1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуства со пораѓање надвор од главниот град

Дискусија во 'Бременост' започната од Someday, 27 октомври 2018.

  1. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Некој да каже искуство за пораѓај во Велес?
     
  2. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Здраво јас сум погодена со две куклички во Велес и поминав мн убаво во првото бев со болки13ч а со второто во 12ме примија а веке во 14-30бев погодена да напоменам без никаква провокација се порагав имаше ке дојдат за да не се мачеле ке си купат чепче за провокација и готово, јас лично убаво поминав е треба да си носиш од дома некои работи и за тебе и за бебето, нема врска кај се пораѓаш бог да не чува за лошо ако мислиме и у приватните може да се случи
     
    На an4ii му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Некој искуство во Охрид или Струга?
     
  4. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Јас имам и од Струга и од Охрид.
    Прв пораѓај ми беше во Струга пред 7 години но тогаш беше хаос кога во Охрид ја реновираа болницата.
    Охрид раѓав пред 5 и пред 3 години и задоволна сум од се, но сега во Охрид има само двајца гинеколози, по потреба доаѓале на припомош од Скопје а анестезиолози доаѓаат од Битола.
     
  5. an4ii

    an4ii Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Кој доктор те пораѓаше ако сакаш да ми кажеш? Искуство да споделиш со оглед на тоа дека сега во Велес се само двајца
     
  6. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Јас не сум воопшто задоволна во Охрид, а сега Струга е порастеретено и слушам многу подобри доктори имало
     
  7. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Кога се пораѓав со првото беше др. Гашев а со второто др. Соња а во двете ме пораѓа бабиците. Во првото оти ме распука др. Гашев одма ме шиешеа за време на пораѓајот за рака се држевме а за второто немаше потреба од никој бабицата мн фина се погоди мислам Наталија така некако се викаше од докторката немав потреба беше и она присутна ама се беше ок, не сум ни пукната како шо бев со 1 ни сечена ништо
     
  8. Drew123

    Drew123 Нов член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Здраво, тука сум нова. Форумот е прекрасен, ме интересира и би сакала да ве прашам како оди пораѓањето во другите градови во Македонија ? Дали кај одбран гинеколог се оди на пораѓај или кај гинеколог кој што е на смена во моментот на пораѓањето? Инаку јас сум од Струга чекам на одговори фала ви однапред ☺️
     
    Последна измена од модератор: 31 октомври 2018
    На Tamii220 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ivona S

    Ivona S Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Мешиња има ли некоја што се породила во Кавадарци болницата?
     
  10. mother_nature

    mother_nature Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2020
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Честитки на сите мамички
    Дали некоја има породилно искуство со др.Весна во Прилепската болница?
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Од две женски слушнав дека се презадоволни. Убаво си поминале. Јас сум кај Оропан инаку...Денес морав на договорена контрола баш кај др Весна, ми се гледа многу фина...
     
    На mother_nature му/ѝ се допаѓа ова.
  12. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Моника весна и оропан се единствени што ми ги препорачаја...јас сум кај моника еве @lavinija28 е кај оропан а за кај весна ќе биди @firequeenn рано и е ама подобро ја познава па можи да ти кажи за неа...
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mother_nature

    mother_nature Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2020
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    И мене ми е рано сеуште за избор, 31ва недела сум, али би сакала да се информирам за докторите. И јас најмногу препораки за тие 3ца доктори добив, а најмногу Весна ја фалат.
     
    На lavinija28 и babyboy1 им се допаѓа ова.
  14. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.940
    @mother_nature Весна е релативно нова кај нас во болницава, ама досега од тие што го има породено само позитивни коментари има.Мене посебно ми значи и ми игра улога што е достапна во било кое време да и се јавиш и да и кажиш дека одите накај болница поради породилни болки,што не е случај кај Моника,таа на сестра ми и рекла ако бидам во моментот на смена во ред,ако не ќе те породи тој што е на смена.Е како така? Јас сум зацртала тој и тој доктор да ме породи и сега ни на тоа да немам избор? Ќе ме пораѓа тој што е достапен за мене и што не штеди на зборови, па трудници сме некои од нас и со прва бременост,треба добар пристап.
     
    На lavinija28, babyboy1 и mother_nature им се допаѓа ова.
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тоа е болница со распоред на работа. Ако има нон стоп дежурен лекар, зошто би идел некој од дома? Ај малку реални бидете.
     
    На Lolipop23, victoria, sanja.burgundy и 4 други им се допаѓа ова.
  16. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Мене моника не ми рече ако сум на смена арно ако не тој што е тој да ме породи...Рече кога и да има потреба звони ми само да не е на првите болки па да одиме џабе во болница...нека зачестат болките и да е ноќ можиш да ми звониш...а и минатото цтг не беше на смена сабајлето рече вечер дојди...ама и се јавиле за на пораѓај и таа ми се јави ако сакаш да не чекаш до вечер јас сега одам на работа имам пораѓај па можи да дојдиш да те прегледам...
     
    На firequeenn и lavinija28 им се допаѓа ова.
  17. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Сите сме посмирени кога знаеме дека ќе не пораѓа докторот што ни ја водел цела бременост и ни е достапен во секое време, ама реалноста знае да биде друга.
    И мене докторот ми рече барај ме кога ќе дојде моментот (не го барав, ме породи дежурниот доктор) но кога ми дојде на визита наредниот ден докторот што ме водеше ми кажа дека и да сум го барала-џабе ќе било, бил на пат.
    Нека мине се' лесно и без компликации, и бабицата е важна :)
     
    На midnight.flower и babyboy1 им се допаѓа ова.
  18. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.940
    Се е ствар на договор,има и доктори што се согласуваат да дојдат кога е потребно.Кога би бирала би одбрала таков. И не е претерување ако бараш ваков услов - тој што ти ја следел бременоста тој да те пораѓа.
     
  19. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Извини малку глупаво прашање ќе ти поставам ама која е бабицата во случајов која улога ја има читам низ форумов повеќето велат бабицата да ти се погоди...зошто е тогаш докторот ??
     
  20. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Мене така "договорените" доктори ме извисија и во моментот кога почнаа болките, не само што не можев да се породам во болницата која што ја имав одбрано, туку и докторката што требаше да ме породи во новоизбраната болница, ме прими и за 1 саат си замина. Чупе, ми завршува смената, ќе те породи било кој, овде сите сте исти. И така сабајлето си дојдоја Моника, Оропан, Весна и уште една плава докторка. Сите ме надгледуваат. Јас не соработував на бокс па Моника ми упати и строги зборови. Инсистираа на природен пораѓај но не биваше. На крајот завршив со царски. Во глобала добро поминав. Но и да имав врски, не ми вредат ништо кога ќе дојде другата смена. Сестрите таму се главни, ако не им м дадев чоколадо, сок и сл не ме погледнуваа. А докторите се профи до крај. Само ако ги договарате од дома сигурно на тарифа ќе ги платите. Јас си појдов ноќта директно без да знам никој, си поминав без пари. Тоа е моето искуство за болницата во Прилеп.