Искуства и совети околу терапии, медикаменти, прегледи и сл.

Дискусија во 'Бебе' започната од danichap, 22 август 2017.

 1. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.834
  Допаѓања:
  236.066
  Често се соочуваме со нови лекови, витамини или терапии кои е потребно да ги прими нашето бебе/дете и ни е потребна информација околу истите или цена.
  Во оваа тема ќе можеме да споделиме искуства околу ефектот на истите врз другите дечиња или најразлични совети од другите мајки.
   
  На cresa-jagoda, TheSecret, Hatula и 5 други им се допаѓа ова.
 2. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.724
  Допаѓања:
  86.531
  Супер тема. Еве мене ме интересира зашто не вигантол туку перли за д3? Јасно дека ремедика форсира, ама не испушти со вигантол истиот др. за да по 2 дена рече не, не тие мора перли.
   
 3. girlwithdreams

  girlwithdreams Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2015
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ако го доиш мора да ги прима перлите бидејќи содржат витамин К кој спречува крварење кој мора да се прима до 3ти месец, но ако си на адаптирано млеко тоа содржи вит К и може да го користите вигантол кој е супер.
   
 4. Poppins

  Poppins Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.462
  Пол:
  Женски
  и кај мене мала е само на доење па и давам само д3 на бабутол од 30 дена наваки еве смр сеа 3+ само првиот месец и давав д3+к и не е проблем да се дава и д3 тоа е само плус к што убаво е и со него а и без него не е ништо опасно кажанп и од док и педиатар и в аптека дури напоменаа да битно е бар додека не падне папче на беба убаво е да се дава за да се спрече и крварење али можи и без него порано не ни ги имало овие со к се давало обичнине в шишенце д3 сега се е новитети нови правила само да не бунат ..
   
 5. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.314
  Допаѓања:
  269.406
  Пол:
  Женски
  ова со витамин К нов тренд ли е?
  ете мојата беше на доење ,витамин К не давав ниту било кој ми има препорачано за истото.
   
  На makedonkamak, JuLleE, Dust и 7 други им се допаѓа ова.
 6. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.993
  Допаѓања:
  35.910
  Da :rofl:
  Dobro se probila firmata na nasiot pazar, oti samo tie gi davaat :)
   
  На Dust, Esmeralda-MD, TutiFuti и 2 други им се допаѓа ова.
 7. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.834
  Допаѓања:
  236.066
  Големата два пати при к, по една капка, при систематски преглед.
  Малово до сега еднаш. Исто една капка. Рекоа повеќе нема потреба.
   
 8. Espadrila

  Espadrila Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  715
  Допаѓања:
  16.044
  Јас доев за второто ама никој ми нема кажамо за перли со витамин К. Јас колку шо имам сознанија витамин К се дава во родилиште по пораѓај, со причина и не на сите. Генерално мислам дека витамин К е против крварење.
  Може некој поупатен да каже ако знае.
  Додека Вигантон и 3д капките се Д витамин и тие се коските.

  едит Еве што најдов во меѓувреме
  http://doktori.mk/element/view/4e0f676cf40ed/vitamin-K
   
 9. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.270
  Допаѓања:
  130.947
  Да нов е .
  Го немаше до скоро. И не даваат повеќе бивацин за папчето, па се повеќе дечиња се со инфекции додека падне или крварења.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.784
  Допаѓања:
  17.341
  Пол:
  Женски
  Џои ние сме од старо доба. Веднаш после нашите деца ги измислија тие витамини :)
   
  На JuLleE, Esmeralda-MD, stilas7 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Hatula

  Hatula Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2017
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Здраво мајки :)
  Јас од денеска почнав да и давам на ќерка ми Д капки, така ни кажаа во болница после 20 ден, за К сеуште не ми кажале.
  За пупачето, чистење со алкохол (90) и Bioderma Cicabio lotion за побргу да се исуши.И падна за една недела без никакви инфекции или компликации.
  IMG_2432.JPG
   
  На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
 12. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.603
  Допаѓања:
  7.346
  Пол:
  Женски
  Nekade procitav deka Vigantolot ne bil dobar za bubrezite...
   
 13. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.993
  Допаѓања:
  35.910
  Ortopedot mi rece deka opsto D vitamin moze da napravi problem kaj deca so predispozicija ili vekje bolni bubrezi.
   
 14. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.724
  Допаѓања:
  86.531
  Ние сме и на доење и на адаптирано :(
   
 15. ada21

  ada21 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  1.441
  Допаѓања:
  5.337
  Пол:
  Женски
  Мами кога се прави 1 ортопедски преглед и предложете добар ортопед подобро приватно . Исто што сакам да прашам дали некој правел ехо на мозочето кај др Дума , се наоѓа ли термин ? Ние треба сега во септември, на картонот на отпусна листа ни пишува контрола , па ваљда со приоритетен упат треба . Ве молам за искуства
   
  На elcezelce му/ѝ се допаѓа ова.
 16. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.180
  Допаѓања:
  32.302
  Пол:
  Женски
  Околу витамините д3 и к1 на мене ми препорачаа од одма на babytool да давам до 3м некаде а после да продолжам со пливит д3
   
 17. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  5.428
  Допаѓања:
  27.355
  Пол:
  Женски
  Овде во болницата обавезно сите бебиња ги боцкат со вит.к после раѓање.
  Можеби некаде не ги боцкаат, туку им кажуваат на мајките сами да им даваат на бебињата.
   
 18. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.581
  Допаѓања:
  14.522
  Пол:
  Женски
  Мора да е по протокол воедначена пракса, како што е и со вакцините. На децата хранети со ад не им треба к витамин. Јас го давав до 12 недела на бебитол, гледам повеќето доени така примале. Кај нас не боцкаат.
   
 19. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  2.315
  Допаѓања:
  8.257
  Пол:
  Женски
  Не боцкаат веќе во К витамин туку се дава орално.
  Кога ние сме биле бебиња мајка ми се сеќава дека еднап несечно до три месеци одела на боцкање со витамин К.

  Ние примавме babytol до 3 месеци потоа се прферливме на Вигантол.
   
 20. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.510
  Допаѓања:
  27.248
  Пол:
  Женски
  Затоа што перлите ја содржат точно препорачаната дневна доза на Витамин Д од 400 и.е., кај Вигантолот не може точно да се дозира бидејќи е со капки, а една капка содржи 500 и.е. што е повеќе од препорачаното и може да доведе до хиперкалцемија.
  Значи не дека Вигантолот како лек е штетен за бубрезите, туку проблемот е во неправилното дозирање.
   
  На artemidis, victoria, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.