1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

+/- Искуства со кафичи

Дискусија во 'Слободно време' започната од Feminka22, 29 ноември 2018.

  1. Ramo

    Ramo Нов член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Znaete mesto nekade vo carsija specificno ?
     
  2. Allyx

    Allyx Нов член

    Се зачлени на:
    4 март 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Јас навистина би сакал да играм шах со некој во реалниот живот, тоа е навистина кул игра. И тоа е интелектуално - тоа е исто така навистина важно за мене. Јас сум брокер и мојата колешка еднаш ме замоли да си поиграм со него во канцеларијата - тој навистина беше во него, тој беше инспириран од бизнисменот Илдар Шарипов кој играше професионално.
     
  3. shekerna

    shekerna Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Piazza Liberta, Броз, Concept 37, Irish Pub, Ли, Капри - од поубавите кафичи...Дали некој знае зошто го затворија Винил кафичот?
     
  4. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.399
    Пјаца ги поскапиле премногу цените откога отворија пак. Штета, а стварно е убаво местенце.
     
    На Waverly Raven, Blue.Sky, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Избегнувам огромни гужви, несакам кога можам да слушнам што зборат тие до мене, плус непијам кафе и ме научија сите дека не сум за седење во кафич.
    Сепак би ги препорачала кафе ли, дринкерс, баду бар, Сквиз Ми како неколку места кој ми се допаѓаат. За жал голем број од кафичи низ Скопје се преполни и едноставно ги одбегнувам.
     
    На Dream-Girl и Feminka22 им се допаѓа ова.
  6. Mell11

    Mell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Немаа ич работа
     
    На shekerna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Јас па можам да кружам од еден у друг у трет, итн. цел ден.
    Сакам кафичи, гужви, посебно овој пролетен период од секогаш ми бил омилен за искачања.
    Го сакам Синдикат за аперол шприц навечер, Кантина ради пастата и најубавите веџис компирчичи, Радио Бар пошо ми прија музиката, Три ради саур џин, ради преубавата градина и убавиот народ. Венето како место со врвна услуга и мени.
    Флафи - мојот омилен мал бизнис, кнедлите и палачинчињата врв.
    Ги поштувам и моите маалски, као Лонг Плеј, кај шо за 500 денари се праам дупка. Башка ми е блиску до дома.
    За кафе само Ла стрега, најубаво кафе у градот.

    Носталгија...

    Едитирам за да пишам негативни искуства.
    Тренд како и повеќето, од кај се спори па уше и дрски и безобразни.
    Кејот ми е последна солуција, ептен е скапо, башка ја не сум задоволна од услугата уопште. Посебно летно време, тоа ми е нерв тестинг.
    Мартини ми е ептен швалерско, ме нервираат луѓето шо идат, трипати сум била и трипати некој се лапал на маса до мене. Со шмљацкање, со додири испод стола, со све. Вафлите се топ.

    И така..
     
    Последна измена: 12 мај 2020
    На Snow_King, candy.cane, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Moram da spodelam negativno iskustvo so kaficot mango vo kisela voda. Devojcinja i manijaci, a takva naselba e kako da e se zaspano i ovie seljacite sekoj den pustaat glasna muzika i e polno. Ne pripaga tuka takvo nesto, epten e selsko, nemam zborovi. Normalno policija si kjuti zasto na sds e kaficot. Odvratno mesto. Edvaj cekam da se smeni vlasta i da ja isklucat odvratnata muzika, nema uste dolgo da cekame. Nikoj nemoze da se odmori, nie lugeto odime na rabota za razlika od partiskite ropaci.
     
  9. anchemarija11111

    anchemarija11111 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2022
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20221005-201352.png Screenshot_20221006-110554.png

    Имал некој вакво искуство?
     
  10. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Мислам дека Хелиум го држи токсичен газда и вработените се многу под стрес. Еднаш кога бев, ја менувавме бојата на ламбата што беше на маса и дојде келнерката да нѐ замоли да не ја чепкаме, јер претпоставен гледал на камери и им викал.
    Искрено, келнерите се најмалку виновни во вакви ситуации. И јас сум бил во ситуација каде што газдите цело време гледаа на камера и ми кажуваа оди на оној ова кажи, на оној она кажи.
    Тие последни се да се соочуваат со проблемите во кафичот кои не се обврска на келнерите.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anchemarija11111

    anchemarija11111 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2022
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Mene gazdata taka vcera mi se isponasa.I sea se slucuvam mnogu loso....
     
  12. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Газдата на Хелиум е говедо, знам и други дешавки поврзани со него. Тогаш уште беше пандемијата и јас станав да одам до вц и сум заборавила маска да понесам, и како што влегов внатре во кафичот ме избрка. Може со убаво да каже стави маска а не да ме брка.
     
  13. anchemarija11111

    anchemarija11111 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2022
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Mene me obvini za nesto sto ne sum napravila mi rece deka sum skrsila nesto vo wcto i mi rece da ne sum sedela vekje vo helium.A koj e gazdata kako da go najdam na socijalnite mrezi?
     
  14. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    856
    Пол:
    Машки
    Јас ќе почнам со кафичите кои не ми се допаѓаат.

    Круг - ми беше од поомилените места меѓутоа во последен период е се почесто посетено од (да се изразам културно) припадници на албанска националност, се чувствувам како да сум седнат во Приштина/Тирана а не во центар на Скопје. Прават проблеми, се караат со вработените околу тоа каде да се седи, не можат да се разберат бидејќи наводно не разбираат македонски, итн.
    Coffee Factory - од истите причини погоре наведени.
    Тренд - ќе да е најужасниот кафич во градот. Причина број 1 - пребавна услуга. Додека дојде келнер, па да му побараш мени, па додека ти го донесе, па додека прими нарачка, па да ти ја донесе, па за сметка... Одозгора на сето тоа имаат и прескапи цени и не носат фискална сметка (усно ја кажуваат).
    Цреша - никако да ми замили. Секое одење таму наоѓам плус причина да не одам пак, ама моево друштво го сака. Не го средуваат, не го чистат, орнаментите им се полни со прашина, не ги метат лисјата, еден период имаа сепариња со перничиња, неиспрани, со флеки од што ги врнело дожд... No further comments.
    Casa - ако успееш да фатиш маса преку ден, топ. Во сите други ситуации, не.
    Three Monkeys - еднаш бев и сите добивме стомачни тегоби од пијачката, така што nevermore.

    Добри места:
    Ли - одлични кафиња, одлична локација, може да дојдеш и кежуал по тренерки.
    Кино Карпош - малку ги вивнале цените а пијачките и кафињата им се просечни, меѓутоа народот што доаѓа е океј и пристоен и има добра атмосфера.
    Abc by Mosh - многу го хејтаат меѓутоа мене ми се допаѓа. Има добра локација, добро е среден, само знаат некогаш да прават финти со резервации и да не креваат на телефон.
    Public Room - порано многу идев, ми се свиѓа што секоја сезона го менуваат менито и има нови предлози за јадење, внатре е супер средено.

    Bittersweet:
    Mikel - ги менуваат вработените почесто отколку јас чорапи. Секое одење има ново дете кое не се снаоѓа, се буни, ти кажува една цена а ти наплаќа друга... Веројатно не ги плаќаат доволно или газдите се кретени па вработените брзо си одат. Кафињата им се добри, а инаку секогаш го нарачувам истото кафе и секогаш добивам различно :D
     
    Последна измена: 6 октомври 2022
    На LittleZuzu, Aerodromka и Hisha им се допаѓа ова.
  15. anchemarija11111

    anchemarija11111 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2022
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
  16. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.727
    Пол:
    Женски
    Мене Хелиум ми е убаво, летно време пријатно е за седење.

    Да предложите и некои други местенца, гледам не е активна многу темава, а голем дел од кафичите што сте ги пишале се и затворени веќе. :(
     
  17. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.965
    Пол:
    Женски
    Освен кашмир, има ли некој друг кафич кој е така притаен, интимен, тивок?
    Само сериозни одговори молам:D
     
  18. Thanthophobia

    Thanthophobia Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Kako ste zadovolni od three kitchen and bar ?
    Dali prethodno treba rezervacija, cenite?
     
    На MinaDi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Мислам треба резервација
    Цените се малце посоленки него вообичаено
    Ја тие шо ги знам шо идат, идат на журки и задоволни се
    Другар почна да работи вика вака вкусно е.
     
  20. dakakod

    dakakod Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Да препорачате добро местенце во Чаршија?