1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуство со слабеење

Дискусија во 'Канта' започната од kuklicka55, 29 декември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. kuklicka55

    kuklicka55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Zdravo , jas isto imam pieno hormonalni tableti i mnogu se zdebeliv . Sega neznam kako da oslabnam , najgolem problem mi e da oslabnam vo stomakot . Isto bi sakala da prasam dali stresot , nervozi , nedovolno spienje vlijae na zgolemuvanje na tezinata . Se slucuva nekoj den stomakot da mi se nadui mnogu , pa za dva-tri dena da se namali . Neznam sto moze da e . Ve molam za nekoja dieta
     
  2. poison.ivy

    poison.ivy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    198
    Почни да се храниш здраво и да избегнуваш мрснотии, брза храна, благо. За неспиењето, стресот, нервозите не знам дали влијаат врз зголемување на тежината, ама дефинитивно влијаат врз здравјето, па затоа избегнувај колку што можеш повеќе :) Инаку и мене ми се има случувано да ми се подуе стомакот, па да ми спласне ама сум приметила дека тоа е така кога јадам одредена храна, пример варен компир, пире, такво нешто.
     
  3. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    776
    Немам и не планирам да имам :D

    Алал ви вера на тие живци да му одолеете на јадењето :D
     
  4. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Можеби ќе звучам глупава но се тешам со тоа ЧОВЕКОТ УЧИ ДОДЕКА Е ЖИВ би сакала да прашам каде се продаваат житарици и ако има повеке некои вкусови нешто што знам кое е најдобро
    Фала однапред позз :$
     
  5. LifeLove

    LifeLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    141
    Па најголем избор на житарици имаш во супермаркетите,на пример во Тедико.Има од најразлични производители,од Витаминка до Нестле(тие се најскапи).Мене лично најубави ми се тие од Виталиа,има секакви вкусови:чоколадо и банана,капини,тропско овошје,...600 грама се,130 денари.
     
  6. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Фала многу :l:
     
  7. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Каква е таа овесна каша? Ја приготвува мајка ти со овес или посебно се купува?Јас наутро јадам овес со кисело млеко, но добра е идејата и ленено семе да си додадам.
     
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.086
    Купува овес баш овес,заборавив да кажам дека и трици може да се јадат.Значи не овесни снегулки,тук цело зрнце.Кога ќе се свари со ленот,вие немате поим колку се развлекува. :D
    Не знам дали по пропис е ова овесна каша,ама така си ја вика таа,наједноставно сварени и процедени и никаква друга философија.
     
    На sonuvacka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sonuvacka

    sonuvacka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    34

    може ли накратко да ни објаснеш за што се работи , зошто видеото е без превод па не можам да разберам што е како е

    .......и да и јас знам луѓе што јадат само здрава храна и пак се слаби , иако не уживаат во вкусните калорични задоволства, на почеток ослабнуваат неколку кг потоа продолжуваат со истата исхрана но не продолжуваат да слабеат , остануваат на истата тежина , и сум читала дека организмот се навикнува и тоа - малку- него со тек на време му станува доволно , иако не ми е јасно зошто тоа се случува
     
  10. poison.ivy

    poison.ivy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    198
    Како што кажа LifeLove, голем избор имаш по супермаркетите, мене најомилени ми се од Нестле, стварно се скапи ама и многу убави. Ги препорачувам тие што се Fitness - good for your line и Frutina.

    Инаку прочитајте ја статијава, јас го применувам баш таквиот начин на исхрана, и вежбам ама тоа е минимално вежбање, сега се решив да вежбам повеќе и посериозно :rofl: Стварно има резултати.

    http://www.statija.mk/archives/1362

    Инаку, Lilit, мајка ти на многу строг режим се ставила според мене, јас пак не можам така :) А овесот и лененото семе се многу здрави, поради тоа и не и се качил притисокот сигурно.
     
  11. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Не ми изгледа како глупост, баш напротив не се откажуваш целосно од ништо, можеш да си пробаш што ќе ти посака душа, само во ограничени количини. Досега овоа ми изгледа најпаметно, е сега и малку да поработам на физичката активност, и се надевам на резултати позитивни.
     
  12. littlegirl92

    littlegirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    јас би ти препорачала наместо бонбони да земеш чоколада со висок процент на какао што е прездраво и плус малце благичко
    а спанаќот знам дека може да се направи како пире и исто така мозеш да видиш некој солени колачиња со интегрално брасно и спанаќ па да експериментираш малку=))))
    инаку секоја чест за ваквиот начин на исхрана ме инспирираше
     
  13. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Ангелче нема да ти штети ни еден ред или две коци од која било чоколада ако не ја јадеш редовно.
    Можеш и гумени бомбони (иако содржеле демек многу шеќери) не знам дали е ова точно те засладуваат , и лижавчето е доволно благо, бидејќи ако не јадеш многу чоколадо и тоа ќе те заблажи и нема да имаш потреба од благо ама забите се расипуваат од него.
    Има многу замени за чоколадо, односни продукти кои содржат шеќери, ама чоколада е чоколада, ПРЕкалорична ако се конзумира во големи количини. :)
     
  14. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    јас деновиве ке почнам повторно да го пијам јаболковиот оцет помешан со вода порано си го пиев редовно ама од мрзева престанав сега насабајле пред јадење една чаша малку јаболков оцет и повеќе вода па ке видам дали ке имам резултати бидејки бев ослабнала од него.
     
  15. hiphopgirl

    hiphopgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    190
    Почнав од денеска и јас на овој здрав режим на исхрана,па ке ви кажувам како оди :)
     
  16. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Можеби сум досадна со моите прашања но имам еден проблем почнавме на училиште и сега во продавниците има само кифли,чипски,благо а сум до сабајле на уцилиште и ми се пријадува а не знам што да јадам па дали некој има некоја идеа?? :$
     
  17. hiphopgirl

    hiphopgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    190
    Јас би ти препорачала да си купуваш од оние мали овошни јогурти,а ако нема такви по продавниците ови во некој супермаркет и купи си повеќе и само ке си ги носиш во чанта и кога ти се пројаде да си јадеш.
    Исто така и јас кога купувам грицки гледам прво колку калории имаа а може и бејк ролс и кубети да јадеш
     
  18. hiphopgirl

    hiphopgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    190
    оди*
    пријаде*
     
  19. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Хмм јас мислам дека кубетите и бејкролсот се леб и сека не треба да ги јадам но сепак фала за советот :)
     
  20. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    имаш интегрални грисини во речиси сите маркети а за благичко има едни преубави интегрални колачиња Окек мислам или нешто слично се викаа
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.