1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуство со предвремено родени деца

Дискусија во 'Бебе' започната од eva11, 29 февруари 2012.

  1. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Има многу случаи во кои кога бебе се роди во 8ми месец умира.. Мојата комшивка се породи во осми месец и детето не и преживеа исто така и на баба ми. Тогаш белите дробови почнуваат да се развиваат и се многу почувствителни од белите дробови на бебе во 7ми месец. Тогаш тие се во процес на развивање и затоа е потешко тоа бебе да преживее. Јас сум родена во 7ми месец и цел месец сум била во инкубатор додека да се оправам барем 2 кг.
     
  2. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Јас сум родена во 8-ми месец и иако докторите предвидувале последици, што физички што ментални, па еве здрава права, освен настинки друга болест (скраја да е) не ме фатила, а и психички сум здрава...до некаде :geek:
    Се шалам :D Ок сум :muscle:
     
    На girl-miri, imelda и sabatini им се допаѓа ова.
  3. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Јас сум седмомесче, па еве ме толкава, жива и здрава.
    Ме иритираат таквите доктори ко пред неколку поста што е спомнато. До мрзата е, ретки се оние случаи на преслаби деца кои навистина не можат да преживеат поради недоразвиени органи.
    Мајка ми имала и хематом на вената на матката, појава што се појавува кај една од 1000 или 5000 бремени жени, не помнам точно. Штом како плод сум почнала да растам и да го притискам хематомот пошто се ширела матката, мајка ми уште во третиот месец имала обилни крварења, организмот не и` поднесувал ништо освен краставички и кисел јогурт, и кога сум се родила 50ина цм сум била долга, а сум имала нешто повеќе од 600 грама. И бидејќи ниту нејзиниот организам бил подготвен за породување, ниту јас, постоела огромна опасност едната од нас да не се извлече или пак и двете да умреме. Веднаш како и секое порано родено дете, сум закачила жолтица, дури и сум премрела два пати, сум поминала некои 5-6 недели во инкубатор, па еве ме сега без никакви (пу-пу) здравствени проблеми.
    Ама, и до докторката си е, уште од почетокот ја пратела бременоста на мајка ми и премногу се зближиле, и иако го знаела ризикот за пораѓајот кога ја зела под нож, била решена и двете да преживееме по секоја цена. Мајка ми со крвна група нулта негатив, била на прагот на смртта бидејќи имала обилно крварење при породувањето, а никој не можеле да најдат со таа крвна група, па женава го земала сопствениот татко да донира само за да ја спаси мама.
    Јас сум пак уште бетер приказна, два пати премрено, слабо, малечко, целата глава избушена од игли за инфузија бидејќи вените ми биле преслаби, ама им наредила на сестрите постојано да се над мене и ако треба капка по капка млеко да ми капнувале во уста за да преживеам.
    И успеала. А многу лесно можела да се откаже од мене, многу лесно сме можеле и јас и мајка ми веќе да не постоиме доколку ни се паднел друг лекар.
    Не велам дека се' е до лекарот, но нивната (не)грижа игра доста голема улога.
     
    На poi, SV1911, fairy88 и 14 други им се допаѓа ова.
  4. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    лелеееее ;( ;( ;(
    се изнаплакав,не можам да го дочитам,ама сватив дека се е ок....
    мило ми е :*
     
    На Gea му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Еве јас да си кажам за мене.
    Не дека сум мајка туку јас сум седмомесече.Мојата мајка ме родила во неполн седми месец,на работ на смртта сум била ама ме спасиле. :D Сега сум здрава жива и сосем права без маани. ;)
    Алал да и е на мајка ми како ги истрпила тие денови...два ипол месеци во болнца останала.Сум се родила со 1 кило точно.
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Од рано сабајле сум тетка на предвремено родено бебенце. Бременоста беше ризична и снаата ги помина последниве 4 недели на кревет во болница со зашиен цервикс. Ја породија со царски рез. Малата е само 1кг и 100 грама. Органите и се развиени само има инфекција. Само на нив мислам, ништо друго во монемнтов не ми е важно. утре тргнувам на пат, морам да ја видам и да и кажам да се бори. Вашите мислења на темава ми даваат надеж дека се ќе биде во ред и за некоја недела ќе си ја држиме во раце дома.
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ќе биде Имелда, девојчињата се борци. И помали издржале, ќе успее и таа. Стискам палци да биде се во ред!
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    Лееле душа мала Ке биде се во ред !!!!!
    И мојата внука е родена 900 грама само , па порасна големо девојЧе
    Паметна и се нај нај :D :D :D
    Ке биде се во ред :hug:
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Имелда само верба и позитивни мисли .
    Штом се и е развиено тогаш не би требало да има проблем,а што се однесува до инфекции тие ги имаат и нормално родените деца.
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    УТРЕ 17,11,2012---- е светски ден на предвреме родените деца затоа сакам тука да им дадам подршка на сите мамички кои ги чекаат своите сонца да излезат од инкубаторот и да си дојдат домче здрави и живи мамички бидете силни и имајте верба во бог и во вашите силни дечиња и наскоро ке испаднете од борбата како победници јас победив пред 9,5 години можете и вие :* :* ;(
     
    На Vina Nevina_55, LegallyBlonde13, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  11. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Женски имам едно прашање.Бебчето е родено во првата недела од 8-м и месец и е скрос самичко во Скопје во инкубатор.Мајката е добро,но е во друг град,утре ќе ја пуштат од болница.Сте пишале дека бебчињата кои што се родени ово 8-ми месец не преживуваат :worried:.Тое е родено килограм и 850 грама и моментално диши со вештачки апарати,сите се надеваме дека ќе биде се во ред.Би ви била благодарна доколку спделите некоја информација околу ова.Ги прочитав претходните ваши постови и од срце ми е мило што се излегло во ред,но мене не ми е јасно како може и зошто бебчето да е одделено до мајката,нели треба да е до него?
     
  12. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    пили ако бебето е во скопје на гак мајката неможе да биде со него бидејки бебето се наога на интезивна нега кај што се инкубаторите во изолацијата и таму неможе да присуствува мајката може само да се јавува секоја ден во 14 или 15 часот за да праша за бебето каква е му е ситуацијата ке полежи 20-30 дена и ке го пуштат ако е се друго во ред ај ти пиши ни како ке му биде ситуацијата на бебчето
     
    На ilipili му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Имаме новости и тоа убави :!: :clap:. Бебчето нормално се развива,само уште белите дробови треба да му се развијат целосно и ќе си биди домче со мама.тато и бато :D.Останатото е се во ред ,се си е нормално фала му на бога.Утре ќе го посетат бебчето родителите па ќе споделам повеќе информации :) .
     
    На LegallyBlonde13, eva11, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Има многу случаи во кои кога бебе се роди во 8ми месец умира.. Мојата комшивка се породи во осми месец и детето не и преживеа исто така и на баба ми. Тогаш белите дробови почнуваат да се развиваат и се многу почувствителни од белите дробови на бебе во 7ми месец. Тогаш тие се во процес на развивање и затоа е потешко тоа бебе да преживее. Јас сум родена во 7ми месец со само 1кг и 800 грама и цел месец сум била во инкубатор додека да се оправам барем 2 кг. Незнам дали ова е наследно баба ми родила пред време дете и умрело, друга баба исто, еве мајка ми, снашка ми исто... чудно навистина.
     
  15. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Ќе повоторам пак ќерками ја ропдив во 8 ми месец и не само што е здрава и жива туку не и беа потребни никакви апарати , дишеше самостојно седеше во инкубатор 8 дена само заради температурата и од страв на пердоналот и тоа на семиинтензивната во Чаир и толку, со дететое не до месецот
     
    На Mila_dea, LegallyBlonde13, girl-miri и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Се породив...

    Zdravo feminki eve sum jas seuste ni na nebo ni na zemja so dolg pat i izmacuvanje pred mene, denovive bebusot go posetuvav sekoj den, ima namaleno 100 gr za 4 dena, se naoga vo stabilna sostojba i e smesten vo satorce, mi rekoa deka vcera pokusale da go izvadat i da dise samostojno bez dopuna od vozduh no deka pak e vraten vo satorceto i deka toj dise samostojno no so pomos bidejki belite drobovi ne mu se skroz razvieni, prasav dali mu pravele analizi na site vnatresni organi mi rekoa seuste ne zosto ne gi pravat tie ispituvanja na prvata nedela dokolku ne postojat simptomi i indikacii za toa no vo idnina najverojatno ke gi napravat, vcera go soncaa poradi fizioloska zoltica i veke dva dena mu davaat mlekce nekni 2 gr, a vcera okolu 4-5 samo od golema vozbuda ne zapametiv na kolku h, do denes angelceto nareceno Filipce pravi 33 nedeli, ne znam dali treba da brojam isto kako da mi e vo utrobata i dali napredokot i razvojot na negovite organi i vitalnost e ist vo vakva sostojba kako kog bi bil vo mene i zatoa prasuvam za mislenje, vcera koga be da go vidam zlatoto bese budnicko i si pretkase so racinja i nozinja mu zborev, se smeese, vrtese ocinja, ne ste svesni kolku sila mi dade, duri go pogaliv na stomaceto skrisno, mu zborev so pozitiven duh, najstrasno e sto denes si odam doma i mi paga tesko koga ke pomislam deka ke ne razdelat 100 km, so ne moznost za povtorni bliski sredbi bidejki ne pustaat vnatre odkako ednas iskocis duri vcera ne pustaa ni preku staklo zosto se plasat poradi infekcii i grip sto e opravdano od moja strana no da ne mozes da si go vidis cedoto znak prasalnik kolku vreme ke potrae, i od sega pa natamu mojot izvor na informacii ke bidat 5 te minuti po telefon od 14 h koga ke se javuvam vo Gak za info okolu negovata sostojba:(
     
    На aleksandra.timon, kate21, Snow-Queen и 2 други им се допаѓа ова.
  17. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Се породив...

    Fala vi na site na cestitkite, da vi se vraka se sto ke si posakate, na onie sto ne doziveale da si docekat naskoro srcinja vo pregratki, megutoa skraja da e da ne bide nikoj kako mojot slucaj, ni na najgolem dusman da ne dade Gospod,... Denes se isprativme so zlatceto, sostojbata nepromeneta, stabilna no bez vidlivi promeni kon podobruvanje, se nadevame vo najskoro vreme na poveke napredok bidejki uste dva dena edna nedela odkako e rodeno, pretpostavuvam deka beodrobnite krilca veke mu se dooformuvat, inaku sega na otpusna lista vidov status na agpar test 5/6/8, ne mi bese bas jasno ova sto znaci zosto ovie nasive doktori nisto ne sakat da kazat pa od ovie nekoi si rezultati covek moze od pamet da go izvadat, prasuvav edna doktorka na net i mi rece deka ocenkata 5 bila vo prvata minuta od raganjeto, 6 vo 5 tata minuta , 8 vo 10 tata minuta , sto znaci moeto bebce uspesno pocnalo da se adaptira posle poragjajot, sonce majkino od denes ziveam sekoj den da slusnam pozitivni rezultati i denot koga ke go zemam vo pregratka ke bide moeto povtorno raganje......
     
    На LegallyBlonde13 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Се породив...

    Emiliја не се грижи за отцените. Јас се породив во 40-та недела и отцените ни беа 7/7/8, а сега дома се гушкаме со најнормално и здраво бебенце. Не се оптоварувај само верувај дека и ти својот јунак најбрзо ќе се гушкате и ќе си го однесеш дома.

    Се најдобро.
     
  19. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Се породив...

    Duso pa sepak 5/6 ne se bas dobri oceni, dobrite se od 7 pa nagore, no imajki vo predvid zrelosta na plodot. dobro e sto ne se pomali eve go moeto angelce za koe ke se molam i denje i noke
     

    Прикачени фајлови:

    • CAM00099.jpg
      CAM00099.jpg
      Големина на фајлот:
      176,5 KB
      Прегледи:
      521
    На ALISA0000, LegallyBlonde13, wtff и 30 други им се допаѓа ова.
  20. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Се породив...

    пиленце малечко и мило :) верувај дека се че биди во ред :) другарка моја се породи во 33та недела (децембарот) па пред нова год го пуштија малото дома и заедно со тато и мама си ја дочекаја новата година.ене го сега има вејче 5 кг а се роди 1900г..