Искуства со карго компании

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Babybabygirl, 19 јули 2021.

  1. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.189
    Допаѓања:
    47.579
    Пол:
    Женски
    Ин пошта Радевски.
     
  2. M.B.

    M.B. Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2018
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    И јас сум незадоволна од Карго Експрес, дрски, нељубезни и не вршат достава до дома, а истата е наплатена.
     
  3. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    10.897
    Пол:
    Женски
    Ова не го разбирам, а слушам многумина се жалат дека некои карга не доставуваат до дома туку сам треба да си ја подигнеш пратката од база.
    Како може така да прават бе?(facepalm)
    Па и уште наплаќале како да е до адреса доставено.Идиоти.:envy:
    Треба да се жалите за ова, не е во ред.
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  4. confidential

    confidential Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    До сега лично не сум имала проблем ни со карго експрес ни со еко логистик, сѐ доставувале до адреса. Е сега единствена замерка до карго експрес е што се јавуваат минута пред да стигнат и курирот не е трпелив ни 3 минути да почека да се симнам, цело време ѕвони
     
  5. Jane Doe.

    Jane Doe. Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2023
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    926
    Пред 2 години, заборавив кое карго беше, ама една компанија ми ги изгуби Хари Потер обетчињата.
    Пратени беа од некој град околу Скопје, пред 1ви јануари, чекав до 15ти, продавачот ме прашува дали сум ги земала..После им се јавивме на каргото и видовме дека ем се изгубени ем не им текнува да се јават да не известат.
    Штета за тој што ги правеше, баш беа преслатки, хендмејд, од полимерна глина со големи ќут очиња. Труд = пропаднат.
    А во пошта се толку нељубезни ако отидеш лично.
    0/10.
     
  6. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.157
    Допаѓања:
    13.336
    Пол:
    Женски
    Нова Пошта не постои веќе.Пробај со ВиаПост
     
  7. Bezobrazna01

    Bezobrazna01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2020
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    3.091
    Пол:
    Женски
    Карго експрес вршат пратка до дома единствено ако испраќачот им плати и им даде наредба онака треба да идеш дирекно ти да си ја подигнеш
    Еко логистик од нив сум задоволна
    Еднаш порачав нешто од интернет ми ѕвонат од карго да ми ја достават пратката пред се не ми се представија од кое карго се а кога го прашав ми се развика (facepalm)ја уште не знам со какво право вработуваат вакви нападни|(
     
    На Снегулк@23 и supergirlmb им се допаѓа ова.
  8. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    10.897
    Пол:
    Женски
    Дали утре работат каргата, дали доставуваат пратки?
     
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.428
    Допаѓања:
    78.052
    Пол:
    Женски
    За Еко логистик имам забелешка, кога има пратка, прво ти идат на адресата па ти се јавуваат и ти кажуваат имаш пратка, ако си дома излези, пред врата сме. :D Е можда не можам одма да излезам. :drunk: Сите други прво се јавуваат, па прашуваат дали сакам да ми ја достават на адреса или јас да ја подигнам. Притоа, од Карго експрес и од Пост експрес, ако не се јавиш, праќаат порака, што многу почитувам. Можеби во моментот не сум во можност да се јавам оти сум зафатена ама пак сум известена дека имам пратка.
     
    На Dust и mal.ecka им се допаѓа ова.
  10. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.752
    Допаѓања:
    13.250
    Мене на пример ме нервира што ќе ми стигне порака дека пратката ќе ја достават за два работни дена и ќе планирам нешто и тие по два часа се јавуваат дека за пет минути се кај мене :^)
    И ако кажам дека не сум дома, уште на висок тон се обраќаат. Ко да треба да сум на закачалка.
     
    На Alex.T и mal.ecka им се допаѓа ова.
  11. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.869
    Пол:
    Женски
    Еко логистик се катастрофа, ми го чита името и презимето и ми вика имаш пратка кај нас, дојди земи си ја од канцеларија. Реков не ја земам од таму платено ми е па доставете ми ја. Дрско одговараат дека после 16 ч доставуваат ама не знаат ни кога ќе дојдат ниту кој ден би ми ја донеле. Да сум била достапна на телефон.
     
  12. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.700
    Допаѓања:
    6.569
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем го имав со екологистик. После 13ч немале достава (а живеам у Скопје у центар, не сум на планина) а јас на работа и немам кој да ја земе. Замолив другиот ден да ја донесат пред 13ч! Не може, или денес или ја враќаме, и ми спушти телефон.
     
    На Alex.T и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  13. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    10.897
    Пол:
    Женски
    Хм, а ја пак за чудо или за среќа скоро секад одложувам достава за друг ден и тоа од различни карга и никад не ми напраиле проблем или да ми се испонашаат нешто.:?:
    Зависи на шо чоек ќе налеташ, различни карактери, тоа е.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.869
    Пол:
    Женски
    Тоа е.. им имам речено ок вратете ја. Ќе бараат оштета од вас бидејќи ќе се јавам на продавачот и ќе се жалам. Тогаш одма се менува односот и услугата.
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.857
    Допаѓања:
    158.139
    Пол:
    Женски
    Мојата омилена тема. :D

    Јас со доставувачи и поштари сум како псите во цртаните - ги неќам. Шо се смеат сите другарки, омилен beef му е јас и карго.

    Преферирано карго ми е Карго Експрес, пред се зошто не ми е далеку, во дневната рута пешачење ми е и можам да одам до база оти ако неќам нешто е контакт со доставувачи. И обично кога прам нарачка барам да е со нив. До сега само еднаш сум имала проблем, во смисла ја зеле нарачката на неќење со комбето а до база беше. Па мораше да чекам 15тина минути одма да ја вратат ко се појавив да ја барам. И на два пати не ми стигна порака ама не се водам ни по то зошто знам кога стига. Исто така ми се релативно брзи, 1 ден Скопје-Битола нарачки, 2 дена за останатите градови и си знам кога да очекувам нешто.

    Второ карго од кое можи сум и позадоволна од Карго Експрес е Брза Пратка. Реално само од coslovemetics ми праќаат од таму, одма чим испорачат, одма наредното утро е стигнато и пратат препораките за временска рамка за подиграње шо ми е. Башка ми е блиску, ако случајно сум излегла, на минута од дома ми е да подигнам ама пак, ако денес напрам нарачката, знам да очекувам наредно утро да е стигната.

    Не ми текнува кое карго ми праќаат од жирафа, ама исто, пратат временска рамка. Генерално сакам страни кај шо можам да пишам временска рамка и подобро - кога ми ја пратат таа временска рамка.

    Секое друго карго ми е непријатно до непријатно со слоеви на непријатно искуство. Две без база сега не ни памтам како се викаа, нон стоп прекршуваа договорено време и бараа да одам многу подалеку пеш за да не дојдат до адреса. Јас, природно, ни одам ни подигам ако ми прекршат време и максимум излегвам до раб на двор па сега како им одговара или нека донесат или ич нека не носат. :D Последно две недели се тегнев со Тотал Пост Лоџистик. Две недели оти тие испорачвале после ручек, а јас на работа тогаш. Пак ми прекршуваа преферирано време и јас вон то време не кревам. Ми оставаа порака на шо им враќав до кога можам. Еднаш им кренав и се договоривме и по телефон нареден ден пред еден. Во еден без 5 ми јавија. Ама ова траеше д в е недели (прво каснеа една недела, место за три дена ко шо ми беше речено, прв пат ме контактираа по 6 дена), и една цела недела како се тегневме по телефон за како после 1 не сум на адреса и нема реалност кај шо ќе бидам.

    И генерално ако сте бизнис и имате некој шо купва и е незадоволен од каргото со кое имате соработка - стварно можи во иднина да ве кошта пошто лично не нарачвам пак од место каде толку ме напиздва доставувачот. Од coslovemetics и zirafa50 сум задоволна иако не се Карго Експрес и зато и комотно си нарачвам. А имам многу страни шо ми се blacklisted само ради услуга/ карго иако производот е феноменален. Последен пример е слушалкиве шо нарачав и се феноменални, ама јас не би нарачала од истото место пак. Штета.

    П.С. Прочитав горе Екологистик и се наежив. :worried: :D То ко ќе ми речат дека му е карго соработка ич не нарачвам. Понестепливи и арогантни доставувачи нема.
     
  16. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    10.897
    Пол:
    Женски
    @theowndemon а зарем испраќачот се согласува да прати по друго карго освен тоа со кое соработува по желба на купувачот? До сега никогаш не сум прашала дали може така, обично ги прашувам само со кое карго соработуваат, некогаш не ни прашувам.
    А и ти па шо викаш, зарем ради такви исфрустрирани доставувачи ќе прекинеш да нарачуваш од страни кои имаат одлични производи? :| Разбирам дека те иритираат и имаш негативни искуства ама сепак мислам дека не треба толку да им се замараш и да се оптеретуваш
    тури им курот на таквите, шо ги ебеш. :D
    На крај краева небитни се они, производот ти е најбитен, ќе се трпи за лепота.:lol:
    Може па дека немам негативни искуства јас па вака зборам шо знам.:wasntme: Пишав погоре, баш нонстоп одложувам достава за наредни денови и не ми се понашаат безобразно, ниту мрчат нешто, засега.
    А сега, да, они ми ѕвонат кога сакаат, кога ќе ми дојде редот, не им викам од толку до толку сум слободна, него ако сум спречена да подигнам или викам у база остај ја(за тие бази што ми се локациски блиску) или пак друг ден.
    Ако има некој дома, тогаш супер, ќе го задолжам да ја преземе ама па и пари треба да оставам.:D
    Зошто не ја оставаш адресата од работа па таму да ти достават?
     
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.857
    Допаѓања:
    158.139
    Пол:
    Женски
    Да. Две недели се тегнев за слушалки. Не би да се тегнам наредни две недели за друго. Немам нерви да се тегнам по телефони толку време ко можам да не се тегнам.

    Не. О.о

    Пошто сум на работа. Едноставно е. Поќето кај шо прам нарачки договарам и време за достава. Од таму, нема зошто да оставам адреса од работа и да зависам со телефонот до мене на биро, а неќам да е до мене дур работам.
     
  18. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    10.897
    Пол:
    Женски
    Ок, не се нервирај, очигледно си имаш принципи и тоа е во ред. Мене не би ми сметало тоа, но тебе да и треба да се поштува тоа.

    На првото прашање не ми одговори, а баш ме интересира дали може.
     
  19. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.857
    Допаѓања:
    158.139
    Пол:
    Женски
    Не сум испраќач. Тие шо се нафатиле со Карго експрес од прва кога сум пишала дека ги преферирам - не знам дали имале соработка.
     
  20. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.924
    Допаѓања:
    38.629
    Пол:
    Машки
    Сум немал проблем со ниту една карго компанија, а сум користел КаргоЕкспрес, Постофис и Екологистик.

    Екологистик секогаш ми се најавувале прво дали може да ја подигнам пратката, и потоа доаѓале.

    КаргоЕкспрес два пати, наместо да ми донесе пратка до дома, ми прати само СМС да ја подигнам, но, океј, лично не ми беше проблем.

    Постоекспрес ми се допаѓаат затоа што има можност да се отвори пратката пред да се подигне, но во тој случај нема достава до дома.
     
    На Mrs. right му/ѝ се допаѓа ова.