1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуства и совети околу терапии, медикаменти, прегледи и сл.

Дискусија во 'Бебе' започната од danichap, 22 август 2017.

  1. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Обично е тоа храната од животинско потекло: жолчка од јајце, сирење и други млечни продукти (индустриските се најчесто додатно збогатени со витамни Д, путерот, јогуртите, млекото), месо, риба (сардина, туна, лосос...), од растителните: кајсии, манго, авокадо...

    Ако јаде редовно од горе наведената храна и ако секојдневно сте изложени на сонце нема потреба преку летото да даваш витамин Д. И јас не давам редовно на синко овој период бидејќи сме нон-стоп по надвор, а има 8 месеци.
    Инаку преку зимата се препорачува да се дава мислам до 5 годишна возраст.
    Секако постојат деца кои имаат проблеми со коските и кај нив тоа е терапија и треба да се дава редовно и онолку колку што лекарот ќе препише.
     
    На ♡BuBaLe♡, LadyC и kristina.k им се допаѓа ова.
  2. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Јас давам Д3 од Плива по две капки на ден (на ад млеко е). Во препораките што ги добив од чаир така си пишуваше а се согласи и педијатарот
     

    Прикачени фајлови:

    На ada21 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    5.307
    Пол:
    Женски
    Јас по навршување на една година добив препорака од педијатар да продолжам со бејбитолот д3 до три годишна возраст но само во период од октомври до мај. Од мај до октомври не. Сега од октомври пак ќе продолжам, а потоа ќе се консултирам што понатаму. Паметам додека беше мала, до три месеци ми се чини давав од бејбитолот д3 со к витамин.
     
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.740
    Пол:
    Женски
    Го нема многуво храна. Природно го има во жолчка од јајце, масна риба (лосос и слично). Во мајчино млеко го има во многу мали концентрации што не се доволни. Во организмот природно се создава при сончање. Кај мали бебиња е проблем тоа шт не смее да се сончаат нели. Е сега и при шетање низ град кога има сонце се создава витамин Д и затоа во лето не се дава витамин Д. Во месеци каде сме наоблечени се дава витамин Д како сумплемент.

    Инаку јас давав baytol b3/K до три месеци. Потоа и педијатарот од Ремедика и ортопедот од Ремедика рекоа по една капка Вигантол. Перлите Babytol се стопати полесни за давање на мало бебе.
     
    Последна измена: 25 август 2017
    На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Знам дека храната е сиромашна со вит д. Затоа и прашав погоре, да не сум грешно информирана. Знам рибата го содржи, но вит д е термолабилен. Односно кога ке ја спржиш или испечеш рибата се губи. Значи само доколку би јаделе пушена или свежа риба ( како ескимите) тогаш ке го внесеш преку неа.
    Од друга стрсна во просек бебињата до 5-6 месец не внесуваат скоро никаква храна. Риба и млечни уште покасно се внесуваат. Бебињата ги шетаме надвор повеке или помалку но ако е ладно го облекуваш, ако е сончево го криеш од сонце и автоматски многу малку гола кожа изложуване на ултравиолетови зраци. Што значи останува вит д на уста преку некој препарат, капки, перли, масла кој како сака. А само од него предозирање не можеш да направиш доколку капне уште една капка. Се разбира нема да даваш цели шишенца. Плус од тоа што си го дал нешто ке остане во устето па ке го излигави, бљуцне. Ете затоа ортопедите викаат нема страв од предозирање на вит д на уста.
     
    На ♡BuBaLe♡, LadyC и victoria им се допаѓа ова.
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Значи иронично било поставено твоето прашање. Штета што си изгубив време да ти одговорам.
    Јас дадов свое мислење, кога се работи за бебиња на се треба да се внимава а посебно на суплементи и лекарства. Кој како си сфати така. На крај, на нетов има стотици статии за витаминот Д, кој сака нека прочита.

    Инаку витаминот Д не се уништува со топлина.
     
    На LadyC и victoria им се допаѓа ова.
  7. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Не беше иронично поставено, ако така мислиш ти се извинувам. Кажав што знам и како размислувам. За храната сакав да разменам инфирмација зошто секаде различно пишува и кажуваат. А од вчера до денес немав можност да одговорам на твојот коментар.
    Како и да е, во ред е. Извини што си трошела време на мене. Убав ден.
     
    На victoria и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  8. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    До која возраст се дава д3 нормално ?
     
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    do koga kje odredi ortopedot. najchesto do godinka a potoa samo zimo do tri god. nie na osum meseci prekinavme bidejki vidoevski reche koskite mu se skroz razvieni.
     
    На Girl-Rabbit, stetoskop, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Kaj nas vakva maska ima, inhalatori inhalacii ne postojat. Se kupuva sprej koj kje go prrepise lekar i se pravi vdisuvanje izdisuvanje 3 pati po 10 disi izdisi.
    Momentalno za vlazna kaslica koristime Aerolin i Flixotide i mnogu mu pomaga na sin mi, kasla iskasluva duri do povrakjanje mu doagja kako se odlepuvaat slajmovite... Screenshot_2017-09-26-22-55-38.png Screenshot_2017-09-26-22-55-27.png
     
    На victoria, M&M и azelea им се допаѓа ова.
  11. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Инхалатор и оваа маска немаат иста намена. Барем јас така знам :)
     
    Последна измена од модератор: 27 септември 2017
  12. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.248
    Пол:
    Женски
    Извини ќе можеш да ни пишеш која е цената на фликсотиде во Грчка. Фала ти однапред :hug:
     
  13. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Zavisi od kolku mg. Ima od. 50, 125 I 250 mg
    Od 50 mg e 7.5 evra
    Of 125 mg e 14.93 evra
    Of 250 mg e 21 evro
    Momentalno nie go koristime od 125 mg i super mu deluva, skoro i da e iscisten, po kaslanjeto go poznavam. Denes se razbudi so skrooz maalku taka ne bi rekla vlazna kaslica, ama kaslica e. Za razlika od petokot kako buftase oooo i te kako ima podobruvanje. 3 pati na den my pravam maska, prvo aerolin I posle 15-20 min.flixotide.
    A
    Zaboraviv da ti Kazam deka cenite pogore sto ti gi pisav se odnesuvat na sprej flixotide, koj se stava samo vo maska. koja ja postirav vo prethodniot moj post, vo drug oblik ne znam dali postoi istiot.
     
  14. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    А фликсотиде не е за астматичари? Тетка ми имаше астма, познато ми е од некаде...Зборувам за алергиска астма, не за онаа од раѓање:wasntme: @joy1 ? Мислам ти еднаш кажа дека работиш кај болести на плуќа? Можеби се префрлив...
     
    Последна измена од модератор: 27 септември 2017
    На Addicted му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Ovoj sprej so prskanje i vdisuvanjeto odi direktno vo pnevmoniite i taka e naj delotvoren od bilo koj drug lek.
    Inhalaciite so vdisuvanjeto isto odat direktno vo pnevmoniite. Imam i inhalator, tuka ima aerolin i ampuli i imam stavano zaedno so fizioloski rastvor po edna ampula i dejstvoto e isto, samo sto lekuvanjeto odi malku pobavno, povekje vreme sedi na inhalacija, 15 min.otprilika i ne sekoe dete saka da sedi do kraj i mnogu pati celata tecnost makar i 3 kapki ostanuva neiskoristena, a ovaa maska e mnogu pobrgu, t.e. prskam Ednas, brojam do 10 vdisi izdisi, prskam vtor pat i pak vdisi izdisido 10 I tret pat pak istoto. Nema nisto sto ostanuva vo maskata, se sto prsnam odi direktno vo pnevmonii i za nepolna minuta SME gotovi. Posle 15 min.istata postapka so flixotide i tolku. 3 pati na den go pravime ova. Sam si ja mesti sin mi, mu se svigal mirisot od sprejot i sam si prsne i dise, a inhalator ne saka DA vidi. Dodeka bese pomal povekje sedese i ne mi pravese problem. Sega kako raste ne saka voopsto da sedi.
    Tuka inhalatorite bile zastarena moda, taka kazuvaat site lekari i nekoi duri koga im spomnam deka imam inhalator se cudat, mi velat, zosto, od kade toa deka inhalaciite se dobri ITN. Nemam namera da objasnuvam i im kazuvam deka kaj nas vo Mk site lekari gi predlagaat i se naj efikasni. Tolku.
    Ama i maskata ovaa sto ja davaat tuka e navistina dobra i mislam po moe deka skroz istata namena ja ima ITE inhalator ITE maskava.

    Da, i aerolin i flixotide se ili za lugje so astma ili za lekuvanje na disnite patista.
    Isto taka ventolin I pulmikort se za astma isto taka ama gi davaat lekarite za inhalacii koga ima dete bronhit, kaslanje .....
     
    Последна измена од модератор: 27 септември 2017
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Таа маска ја користи на другарка ми детето со фликсотиде и знам каква намена има. Често имаше плевмонија затоа ја користеа. А инхалаторот има друга намена. Преку инхалатор не може да се земе фликсотидето. Инхалатор се користи и при обична настинка со физиолошки раствор. Затоа и кажав дека немаат иста намена.
     
  17. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Tocno, Flixotide se koristi tuka i se stava vo maska zatoa sto ne moze vo inhalator, a kaj vas namesto flixotide vi prepisuvaat ventolin, pulmikort.... E ovie gi nema tuka, i dvete se kortizon i dvete se da ne dojde do pnevmonija Ili ako ide nataka da se spreci. Isto e.
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    да,тоа е склоп од кортикостероиди со антивоспалително дејствие и се користи за благ и потежок облик на астма.
     
  19. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Вентолин и фликсотиде се различни лекови. И кај нас го препишуваат фликсотиде. Тој се дава како терапија а вентолинот го даваат по потреба. Кога се има отежнато дишење.

    Да редактирам: @joy1 фликсотиде даваат и за бронхит и плевмонија колку што знам:?:. Детево за кое што спомнав нема астма колку што знам јас. Туку на алергиска база често се разболуваше и добиваше плевмонија затоа и му препишуваа. Но кога ке оздравеше му го прекинуваа фликсотидето.
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    ако одиме по протокол фликсотиде не се дава неколку дена тој е за долготрајна примена од неколку месеци и се дава кај хронични астматичари.Го намалува отокот на дишните патишта и со тоа ги олеснува симптомите.

    вентолинот не е за деца испод 4 години препорачлив.Он делува веднаш и истиот се дава при оптрукции или напади на астма .Он може да се користи краткотрајно по потреба.
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.