1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуства со пораѓање надвор од главниот град

Дискусија во 'Бременост' започната од Someday, 27 октомври 2018.

 1. Someday

  Someday Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2017
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  1.773
  Пол:
  Женски
  Некој да каже искуство за пораѓај во Велес?
   
 2. Мецаа91

  Мецаа91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  2.196
  Пол:
  Женски
  Здраво јас сум погодена со две куклички во Велес и поминав мн убаво во првото бев со болки13ч а со второто во 12ме примија а веке во 14-30бев погодена да напоменам без никаква провокација се порагав имаше ке дојдат за да не се мачеле ке си купат чепче за провокација и готово, јас лично убаво поминав е треба да си носиш од дома некои работи и за тебе и за бебето, нема врска кај се пораѓаш бог да не чува за лошо ако мислиме и у приватните може да се случи
   
  На an4ii му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Adeline

  Adeline Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2015
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  4.593
  Пол:
  Женски
  Некој искуство во Охрид или Струга?
   
 4. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.160
  Допаѓања:
  105.600
  Пол:
  Женски
  Јас имам и од Струга и од Охрид.
  Прв пораѓај ми беше во Струга пред 7 години но тогаш беше хаос кога во Охрид ја реновираа болницата.
  Охрид раѓав пред 5 и пред 3 години и задоволна сум од се, но сега во Охрид има само двајца гинеколози, по потреба доаѓале на припомош од Скопје а анестезиолози доаѓаат од Битола.
   
 5. an4ii

  an4ii Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  441
  Пол:
  Женски
  Кој доктор те пораѓаше ако сакаш да ми кажеш? Искуство да споделиш со оглед на тоа дека сега во Велес се само двајца
   
 6. Adeline

  Adeline Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2015
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  4.593
  Пол:
  Женски
  Јас не сум воопшто задоволна во Охрид, а сега Струга е порастеретено и слушам многу подобри доктори имало
   
 7. Мецаа91

  Мецаа91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  2.196
  Пол:
  Женски
  Кога се пораѓав со првото беше др. Гашев а со второто др. Соња а во двете ме пораѓа бабиците. Во првото оти ме распука др. Гашев одма ме шиешеа за време на пораѓајот за рака се држевме а за второто немаше потреба од никој бабицата мн фина се погоди мислам Наталија така некако се викаше од докторката немав потреба беше и она присутна ама се беше ок, не сум ни пукната како шо бев со 1 ни сечена ништо
   
 8. Drew123

  Drew123 Нов член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Здраво, тука сум нова. Форумот е прекрасен, ме интересира и би сакала да ве прашам како оди пораѓањето во другите градови во Македонија ? Дали кај одбран гинеколог се оди на пораѓај или кај гинеколог кој што е на смена во моментот на пораѓањето? Инаку јас сум од Струга чекам на одговори фала ви однапред ☺️
   
  Последна измена од модератор: 31 октомври 2018
  На Tamii220 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ivona S

  Ivona S Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  209
  Пол:
  Женски
  Мешиња има ли некоја што се породила во Кавадарци болницата?
   
 10. mother_nature

  mother_nature Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2020
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  521
  Пол:
  Женски
  Честитки на сите мамички
  Дали некоја има породилно искуство со др.Весна во Прилепската болница?
   
  На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.134
  Пол:
  Женски
  Од две женски слушнав дека се презадоволни. Убаво си поминале. Јас сум кај Оропан инаку...Денес морав на договорена контрола баш кај др Весна, ми се гледа многу фина...
   
  На mother_nature му/ѝ се допаѓа ова.
 12. babyboy1

  babyboy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  1.365
  Допаѓања:
  5.192
  Пол:
  Женски
  Моника весна и оропан се единствени што ми ги препорачаја...јас сум кај моника еве @lavinija28 е кај оропан а за кај весна ќе биди @firequeenn рано и е ама подобро ја познава па можи да ти кажи за неа...
   
  На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mother_nature

  mother_nature Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2020
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  521
  Пол:
  Женски
  И мене ми е рано сеуште за избор, 31ва недела сум, али би сакала да се информирам за докторите. И јас најмногу препораки за тие 3ца доктори добив, а најмногу Весна ја фалат.
   
  На lavinija28 и babyboy1 им се допаѓа ова.
 14. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.874
  Допаѓања:
  5.310
  @mother_nature Весна е релативно нова кај нас во болницава, ама досега од тие што го има породено само позитивни коментари има.Мене посебно ми значи и ми игра улога што е достапна во било кое време да и се јавиш и да и кажиш дека одите накај болница поради породилни болки,што не е случај кај Моника,таа на сестра ми и рекла ако бидам во моментот на смена во ред,ако не ќе те породи тој што е на смена.Е како така? Јас сум зацртала тој и тој доктор да ме породи и сега ни на тоа да немам избор? Ќе ме пораѓа тој што е достапен за мене и што не штеди на зборови, па трудници сме некои од нас и со прва бременост,треба добар пристап.
   
  На lavinija28, babyboy1 и mother_nature им се допаѓа ова.
 15. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.714
  Допаѓања:
  108.567
  Тоа е болница со распоред на работа. Ако има нон стоп дежурен лекар, зошто би идел некој од дома? Ај малку реални бидете.
   
  На Lolipop23, victoria, sanja.burgundy и 4 други им се допаѓа ова.
 16. babyboy1

  babyboy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  1.365
  Допаѓања:
  5.192
  Пол:
  Женски
  Мене моника не ми рече ако сум на смена арно ако не тој што е тој да ме породи...Рече кога и да има потреба звони ми само да не е на првите болки па да одиме џабе во болница...нека зачестат болките и да е ноќ можиш да ми звониш...а и минатото цтг не беше на смена сабајлето рече вечер дојди...ама и се јавиле за на пораѓај и таа ми се јави ако сакаш да не чекаш до вечер јас сега одам на работа имам пораѓај па можи да дојдиш да те прегледам...
   
  На firequeenn и lavinija28 им се допаѓа ова.
 17. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.908
  Допаѓања:
  25.182
  Пол:
  Женски
  Сите сме посмирени кога знаеме дека ќе не пораѓа докторот што ни ја водел цела бременост и ни е достапен во секое време, ама реалноста знае да биде друга.
  И мене докторот ми рече барај ме кога ќе дојде моментот (не го барав, ме породи дежурниот доктор) но кога ми дојде на визита наредниот ден докторот што ме водеше ми кажа дека и да сум го барала-џабе ќе било, бил на пат.
  Нека мине се' лесно и без компликации, и бабицата е важна :)
   
  На midnight.flower и babyboy1 им се допаѓа ова.
 18. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.874
  Допаѓања:
  5.310
  Се е ствар на договор,има и доктори што се согласуваат да дојдат кога е потребно.Кога би бирала би одбрала таков. И не е претерување ако бараш ваков услов - тој што ти ја следел бременоста тој да те пораѓа.
   
 19. babyboy1

  babyboy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  1.365
  Допаѓања:
  5.192
  Пол:
  Женски
  Извини малку глупаво прашање ќе ти поставам ама која е бабицата во случајов која улога ја има читам низ форумов повеќето велат бабицата да ти се погоди...зошто е тогаш докторот ??
   
 20. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  2.072
  Пол:
  Женски
  Мене така "договорените" доктори ме извисија и во моментот кога почнаа болките, не само што не можев да се породам во болницата која што ја имав одбрано, туку и докторката што требаше да ме породи во новоизбраната болница, ме прими и за 1 саат си замина. Чупе, ми завршува смената, ќе те породи било кој, овде сите сте исти. И така сабајлето си дојдоја Моника, Оропан, Весна и уште една плава докторка. Сите ме надгледуваат. Јас не соработував на бокс па Моника ми упати и строги зборови. Инсистираа на природен пораѓај но не биваше. На крајот завршив со царски. Во глобала добро поминав. Но и да имав врски, не ми вредат ништо кога ќе дојде другата смена. Сестрите таму се главни, ако не им м дадев чоколадо, сок и сл не ме погледнуваа. А докторите се профи до крај. Само ако ги договарате од дома сигурно на тарифа ќе ги платите. Јас си појдов ноќта директно без да знам никој, си поминав без пари. Тоа е моето искуство за болницата во Прилеп.