1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуство со предвремено родени деца

Дискусија во 'Бебе' започната од eva11, 29 февруари 2012.

  1. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Од медела шише цица. Во болница од такво пиела и јас такво земав за дома. Ама од класичните Медела шишиња
     
    На M-TS му/ѝ се допаѓа ова.
  2. M-TS

    M-TS Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2020
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Mozes da go prijavis uste istiot den nema vrska toa kolku ke bide na intenzivna

    Ne se plasi ke se sredi i nas ne isklucija od masina pa posle nekolku dena pak ne priklucija na kislorod i jas bev isplasena no se, se zavrsi dobro fala mu na gospod sega sme doma i napreduvame
     
    На Lady_Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  3. M-TS

    M-TS Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2020
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    I nie pieme od klasicna no na ad sme, a gledam ovie gi falat za onie sto dojat
     

    Прикачени фајлови:

    На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lady_Bug

    Lady_Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Баш се радувам за вас. Дај боже и кај нас да е така.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tanjatt

    tanjatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2021
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
    знам дека е тешко, едното мое близначе беше во полоша состојба па кога ќе се јавев еднаш стабилно, нареден ден ќе кажеа влошена состојба, па ми го дадоа само едното да си го земам, и така 46 дена неизвесност и страв, ама сега си се гушкаме дома, така да само храбро и позитивно, размислувај си за тоа кога ќе си го земеш во рака, и се ќе биде добро верувај:hug:
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lady_Bug

    Lady_Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Така е во право си позитивно треба.:hug:Ама оваа неизвесноста сегде ти го носи паметот, а јас баш мислев дека поголемко нема да има многу мака оти 34-та недела се роди ама ете.
     
  7. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Аптамил прематур до кога се пие?
    Мислам дека ова е најсоодветна тема за да прашам :)
     
  8. tanjatt

    tanjatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2021
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
     
    На dromka и mila89 им се допаѓа ова.
  9. M-TS

    M-TS Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2020
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Nie pievme do 3ti mesec
     
    На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Да споделам апдејт. Ја меревме во понеделникот и има качено 110 грама од петокот. Сега е 2.410гр. Ми олесна многу што почна да качува килажа.
    Е сега друго ме мачи, доењето. Од града молзам отприлика 150-200мл во текот на цел ден, тоа за неа е малку и давам ад. Исто така цица од града ама ја ставам еднаш или два пати во денот по 5мин затоа што реално на 2ч јаде, се губе време да се разбуди и некако гледам повеќе да е сита отколку да се вежбаме на града. Не знам ни колку влечи и ич не ми се ризикува да ја оставам само на града да е, незнам колку ќе испие.
    Совет од некој што дои бебенце родено со мала килажа?
     
    На Isabel му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lady_Bug

    Lady_Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Барав низ темата ненајдов или пропуштив..Сабота моето ќе го префрлат на неонтологија и јас ќе треба да одам со неа па некој совет да ми дајте тие што сте биле како е таму ништо незнам и шо да носам за мене за бебето. :)
     
    На M-TS му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    И моето така го префрлија ама јас не смеев да одам со неа... Најдобро јави се на бројот во неонаталогија и прашај си ќе ти кажат најточно.
     
    На Lady_Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  13. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Пиши ли ЛП, јас лежев со моето пред два и пол месеци
     
    На Lady_Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.551
    Допаѓања:
    151.124
    може си веке отидена
    небитно ке сецнајде за некој друг
    Се носи си и алишта и храна вода сокови за тебе
    За бебето влажни памперс павловичева шампонче
     
    На dromka и Lady_Bug им се допаѓа ова.
  15. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Како сте? Ја меревте пак? Успеа да зголемиш време или број на подои?
     
  16. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Ја меревме во петокот пак, од последното мерење (понеделник) има качено 100гр. Сега сме 2.510гр.
    Ја ставам почесто на града и си влече некои 5, 10 мин кога како. Кога ќе се отпушти сама не пробувам пак, и давам шише.
    Си јаде колку што треба ама уште ми е некако мрзливка, до 30мл пие некогаш до 40мл и тоа ни е мах а треба да зголемува веќе. Си тешам дека од града влече плус. Ни почнаа грчевите инаку и со тоа се бориме сега плус.
    Напорен период :)
    Вие како сте. Кој месец е твоето?
     
    На Bicka77 и Осе им се допаѓа ова.
  17. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Ех грчеви.. ти пишав следуваат нови предизвици, ете ги ви пристигнале на врата првите. Биди само смирена, ќе поминат и тие. Како што ќе напредува госпожа, ќе има повеќе сила за влечење и ќе јаде повеќе.
    Моето денес 3 месеци рамно, утре идам да ја мерат па или ќе се осеќам како мајка на годината или ќе се пикнам во некој ќош и ќе липам, трето нема :D
     
    На thelittle17 и mila89 им се допаѓа ова.
  18. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    4.646
    Пол:
    Женски
    Мајки здраво, синчето мое се роди во 29 недела ама одговара на 27 недела.
    1080г 33 цм.Моментално е во инкубатор на интензивна на респиратор.јас сум уште во шок, ништо незнам, после колку време ке се храни, да идмолзувсм ли млеко, дали да купам користена пумпица и стерилизатор или мора нови?има ли некоја мајка со слично искуство?
     
    На ALISA0000 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  19. Lady_Bug

    Lady_Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Јас сум во иста каша ко тебе и мојата е таму мометално веќе еден месец јас се молзам со пумпица, но млекото многу ми се намали тоа му го должам на стресот. Е сега ако си од ск прашај види дали ќе можи твое млеко да даваш оти тие таму ги ранат со ад. Или ако не одржавај го за кога ќе дојди да си цица јас за жал не успеав ;(. А за тоа дали да купиш нова или стара ти како со сакаш.
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.488
    Допаѓања:
    2.078
    Нека е живо и здраво мајка. Доколку сакаш да го доиш мора да се измолзуваш барем на 3 часа, преку ноќ можеш да врзиш 4-5 за спиење. Отпрво има малку млеко да не се разочаруваш првите денови и е тоа погустото пожолто колострум, а потоа наголемува.
    Јас би ти препорачала да си купиш нова пумпа, доколку не си во можност не мора да е електрична, јас се измолзував со рачна чико 6 месеци 2000 денари е. А има мислам во локо кроко и електрични поефтини ама не знам за квалитет.
    За стерилизатор може и на старо, ќе мора и кеси за складирање на млекото, а поефтина варијанта ти се чашките за урина и тие се стерилни, во Зегин се поголемки. Ќе си запишуваш датум за да знаеш после да ги користиш со ред.
    Јас не замрзнував кратко бевме во болница 10 дена, но се измолзував тие 10 дена таму и за жал го фрлав млекото, но ја одржав лактацијата па дома кога си дојдовме продолжив со измолзување и го ранев со моето млекце бидејќи не можеше да цица, беше слабичко а и јас имав проблем со брадавиците.
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.