1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуства и совети околу терапии, медикаменти, прегледи и сл.

Дискусија во 'Бебе' започната од danichap, 22 август 2017.

  1. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    со етанол мене ми спадна зимоска, разреден со вода и не масирање само тапкање на нозе и подлактица. Не давај ибупрофен веднаш по далеронот, почекај да делува, ако нагло ја спадниш е опасно исто така. Туширај со млака вода.
     
  2. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.319
    Детево ми е со 39, барав совет во активна тема. Не моравте одма да преместувате. Плус подобро во темата за начини на сметнување на температурата. Значи од мака прашувам. Затворено ми е се за да купам друго за да симнам т. Браво модератори.
     
    На TutiFuti, chocolade, TheSecret и 3 други им се допаѓа ова.
  3. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.495
    Пол:
    Женски
    Џој ги користиш редовно како пробиотик или кога имаат мака со стомаче? Јас вакви да земам ќе треба да ги кријам оној мојон (а богами и малово) ќе мисли дека се гумени бомбони цели ќе ги сстаман :)
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.585
    Пол:
    Женски
    за големата ги зедов.До сега само Линекс давав по потреба ,ама она ретко пие течности и слабо стои со течна храна.Поради тоа има проб со стомакот,често ја боли.Овие имаат и цинк и витамин ц па се во едно :)
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Јуле што направи, симна малиот тт? Може да се комбинираат парацетамол и бруфен, а најмалото растојание меѓу нив е 4 часа. Етанол ти е медицински алкохол, може да симне тт, ама разреден со вода 50:50, топиш памук и го ладиш на телото, на превоите (мишки, лакти, колена), може и цел да го измачкаш, ќе се буни, ама симнува тт. Се надевам дека е подобар.
     
    На JuLleE и irenna им се допаѓа ова.
  6. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.319
    Ставив разреден само на нозете оти не знаев дали може на цело тело. Падна до 38 со 5 па туширав. И на крај веќе му се спиеше, а гореше од т и дадов ибопрофен на 3 и пол часа од далеронот. Го завив во ќебе, се испоти и падна т. Веќе не комбинирам туку подобро да чекам 2 часа за ибопрофен отколку 4 оти далеронот ме му делуваше воопшто.
    Сега се снабдив и со домашен вински оцет.
     
    На TutiFuti, danichap и Annath им се допаѓа ова.
  7. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    @Joy @M&M чоколадните мечиња се одличен пробиотик
     
    На joy1 и M&M им се допаѓа ова.
  8. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    33.408
    Пол:
    Женски
    IMAG0244.jpg IMAG0245.jpg искуство со овој мултивитамин мајките од Немачка имате ли?
     
  9. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.319
    Џој каде ги има, Зегин или Еурофарм?
    И кој е подобар, Провен или овие?
    Ми се истроши Провенот, па треба нов да земам денес и се мислам кои.
     
  10. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    @JuLleE во зегин цело паковање 20 ком.околу 320ден. Во еурофарм на арче ги даваат 12ден.беше имаш и во други аптеки исто на парче по 18 ден.
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.585
    Пол:
    Женски
    пробај со мечињата :)
    полесни се за внес.Мојата 5 дена како ги пие.Малата и мм ги фати настинка,големата не.Дали до тоа е или чисто среќа имаше кој знае.Јас од Гв ги зедов рандом аптека
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.319
    Не сакал мечиња, оти не јаде чоколадо, само киндер. А апче сакл да пие(facepalm).
    И се мислам сега што да правам, оти детево ми е специфично |(.
     
    Последна измена: 7 октомври 2017
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Капките D3+K1 пишува дека треба да се користат од втората недела до третиот месец. Тоа значи сосе третиот месец? Значи вкупно три месеци?
     
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ако сте на доење да, вкупно три месеци. Ако сте на АД, само Д3 без К1.
     
  15. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Од 2ра недела до 3ти месец се точно 3 месеци. 0-1мес / 1-2мес / 2-3 мес... рачунај го и месецот кога е бебе родено. Значи со започнување на 3ти месец почнуваш со само Д3. Синко ми се роди април и од јули почнав само со Д3. Мене така ме советуваше ортопедот и педијатарот и така направив. Али не баш точно од 3ти месец, ги дотрошив К1-Д3 па почнав само со Д3 негде на 3ипол месеци.
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  16. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Цела ноќ и денес има температура 37.5-38... Матичната го виде, рече нема ништо ни на гради, грло во ред.,носето не е затнато.. А малку ми се накашлува суво, како старине што би рекле.. Да следиме.. Ако оди над 38.5 еферлаган ќе дадам... Крвнава слика рече добра е, само и ја прочитав по тел, ако може @Annath, @joy1 ве молам за мислење ... Да давам почесто да цица и тоа е тоа.. 5 месеци и 5дена е бебчето 20171016_151754.jpg
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.585
    Пол:
    Женски
    @victoria веројатно е вирусно нешто или евентуално запче ви расте.Вака крвната слика не укажува на ништо сериозно или загрижувачки.Горе дел се ви е во граница на нормала сем малце моноцитите што се покачени што може е некое вирусче.Ако пиете сокче,вода давај му и секако доење.Витамин ц исто може да даваш.Мал е за било што друго а впрочем и немате симптоми никакви освен Т и тоа не мн висока.
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Мислиш, со почнување на 4 месец. Пошто трети месец е од 2-3 ;) првиот месец е од 0-1. Капките се даваат од втора недела до полни три месеци.

    Вирус најверојатно. Повеќе цицање и гушкање. Ќе помине.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам @joy1.., @Annath Искрено прво на памет ми падна и евентуално розеола вирусот, поголемиот баш исто на 5-6 месеци го имаше.. Три дена всква температура и после осип. Ќе следам, ќе видиме.. Битно да не оди нагоре тт. Повеќе доење и свеж воздух..
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    @Annath да да со започнување на 4ти месец. Значи со полни 3 месеци. Малку испомешано сум пишала т.е. не сум се објаснила убаво погоре ;) Затоа дадов пример со синко...роден во април, а веќе од јули почнав само со Д3. Ај битно сме се разбрале. Фала сепак.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.