1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуство со предвремено родени деца

Дискусија во 'Бебе' започната од eva11, 29 февруари 2012.

  1. Spring91

    Spring91 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2019
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    @Macka1986 i @kristii vaka 15 dena se vo inkubator samonna toplina gi cuvaa momentalna tezina im e 1870 i 1630 ne znam do koga ke ne zadrzat koga cicaat trgnuvaa 5 pati i zaspivaa zatoa malku panika me fajka
     
  2. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    Ne se grizi, moite bea mesec dena vo inkubator. Malecki se, normalno e da zaspivat, nemat sila. Ke bide se vo red. Na pocetok po malce kacuvat.
     
  3. Spring91

    Spring91 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2019
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Koja nedela se rodija vasite ?
     
  4. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    33 ned
     
  5. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    32+1
     
  6. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Незнам дали пишав овде... Памет немам :)
    Моите близначиња се родија 32+6. Уште 5 дена и месец дена се стари.
    13 дена беа во инкубатор. Дома се снаоѓаме добро, мама и сама се снаоѓа со нив. Емотивна сум како никогаш досега. Незнам дали се должи на хормоните или на ова чувство на неизмерна љубов?
    Утре сме на клиниката за контрола за очињата. Во Јануари сме во советувалиште во Чаир.
    Контролата за мозоче да ја закажам преку матичен така?
    Кои други прегледи треба? Во картонот пишува и за слухот во аудитивен центар.
    Секој совет ми е добредојден :*
     
    На TeonaZ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Spring91

    Spring91 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2019
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Da ne znaete nekoja hrana za pobrzo da ja nakrenat kilazata oti samo po 10 grama kacuvaat dnevno ? I so koja kilaza ve pustija nie sme 1660 i 1880
     
  8. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
     
  9. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Со ад качуваат побргу но ако можеш да ги храниш со мајчино млеко нема подобро.
    Нас не пуштија со 1.700. Не е толку битна килажата и не е најбитнп да бидете дома. Битно е да се стабилни, да се хранат добро, да нема никакви проблеми за да можете да си се чувате дома. Битно е дека качуваат и идат нагоре
    Те разбирам дека си во многу тежок период. Мене сите ми велеа трпение ама часовите не минуваа никако. Ниту деновите. Секој ден се бидев со желбата да бидеме дома.

    Нормално е на почеток едвај да цица. Немаат сила. Нашето доење траеше по пола час на секои два часа. Дење и ноќе. Беше многу исцрпувачко но не се жалев. Би го направила истото уште 100 пати. На 7 месеци ја достигна килажата и развојот на врсниците. Првите месеци беа бурни. Грижи и прашања низ глава цело време ама не се секирај се ќе биде во ред.


    Околу дополнителните прегледи ние правевме: двапати ехо на мозоче, двапати контрола на очи, еднаш за слух и редовни месечни контроли за килажа и развој. Обие предгледи што се двапати, еднаш додека беше во инкубатот. И втприот пат кога го достигна терминот кога требаше да се роди. Ми рекоа да видат дали се развива се во ред и беше се океј. Немаше потреба од дополнително
     
    На bela.m му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Да се живи и здрави. Не се секирај во болница помалку накачуваат 10-20гр на ден, кога ќе ве пуштат ќе пркнат. Моево со 1770гр. го пуштија по 47 дена во болница (роден 29 недела со 1310гр) ама дома за 2 недели 600гр. качи.

    @bela.m И твоите живи и здрави. :l:
    @AlicaInWonderland убаво објасни. Мозоче, очи, слух, развојно. И потоа и ортопед и редовни контроли кај педијатар.
     
    На eta, Dana31, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Spring91

    Spring91 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2019
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Epa mene mi rekoja nadvoresno se vo red samo minrekoja da se sledat site pokreti od 3 mesec. A ovie pregledi za mozoce vid sluh koga se pravat ?
     
  12. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Ехо на мозоче еднаш му правеа додека беше во инкубатор и втор пат бевме на контрола од коа го достигна терминот на раѓање.
    Слух еднаш му правеа таму додека беше во инкубатор.
    За вид правевме еден месец од коа бевме дома. Така имаше термин. Потоа докторот ни рече пак на контрола за еден месец, имало некоја рожница незнам точно не сум стручна што требало да се доразвие па да провериме. Кај некои немаше воопшто потреба од втор преглед.

    Прашај убаво таму. Може веќе се правени некои прегледи.
    Додека беше бебе во инкубатор толку бев збунета и изгубена што ни јас не бев свесна што се се случува и кои прегледи ги прават. Потоа видов во отпусната листа. Во тие моменти само ми прелетувале информациите низ глава
     
  13. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Мајки кои храните со ад, дали строго се придржувате до табелата на исхрана на кутивката? Од интензивна имавме насока од 35-40мл на 2,5 до 3 часа. Сега веќе бараат повеќе. Според досега постигнатата тежина им давам по 60 мл, но им давам на 3 часа додека на кутивката пишува во делот број на оброци-6, за оваа количина од 60мл. Тоа излегува на 4 саати да им давам. Не им е многу растојание?
    Ве молам споделете :)
     
  14. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    Jas sekogas davav na 3 saati. Ne se vodi strogo po tabelava.
     
    На bela.m му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Spring91

    Spring91 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2019
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Majki a kolku vo tekot na 24 casa treba da imaat podoi bebinjava? Jas se molzam i plus dohrana. Za predvreme rodenite bebinja prasuvam dali treba na 2,3 casa ?
     
  16. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Јас на почеток, првите 3 месеци го доев на секои 2 часа и преку ден и ноќе го будев
     
  17. Spring91

    Spring91 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2019
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Jas taka pocnav ama ednoto dete mnogu mi vrajka od koga ke se najadi ? Kazi mi kolku ml nanobrok mubdavase 1 mesec
     
  18. tetoviranta

    tetoviranta Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2018
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    И ние почнавме со 40мл на строго три саати, па постепено и зголемував количина. Никогаш не се водев по табелата, давав колку што си бара, нормално по препорака на педијатар. Ми рече дека секое дете си е индивидуално, а посебно прематурчињата, заради забрзан напредок си бараат почесто млеко, но никогаш на помалку од 3 саати затоа што им треба толку да го обработат млекото и ако дадеш ново може да има тегоби.
    Кога добив дозвола од педијатар престанав да ја будам ноќе на 3 саати, и оставав сама да си побара.
    Сега има скоро 6 месеци, пие измеѓу 120мл и 150мл, преку ден на 3 саати, ноќе подолго. Напредува одлично, исто како терминско бебе. Пробав дење да и зголемам растојание ама плаче вришти за млеко. Така да, мој совет, батали табелата и ориентирај се по барање на бебињата. Најбитно е да ни напредуваат
     
    На Meckicja, bela.m, Septemvri и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    ^^Многу ми значат споделените искуства, апсолутно сте во право. Досега и јас таков впечаток имам стекнато. Моментално поголемото за 200гр близначе ми пие 60мл, додека помалиот 55 :)
    Конечно погодивме доза и спиеме мирно.
     
  20. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Ние кога излеговме од болница ми кажаа дека мајчиното млеко се преработува во желудникот за 2 часа, а ад за 3. И така да се ориентирам кога му давам.
    Ние бевме на ексклузивно доење па затоа и цицаше на секои 2 часа.