1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуства со пораѓање надвор од главниот град

Дискусија во 'Бременост' започната од Someday, 27 октомври 2018.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Јас колку што сфатив се збори за помалите градови. И јас истото сум го слушала. За пари дека треба да си го платиш докторот да ти дојде од дома, да. Или за да закажеш царски. Ама ова во помалите места со секојдневно частење на сестри и доктори сите го кажуваат. Едноставно не ти доаѓа да те види ако не и дадеш нешто. После царски рез нема кој да ти помогне да станеш. Нормално, исклучоци има секаде. Како ќе ти се погоди.

    Другарка моја што раѓаше во Штип, ден денеска ја благословува чистачката што била на смена,на пример. Вика да не беше жената ни до вц ќе можев да отидам, ни детето да си го земам.
     
    На katalina, Thallia и Cherry333 им се допаѓа ова.
  2. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Да, во право си тоа е темата, ама бидејќи беа спомнувани Козле, Санте што се во Скопје, го искоментирав ова, плус во склоп на муабетот дека приватно поевтино испаѓало, а повеќето приватни болници се во Ск. Инаку можеби и со царски е потешко, не знам. Ваљда другарка ти од Штип била со царски, бидејќи природно породена уште одма си стануваш и немаш потреба од помош. Мене барем никој не ми ни понуди помош..
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ај што е неморално него и кривично дело е давање и земање мито. Престанете да давате. Научете си ги правата, да знаете дека имате право (по закон) на хуман третман, кога ќе види некој дека си ги знаете правата нема да си игра со вас и да бара пари.
     
    На tina2018, Fallen.Angel и kukla21 им се допаѓа ова.
  4. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Јас пред 2 години или сакаш некоја информација од попресно породените не знам дали се имаат сменето работите
     
  5. Ivona S

    Ivona S Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Па да.Викаат дека одат доктори од државна од Скопје и дека било реновирано порано било за никаде така имам слушнато па прашав онака дека имам намера да се пораѓам таму здравје
     
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Во Санте ни без пари не би се пораѓала.
    Пре би државно.
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Само споредив цени. Јас никаде на приватно не би, посебно НЕ систина.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Точно е сето тоа за давање и земање мито, и не дека не си ги знаеме правата, ама кога ќе се најдеш во ситуација никој да не ти помогне, а имаш потреба од помош, ќе се натегаш со сестрата и ќе се повикуваш на закон по член тој и тој?! И на крај уште помизерен ќе ти го направат престојот тие денови,да бидеме реални, в раце им сме... :(
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ќе ги истрпам 3 дена, ама ќе ги снимам и после ќе ме запомнат за цел живот. :)
     
    На Thallia и Mantub им се допаѓа ова.
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Јас лично да, ќе се повикам на закон, член ќе и кажам, да знае дека постојат такви луѓе во светов што може да им текне и тужба да им удрат. И тоа не на болницата, нејзе лично.
     
    На Thallia и kukla21 им се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Научени се да им ќутат. Свикај малку, закани се одма други се. Не може да се поставуваме секогаш како потчинети. Затоа си земаат моќ.
     
    На eli25 и Mantub им се допаѓа ова.
  12. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Мене ме ппроди др од Скопје, болницата беше чиста, баш утре дента и мито градоначалникот беше да ја види болницата. А за третманот таа бабицљ што ме пораѓаше Жане мислам дека се викаше беше прекрасна и една млада имаше со неа Марија се вика и беа мн фини. За разлика од нив другата смена беа покрути не збореа или презборат нешто што не треба. Неонтолог од штип имаше мислам дека уште идат секое сабајле го земаат детето на преглед. Добро беше помина се добро Господ не чува. Ти која недела си
     
  13. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Мамички вие кои веќе сте породени во прилеп...бебето е со вас после пораѓај или го носат само за цице
     
  14. Ivona S

    Ivona S Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Јас сум 31 недела.Другарка ми кажуваше ама пред 4 години се пораѓаше таму дека скинала конците од што креветите биле превисоки дека сестри и бабица пораѓа освен за хитен случај доктор доаѓал... Сакав во Скопје ама со ситуацијава нема шанси
     
  15. Molly.dolly

    Molly.dolly Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2019
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Некој искуство за Куманово ?