1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуство со предвремено родени деца

Дискусија во 'Бебе' започната од eva11, 29 февруари 2012.

  1. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    Moite se rodeni 32+1. Na 8ipol meseci bea 8,200 so 71cm (rodena 1730 so 41cm) i 8500 so 71,5cm (roden 2000 so 43cm). Sega sme 9 i pol meseci, ama ne znam kolku se teski. Neka se zivi i zdravi.
     
    На bela.m и Emma2 им се допаѓа ова.
  2. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Во отсуство на доктор на телефон, таа мислам сестрата и е, ми рече да почнеме со воведување цврста храна... денес сме 4 месеци и 9 дена...па од следната недела да сме почнеле...и тоа компир пасиран, морков, тиквица, пашканат, ... за сок не ми спомна... вие од кога почнавте со ова и по колку лажици на почеток? 32ра недела се родени....фала!
     
  3. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    Na tocno 5 meseci pocnav. I na mene mi kazuvala doktorkata da pocneme na 4 meseci ama jas ne sakav. Pocnav so jabolce, pa morkov, tikvica, sliva itn Prv den po 2-3 lazicki, vtor po 6-7 i tret kolku sakat. Prvo dadov jabolko, pa morkov prv den cist, vtor den vo kombinacija so jabolko.
    Nie sme 32 nedela rodeni isto kako i vie.
     
  4. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    А зошто почека ,од што ти беше страв?
     
  5. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    Ne mi bese strav, samo mislev deka e mnogu rano. Bidejki po due date vie ste sega 2 meseci, isto kako nie togas. Ne brzaj, ima vreme za se.
     
  6. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Јас почнав да му давам од 5 месеици и 10 дена.
    4 месеци ми изгледаше неспремен. Многу е мало тоа за предвреме родените. Уште немаше абер од седење. 33та недела сме ние.

    И јас мислам да почекаш уште еден месец. Не им е спремен желудникот толку рано нив.

    Не за џабе има и корегирана возраст. Според тоа би биле 2-3 месеци...
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Фала ви женски многу :*
     
  8. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Кога изговорија прво зборче???
     
  9. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    330
    И јас мислам дека е премало сеуште за воведување вкусови. Јас почнав неколку дена пред 6ти месец , а родено е 35та недела ама со мала килажа. Вие сте и порано од нас мислам дека пред 6ти месец нема потреба(најдобронамерен совет). Иначе прво зборче околу 7ми месец изговори,ама тоа е скрос несвесно испуштање на гласови. Свесни зборчиња од кај првата година.
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Macka1986

    Macka1986 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2018
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Nie sme 6 meseci i sega pocnuvame so voveduvanje na nemlecna hrana. Dosega probavme samo jabolko i krusa. ME interesira koga mozime da probame so dva pati dnevno cvrsta hrana? dali treba da pocekame da gi proba site vkusovi ili...?
     
  11. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Јас првите 2 недели воведував вкусови, па потоа давав пробување нов вкус од сабајле, а оброк +-120гр грама околу 12-13ч. Дури по ~ 1.5 месеца по прво воведување вкус, односно 1 месец по воведување на еден оброк, почнав да давам 2 (доручек и ручек), а дури 2 месеца по втор воведов трет оброк.
    Баш имам запишано:
    - 06.09 - први вкусови (тиква, брокула, морков, компир, јаболко)
    - 21.09 - вкус (банана, тиквица, ориз, карфиол, круша, праска, кајсија, слива, спањаќ) + 1оброк
    - 18.10 - 2 оброка
    - 20.12 - 3 оброка
    Не се брзав, плус моево со рефлукс и лесно гадлив/лесен на повраќање (уште е таков за жал).
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Macka1986

    Macka1986 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2018
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    a ova 120 grama mislis na hran ili mleko? oti jas po nekolku lajcinja mu davam kasicka a posle 100 ml mleko
     
  13. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Храна 100-120гр. оброк, а вкус неколку лажички.
     
  14. Sreka16

    Sreka16 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2019
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Majki dali nekoja ima iskustvo so predvremeno poroduvanje vo Plodnost Bitola i koja nedela? Oti slusnav pred 34ta eventualno 33ta prakale na klinika, ne gi poroduvale kaj niv
     
  15. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам, освен ако не сменето последниве година ипол, дека само ГАК државна, Систина и Детска клиника имаат интензивна нега за предвреме родени бебиња. На Детска клиника обично се бебиња на мајки кои се породиле во друга болница или град и со брза помош ги донеле.
    Не е само инкубатори за пред 34 недела, треба и машини/апарати за дишење, разна друга апаратура и медицинска опрема, материјал и персонал.
    Ти гали мешко, одмарај, примај терапија, редовни контроли, дај боже да си терате со бебушки најмалку до 34+
     
    На Sreka16 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    Majki, pomos. Kade se tocno naogja razvojno na bit pazar? I ako znaete rabotno vreme koe e? Fala
     
  17. Spring91

    Spring91 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2019
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Zdravo majki sakam da ve prasam iskustvo kaj predvreme rodenite deca imam dve bliznacinja se rodija vo 33 nedela +3d
     
  18. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    што точно те интересира? Колкави се сега?
    Јас имам родено 33та па можам да споделам од искуство
     
  19. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    И јас имам родено во 33.Можам да ти кажам дека почетокот беше тежок,бебе беше 10 дена во инкубатор,после два дена ја земавме дома,за тоа време одржав лактација со одмолзување.Но и откако бебе беше дома не цицаше многу беше многу мало и имаше жолтица така да многу спиеше па мораше да ја будиме нон стоп.Иначе друга разлика со термински бебиња немаше.Да не се плашиш полека ќе качува тежина,но ќе ги достигнат и своите врсници.Се е нормално како и терминските бебиња,само што почетокот е потежок.Верувам дека се близнаци се и со помала тежина,моето беше 2кг.Само трпение мајка и верба,ке пркнат и тие и ке бидат здрави и право дечина
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Macka1986

    Macka1986 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2018
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    bidi bez gajle moite bliznacinja vo 29ta nedela se rodija pa ene gi sega masala nikoj ne bi rekol deka se predvreme rodeni
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.