1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искреност

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 5 февруари 2010.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Искрена сум и очекувам за возврат иста искреност од луѓето кон мене. Ако видам реципроцитет, продолжувам така. Ако не, почнувам да ја играм нивната игра па да видат како е.
     
  2. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Искреноста мислам дека денеска е многу ретка некои луѓе најпрвин бараат искреност од тебе а потоа се лутат се трудам секогаш да сум искрена најубаво ми е така
     
  3. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Исрекна сум и си ја сакам таа особина, им кажувам на лугето се што мислам и полесно ми е...Несакам лицемерие и лаги
     
  4. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.640
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Искрена личност сум се в лице кажувам а најмногу ги мразам неискрените луѓе.
     
    На Marija) му/ѝ се допаѓа ова.
  5. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    Абе сите сме ние искрени и сакаме искреност, а штом некој нешто ни плесне во лице, одма избувнуваме.

    Премногу ги ценам искрените луѓе, сакам се да ми кажат во лице, без разлика дали е позитивно или негативно. Многумина знаат да претераат со таа нивна „искреност“ и те навредуваат, така што се кријат зад тоа како биле само искрени.

    Ретки се луѓето кои се навистина искрени, затоа се толку ценети.

    Себеси се сметам за делумно искрена личност. Никогаш не би рекла дека сум тотално искрена, зошто секој од нас понекогаш помислил едно, а рекол друго, премолчил за нешто, иако би требало да го каже. Не целосно спаѓам во категоријата на искрени луѓе, но доволно за да речам дека тоа колку што сум ме сместува во категорија на добри луѓе, наместо искрени.

    Искрено ваша, чоклејт чик :rofl: :rofl:
     
  6. Kristinna1

    Kristinna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    125
    Искрена личноста сум и си ја сакам таа особина, им кажувам на лугето се што мислам и полесно ми е а не сакам лицемерие,лаги,навредуваат сл. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. :)
     
  7. Sienna

    Sienna Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    25
    Мразам неискреност, таа неискреност често пати знае многу да повреди па затоа не ја практикувам се што мислам кажувам в лице, тоа што несакам да ми го прават не им го правам..Во денешно време ретки се тие личности кои ја поседуваат оваа особина и баш тие личности ми се многу одбивни :@
     
  8. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Јас сум искрена личност и си ја сакам таа особина :)
    Кога имам на некого нешто да кажам тоа искрено го кажувам во лице
    А мразам кога некој е неискрен
     
  9. Andromaster

    Andromaster Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    66
    ...на темава имам два одговора( во зависност од тоа како е сватена)...

    ...едниот се однесува за неискреноста на места од јавен театрален карактер како што се форуми чатови, каде што се извинувам за неискреноста, мегутоа и местото е такво...

    ...другиот се однесува на мојот карактер во живо кога можам да го видам соговорникот низ конверзација во 4 очи... се трудам да сум што е поможно по искрен( затоа што некои работи треба да се преќутат, односно све да се шљапа пред некој не иде-сепак мора да се однесуваме соодветно)...
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  10. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    јас сум искрена личност ама во последно време изгледа и претерувам на сите се им плескам во очи :punch:
     
  11. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Се трудам колку што можам да бидам искрена кон луѓето и тоа ми значи, бидејќи сакам и луѓето исто така да бидат искрени кон мене, како што јас сум искрена кон нив. 8)
     
  12. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Подобро болна искреност,него убава лага,и јас сум искрен,порано очекував истото од луѓето но увидов дека тоа ретко го добивам,без разлика на све ке си бидам и понатака искрен.
     
  13. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Најмногу од се почитувам искрени луѓе, се трудам и јас да бидам најискрена со сите.
     
  14. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Толку многу сум искрена и се кажувам во лице да понекогаш се чудам како некој не ме натепал!!!:punch:
    Но, некогаш кога така наложуваат околностите и ситуацијата знам да бидам и добар политичар!!!8)
    За жал околу мене гледам само дволични луѓе!!!(n) Искрените се се помалку, но сепак да бидеме реални - да се биде искрен во денешно време е еднакво на самоуништување!!!
     
  15. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    44.097
    Пол:
    Женски
    Се трудам да бидам секогаш искрена.Секогаш сакам да ја кажам или да ми ја кажат вистината,без разлика дали таа би ме повредила.Нема апсолутно никаква потреба од скривање на вистината,порано или подоцна сѐ би се дознало.Ги ценам искрените луѓе,а оние кои ме лажат не ги сметам за човечки суштества.
     
  16. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Да јас за се сум искрена и кажувам вистини, нема после лутење што не си ми кажала заради тебе е ова, ама очекувам и искреност малку и према мене, од друга страна што да бидам искрена кога другите не се искрени со мене.
    Сум се прашувала на ова???
     
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Сестра ми беше брутално искрена со мене, ми плесна во фаца многу работи кои на некој начин ме повредија, но тоа сепак е вистината, затоа го ценев тоа што ми го кажа. Затоа и денес ја ценам вистината колку и да боли. Но не боли толку колку лагата. И ми иде да ги изгушкам сите тие искрени луѓе што се, ама баш се си кажуваат. Најмногу ги сакам таквите. А јас сум делумно искрен човек. Некогаш премолчувам некои работи за да не ја ставам во незгодна ситуација другата личност или пак некои вистини едноставно не ми излегуваат од уста иако сакам да ги кажам. Но еден ден ќе се отворам ко средношколец во петок :D и има се да почнам да кажувам. Освен лични работи.
     
  18. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Бев премногу искрена личност, мислев дека е тоа најголемата услуга што можам да ти ја направам. Сеуште мислам така. Ама откако ја изгубив најдобрата другарка затоа што и го кажав во лице тоа што другите и го збореа зад грб, богами и се замислив.
    Не сите луѓе сакаат да ја слушнат вистината. Некои само сакаат да им го потврдиш она во што тие сакаат да веруваат. Во спротивно ако бидеш искрен, тогаш ти им љубомориш на успехот, на лепотата, на парите на било што. Тогаш тебе ќе те окарактезираат како лошиот-лошата, не како искрениот-искрената.
    Е сега, ако од мене побараат да им ја кажам вистината, искрена сум, колку и тоа да звучи цинички или да боли. Обично другарките знаат кога не сум искрена и им кажувам нешто за да не ги повредам, па си ја бараат целата вистина :rofl::rofl::rofl:
     
  19. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Искреност во реалниов живот нема па на форум ќе ја има.
    Доминира лицемерие.(За почит се понекоi исклучоci и во реалност и на форумов).
    Ама кој да ти каже....
     
    Последна измена: 10 февруари 2018
  20. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.948
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Искрена личност сум. Секогаш сакам да ја кажувам вистина без разлика дали боли или не.
    Подобро да боли отколку да лажам, па на крајот да боли повеќе.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.