допаѓа ова.
  11. butterfly.mimi

    butterfly.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    102
    Секогаш сум искрена и отворена, ако ништо друго барем нема да ме гризи совеста. Што мислам тоа кажувам освен ако не сакам да навредам или повредам некој... На лагата и се кратки нозете, ;)
     
  12. Ger23

    Ger23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    12
    Се се опростува о животот но искреноста никогаш..имаше една ваква поговорка и така е.Скап поклон и не секогаш го имаме на дофат...
     
  13. zasekogas0408

    zasekogas0408 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    41
    Nesakam koga lugeto se neiskreni...podbro da si razgovarame otvoreno otkolku da si slusnam muabeti zad grb...mojot soprug koga ima nekoj problem znae da se naluti i muabet da ne pravi...nikogas ne se otvara i ne e dovolno iskren..a toa mi mnogu nedostasuva..misli deka so premolcuvanje se ke se resi,..neznam kako da ja izvadam iskrenosta od nego..tocno deka nemozeme sekogas da bideme iskreni no koga go namirisas deka nesto ne e vo red zosto da ne si pomogneme eden so drug..da bideme iskreni..
     
  14. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    174
    Искреноста за мене претставува најважната карактеристика кај секој човек и премногу ја ценам...со некои луге сум била искрена до max.Верувале или не,сепак постојат луге кои се сосема искрени...но многу пати во животот била искористена мојата искреност и тоа од најблиските,во кои сум имала потполна доверба.
     
  15. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Тешко е во денешно време да си искрен,бидејќи повеќето луѓе не се,функционираат по принцип да го слушнат само она што сакаат и им одговара,а тоа по дифолт не е вистината.Искреноста не е само ретка особина,за да се поседува треба и голема зрелост-емотивна,не старосна.А човек кој решил да е искрен кон себе и блиските презема голем товар врз својот грб,бидејќи е тешко да се соџвака често суровата вистина која ја нуди искреноста на менито.
    Денес се повеќе на цена погрешни вредности,па искрениот човек е често осамен во толпата.
    Меѓутоа и од страна како примач на целосна искреноста човек е во незавидна полозба.Бидејќи ако искрено соопштената вистина е болна за нас,оној кој ни ја пренел-ни го префрлил товарот на наши плеќи,а тоа некогаш не е лесен товар за поднесување.
    Јас секогаш ја преферирам искреноста,сите нејзини извитоперени супститути кога-тогаш им доаѓаат како бумеранг назад на тие кои ги користат.Вака,барем се намалува збрката која би настанала во иднина,а секој поединечен обид на секој поединечен човек кон подобро-води кон подобар свет за сите.
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Една маана која ме вовлекувала во каша секогаш, била мојата искреност. Но кога ќе размислам пак, не би сторила поинаку и да се врати времето
     
  17. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Секогаш со секого сум искрена, затоа скапо си ја плаќам мојата искреност! Се надевам еден ден ке се опаметам :D
     
  18. frutini

    frutini Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    252
    Се трудам секогаш да бидам искрена! Никогаш да не излажам и да не се направам тоа што не сум!
    Особено пред луѓето кои ми значат и кои ги сакам. А искрено пред нив јас секогаш сум јас! Секогаш сум искрена и отворена, без страв, затоа што знам дека никогаш не би ме повредиле, не би ми направиле ништо лошо!
    Пред да ги запознаам луѓето тешко ми е да се отворам, често се повлекувам во себе! Порано бев многу наивна да речам, се случило многу често да ме повредат (и тоа пријателки кои сум ги сметала за најверни), па сега се трудам да ги чувам работите за мене.
    А понекогаш и сум неискрена, зборам за со оние персони кои знам дека само чекаат да ме искористат и да ми свртат грб! Искрено преку глава ми е и од нив, и од нивните начини да ми го уништат секој ден! :devil:
    Ете така да си знаете, ако ве почитувам, ако ми значите, ако сте вие искрени и јас ќе бидам искрена. :)
     
  19. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    искрена сум кога некој ке ме бара љубовен совет или нешто во врска со облека, шминка, не знам што... би се мразела себеси ако не би била искрена, ама сепак се трудам да бидам што понежна, да не изгледа толку трагично :$ :angel:
     
  20. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Кон себе сум искрена, додека кон тие околу себе онолку колку ми дозволиле. Сум пробала и кога сум заклучила дека живеат во свој измислен свет каде само нивното е вистина, а туѓото мислење е грешно, прекинувам со кажувањето на искрен збор.
    Доколку лажам, нема да бидам фатена гледајќи од тоа дека сум врвна лажга, но како што созревам, го тргам тоа на страна и не паметам од кога не сум кажала црна, или пак бела лага.
    Ценам искреност, и ја давам колку што можам, а нејзината неприфатеност е минус за другиот.