1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

+/- Искуства со кафичи

Дискусија во 'Слободно време' започната од Feminka22, 29 ноември 2018.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Мене ме опоменаа во Soul Kitchen и не сум стапнала таму.
    А во Plaza скоро секој трет ден бев прошлиот месец и немаше ваков третман.
     
    На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    За што те опоменаа во Соул?
    Иначе првите неколку пати кога одев во Плаза де Торос беше топ. Значи пред 4-5 години некаде. Па после ги сменија скоро сите келнери, па од таа смена па наваму, услугата никако да им се подобри.
     
  3. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Само за Тренд имам замерки, на другиве места кои сте ги зборнале, ми се нема погодено лоша услуга и пристап.
    Во Тренд, едно препотентно створење не служеше, нарачувам вино, и го донаса го фрла на масата буквално, ни изволте ништо, намуртен и се сврте да си иде.
    Оди ваму, викам. Ама зошто?
    Абе оди ваму. Ќе го земеш сега виново од маса и ќе ми го послужиш пак, културно ќе го ставиш на маса и изволте ќе речеш.
    Или да ти го најдам менаџерот кој ви е да му раскажам што бисер од келнер има и плус ривју на страната да добиете.
    И како посерен, блед како крпа стана, го крена, го послужи пак со изволте и се извини после.
    Тумрук. Не е секој за работа со луѓе.
     
    На senjorita-v, Michaelalala, eliesaab и 10 други им се допаѓа ова.
  4. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Јас чекав 45 минути цедевита и кафе да ми донесат. Откако станав од масата да си одам, ете го келнерот со ајнцерот и вика абе ова за вас е.
    Му викам, сега ти да си го испиеш и си отидов.
    Масата каде што седев неисчистена, со кромид, трошки и мравки целата.
    Келнерите незаинтересирани да те услужат.

    Ова беше пред 4-5 години во Сити Мол.
    Моја нога таму веќе не стапнува.
    Четворица газди се на Тренд, не се знае кој јаде кој пие.
     
    На didisi и Feminka22 им се допаѓа ова.
  5. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.528
    Искрено, градов ми е толку досаден, што од лоша услуга, што од високи цени, што порадо ќе шетам низ парк или ќе седам дома.
    Во последно време навечер изборот ми е или Котур за дремење или Woodstock за свирка доле, зависи од расположение. Имаат топ атмосфера, во Котур пуштаат претежно нешто инди рокче, а во Вудсток имаат интересни свирки, а понекогаш и ДЏ. Услугата е супер, до сега биле ем љубезни ем брзи. Во Вудсток има еден куп избор на странски пива, за по 100че, 120 до 140, 0,5. Во Котур топлото кафе им е у "бокал" шоља, да се изнапиеш. Башка вкусно го праваат, ако не се лажам истите момци се од Велокафе.
    За денско чилање ми се допаѓа Баду. Ако пука сонце, има баш убаво да се исончаш. Башка, цените им се одлични, кафето стандардно 70-80 (100че со арома), Јегер 100че, Џек Хани 150. Тука услугата им варира, зависи од моменталниот келнер, некои се брзи и муабетливи, ти препорачуваат ствари, некои се дешава да ги чекаш да ти земе нарачка. Other than that, нема нешо посебен амбиент.

    Врвот на лоша услуга ми е Горки. Заеби добар помфрит кога го чекаш 50 минути. Последен пат кога бев буквално пратев на саат и толку време им требаше да приготват чинија помфрит и да ја донесат. Таман стануваме, ете го келнерот со чинијата. Му велиме те чекаме саат време, во најмала рака не треба да ни го наплатите. Типот ни враќа: "А дали јас ви кажав за колку време ќе ви го донесам?". Океј, значи кај нив при порачување треба да прашаме колку ќе чекаме? Не му текнува да се извини, да се обиде да објасни било што, не бе, он се расправа со муштериите. На ова му враќаме "А може да разговараме со менаџер?" и тој ни враќа "Нема менаџер, јас сум". Хахахаха! Ко к***ц се занесуваат, еј!

    Градов е катастрофа. Поефтино ми било у Барселона за кафе и пијачки, е***е државата. Ама нас толку ни сече, даваме 2/2ипол евра за шоља кафе. Ко што е 130 у Brown Sugar и 140 u BKW, на пример. Или 125 0,33 Скопско Smooth у Кино Карпош. :rofl:
     
    На eliesaab, didisi, mileystar и 7 други им се допаѓа ова.
  6. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Како е со цени во микитос?:)
     
  7. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.528
    140 за оние огромни сникерс/марс/баунти кафиња. Ама огромни се, поише као десерт.
     
    На JoanaS му/ѝ се допаѓа ова.
  8. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Искуства со Casa Bar? И каде точно се наоѓа?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Порано седев таму на кафе.Убаво кафе прават баш како што го сакам.
    Пријатна атмосфера има и секад е фул.Навечер нема игла кај да фрлиш.Мене еднаш во 19h ме вратија бидејќи сум немала лична карта..а дали 2-3 маси беа фатени.
    А напоменав дека сум за на КАФЕ.
    Персоналот на почетокот кога го отворија беше поуслужлив, и малолетни примаа и алкохол даваа.Сега се во некој филм влезени.
    E1E81D48-0FEB-4BA9-86CF-DB827BC747E0.png
    Баш е набутано, одма е дијагонално од Мин за култура
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Тренд има најлоша услуга во градот. Во сите до еден сум била, во сите се некои одвратни створенија што не знаат како со луѓе.
    Полошо од Тренд можеби е само Дежа Ву. Во Тренд може некогаш пак ќе отидам, во Дежа Ву моја нога од принцип нема да стапне никогаш.
    Во Соул Китчен ни се мрчеше менаџерот на келнерите затоа што сме смениле маса за да не ни капе од оние, вентилаторите. Буквално не праша: "А музичка желба да не имате?" Да не бев со една бескичмењачка амеба пред очи ќе му станев и ќе си идев.
    Од секаде кај што сум била во градов, константно добра услуга и секогаш храна со иста стандард/квалитет имам само во Еквестријан добиено. Еднаш една девојка беше буквално нова, само што беше почната и ја беа на кратко оставиле сама, па пак успеавме да се снајдеме и да се разбереме. Нормално, без бакшиж ретко станувам, а посебно внимание обраќам на бакшижот ако си заслужил келнерот ;) Има такви што не заслужуваат ништо. Ништо и не добиваат.
    Во Лонг Плеј се кул дечките. Релакс. Нема нервоза.
    Тоа е тоа од прилика. За места кај што сум била по еднаш и било ОК нема што да кажувам, треба подобро да се испита :D
    Ааааа, да, Систем Паб се супер и со послуга и со коктелчиња.
    Ла Стрега можам да си ги посвојам по вештерското, а и најубаво кафе прават. Без конкуренција. 7 грама се патетичен изговор за кафе во споредба со Ла Стрега.
     
    На senjorita-v, Alisa22, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  11. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.180
    Допаѓања:
    57.670
    Пол:
    Женски
    Word на све што сте напишале погоре. Потврдувам и јас за Тренд, катастрофална услуга, ми утнале нарачка, не само што не сакаат да се корегираат туку уште се силат и ти викаат што ќе ти биде ако се напиеш од тоа? Одамна прекинав да ги посетувам, не знам како имаат муштерии уште кога сите луѓе што ги знам излегле накурчени од таму.

    Soul Kitchen ми е исто на црна листа. Бевме повеќе души и требаше уште еден стол да се земе, му викаме на господинот може ли стол да ни донесеш, добивме оштар поглед и коментар да не ти паднат рацете ако сама кренеш... Исто уште еднаш не сум им стапнала.

    Каша бар има една келнерка малце така, али ајде, другите се топ дечки па си седнуваме често таму.

    Од места кои ги сакам повеќето сте ги пишале, најчесто идам Coffee Factory, Woodstock, Рузвелт, Олд Скул, Гет ми е убаво, во Сохо се мед јадењата, ама скапичко е малку. Од ресторани Енрико си е класика, и за услуга и за јадење, прекултурни келнери и превкусни јадења, Боними а врвот е Ореов Лад, ми нема поубаво место, ама таму идам еднаш годишно, не ни можам да си дозволам повеќе.

    @DAngel спомнала, потврдувам за Ла Стрега, мало местенце а преубаво кафе, пресот им е фантазија. Плус префини се келнерките. Анѓо сме се разминувале изгледа, другарка ми живее таму, нон стоп сме таму со неа. Тие што имате можност отидете, нема да згрешите.
     
    На senjorita-v, eliesaab, Alisa22 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јас нели сум ти другарка, мор :D
    Следен пат подвикни, по косата ќе ме познаеш. :rofl:
     
    На theowndemon и KateKane им се допаѓа ова.
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    @KateKane @DAngel летово прекапав во Ла Стрега, сме се виделе еднаш 100% :hai:
     
    На DAngel и KateKane им се допаѓа ова.
  14. Swatt

    Swatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Машки
    Расчекор Битола. Топ место за забава и провод. Плус убави битолчанки(y)
     
  15. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Во Тренд услугата им е катастрофа, се чека по 30-40 мин. за нарачка да ти земат, масите многу често не се средени, се дешавало да нарачам едно, а да донесат друго, келнерите се изгубени, нема никаков ред. Храната не им е ништо посебно, седнуваме само за пијачка.
    Во Плеј-кафе, во Сити мол, не ми се свиѓа амбиентот, посебно внатре ентериерот ниту потсетува на кафич, туку на некоја чекална.
    Во Carpe Diem ми е ок.
     
    На Ecipecci, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Blue.Sky

    Blue.Sky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    11.403
    Пол:
    Женски
    Како се движат цените во Heart Bar? Позади Соборна автобуската се наоѓа.
    Бев на почетокот кога отворија ама немаа мени, ако некој бил во скоро време би ми било мило да сподели, да си имам претстава.
     
  17. Marina*F

    Marina*F Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Каде поточно се наоѓа?
     
  18. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.528
    Во чаршија, во близина на Скендербег во едно мало уличе.

    Untitled.png
     
    На Marina*F му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ramo

    Ramo Нов член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Има ли кафичи по скопје каде може да се игра шах или во кафичот имаат шах табли?
     
  20. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Чаршија
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.