1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искреност

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 5 февруари 2010.

  1. barbie-hilton

    barbie-hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Премногу сум искрена што некогаш искреноста си ја сметам како маана, во 21 век тешко е да бидете искрен човек од аспект што си мислат дека сте будала.. Но не би сакала да имам грижа на совеста и во мојот живот по мои правила се живее само искрено доколку не сакам да повредам некој подобро ќе премолчам но нема да излажам не велам дека никогаш не сум излагала но се трудам да не лажам, се водам по тоа дека на лагата и се кратки нозете што и навистина е така.. Ништо не останало скриено ;)
     
  2. samomarija

    samomarija Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    45
    denes mnogu retko se naogaat iskreni luge..
     
    На niina16 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Што добивам ако лажам, цел живот во маки и лаи,пајажина да плетам околу мене???? НЕ фала, но мене искреноста ми е нешто најубаво и најпочитувано.Подобро на некого и да не му се свиѓа моето искрено мислење,отколку лице да правам.
     
  4. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Искреност.
    Ретко кој е потполно искрен.Ниту оние кои бараат бескрајна искреност и тврдат дека се кажуваат во лице не се искрени.Сите лажеме по малку,сите прикриваме некои работи по малку,таква е реалноста.Ретко кој е без влакна на јазикот.
    Понекогаш потполната искреност е малку незгодна работа.Не можеме на пример се што мислиме да лупнуваме во фаца затоа што некогаш тоа знае да биде навредливо и може да повреди нечии чувства.
    Сум за искреност но не претерана.Сепак некои работи треба да задржиме за себе.
     
  5. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    За искреноста, ќе кажам само една реченица -

    Сите бараат искреност во лице, а кога ќе им ја кажеш се лутат! :)
     
  6. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Искреност, денеска искреноста ќе ја најдеш исто како да бараш скриено камче во песок.
    Ја има, но е многу ретка, ако ја имате гледајте да ја зачувате.
    Има искрени луѓе и гледајте да ги задржите блиску до вас.
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. no.name6

    no.name6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2012
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    57
    јас мислам дека светот денес е расипан и искреноста не се цени,премногу сум искрена и изгубив многу луге поради тоа,а да бидам поинаква незнам и мислам дека тој што е искрен најчесто и пати за жал
     
  8. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Искреноста е многу скап подарок, не го очекувајте од ефтини луѓе. ;)
     
  9. mk.girl

    mk.girl Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    Искрена сум секогаш и кога некој е искрен со мене а е лошо на некој начин.. не се лутам или навредувам напротив го ценам што е искрен и гледам каде грешам.
    Секогаш кажувам што мислам тоа е посилно од мене дури си велам сама некогаш „Нели знаеш да премолчиш некогаш“ :)
     
  10. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Искреноста според мене е меч со две острици.
    Колку што е добра, толку може да биде и ужасна. Зборувам од лично искуство. Понекогаш е навистина подобро да си премолчиме.
     
  11. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Јас сум искрен човек..се кажувам во фаца шо дури некад ми е криво што сум таква...Мислам дека постојат искрени луѓе од причина што сум јас искрена..Иначе да ептен ги МРЗАМ тие шо ти се праат фини у фаца,а едвај чекаат да заминеш за да можат да те ИЗОГОВАРАААТ,ИЗОГООВАРААТ :@ да ПУКНАТ од оговарање :rofl: ..
    Од секогаш сум се чудела и до ден денес....КАКО ПОСТОЈАТ ТАКВИ НЕИСКРЕНИ ЛУЃЕ :x
     
  12. Mecheto1

    Mecheto1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    52
    Па таквите луѓе прво не знаат што е искреност,а далеку од тоа да бидат искрени.
     
  13. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Искрена сум, да, и тоа многу... енда од причините е тоа што јазикот ми е побрз од паметот и се што мислам кажувам. ВО тој случај неможеш да излажеш, не ни мислиш дали треба да излажеш или да ја кажеш вистината.. таа сама излетува од уста. И да вистина е дека некои луѓе ја бараат вистината а кога ке ја слушнат се лутат. И јас бев таква порано но научив да живеам со вистината и ми стана многу драга па дури и да е сурова. Глупаво е, многу е глупаво кога бараш комплимент од некој и кога тој ке рече не е убаво не требало вака не требало така се лутиме... треба да ја сакаме вистината каква и да е затоа што во секој случај таа е подобра од лагата. Зашто да се лажеме само за да утешиме некој? За мене тоа не е добро, тоа е како да и збориш зад грб а и се правиш најдобра другарка -.-
    Ретко кој е искреен, но не ме интересира јас секогаш ке бидам на страната на вистината без разлика дали тоа им се допаѓа на лугето околу мене или не !!
     
  14. B.Waldorf

    B.Waldorf Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    33
    искрена сум да, најчесто поради тоа луѓето ми зборат дека сум многу дрска -.- не сум дрска, искрена сум..
     
  15. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Јас сум искрен човек.Се што мислам за некого му го кажувам во лице и крај.Како што сум јас искрена така сакам и со мене да бидат било кои искрени,но во денешно време тоа е малку потешко :\
     
  16. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Тешко опстанува овој народ на денешно време, сите се толку изопачени извештачени и лицемерни што ако си искрен нема шанси да не бидеш осудуван мразен и оговаран, оти нели.. вистината боли.
    Е не можам бре да глумам шлакната со мокар чорап и да се смешкам некому шо иначе органски не го варам! Тоа што го мислам тоа го кажувам, од мала сум била таква и дома и ден денес ми рендаат мозок дека сум морала да се менам. Барам правда, а никаде ја нема, за жал, крив ми е знакот од кај вага па и дупла. Потипичен претставник на овој знак.. здравје!
    И не, не планирам да се менам, би експлодирала кога би морала да глумам лудило!
     
  17. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Денес се прашувам само ШТО БЕШЕ ТОА ИСКРЕНОСТ?
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    Секогаш сум искрена со секого, му кажувам во лице за облека..за некоја погрешна постапка, мада и на мене ми кажуваат али го прифаќам тоа како помош и се обидувам да го променам...

    Искрена да, а дали ќе повредам некого незнам, али подобро искреност во лице без разлика колку и да е лошо отколку лице да правам.. тоа не.!
     
  19. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Признавам дека не сум секогаш искрена :$ . Не да лажам, но едноставно или премолчувам или коментирам, но сепак нешто добро.

    Понекогаш е потребно мислење за нешто, кое навистина може и да да го повреди другиот од самиот одговор. Тогаш сум навистина не искрена.
    Не сакам да ја гледам таа тага на нечие лице, се поставувам на негово место и соочувствувам, како би ми било мене, тоа да ми се случи. Затоа или не одговарам и го заобиколувам прашањето или давам сепак добар одговор (иако тоа не изгледа така), за само да не го повредам.
    Само тогаш не сум искрена :sweat: .

    Додека за другите работи, е тоа ми е една голема мана. Се отворам премногу и сум преискрена за се. Дури и би ги кажала и нешто што е најинтимно :$ .
     
  20. stefigirl

    stefigirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    123
    мразам коага некој кје рече кажи што мислиш искрено за мене.Добро им кажувам ,после се љутат за мојот одговро упатен кон нив.Па што сакате бе вие ?Првин барате искреност па после се љутите,епа неможе така!Спремете се за се!Па после прашувајте такви ствари! Ја моето си го реков па се љутете се вие и размислувајте колку сакате!!Најмногу ама баш најмногу го мразам тоа!

    а за искреноста секојдневно,хмм да ви кажам не ја користам во сите ситуации.Затоа што кога да им кажеш нешто искрено одма те навредуваат,ти враќаат,се љутат,не ти зборат со денови и уште мн др работи!
    Искреноста како поим ја го разбирам да ми кажеш што ти смета кај мене,па да се поправам па нашата врска(као дригарки или неш др) да се зацрвсти,да стане посилна!!

    Подобро е да бидеш искрен,алии као што напоменав погоре кје се љутат дее :^)
    Искрено јас сум многу разочарана од страна на поекје луѓе..
    Толку годинии криеја од мене..Толку години..И да не ми кажат..алал да им е..
    После толку години...Нашето приајтелство со само една случка и лажење заврши..
    Колку сакам да бидеме повторно другарки..

    Тоа бев ЈАС и мојата ИСКРЕНОСТ!