1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ислам и христијанство - една порака или различни религии?

Дискусија во 'Религија' започната од jsmith, 2 ноември 2016.

  1. jsmith

    jsmith Нов член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Темата ја отворам со цел да се произнесеме со наши мислења за спојливоста/неспојливоста на овие две најдоминантни религии во светот. Имено, која е главната порака на Исламот, а која на Христијанството? Дали во суштина овие две религии проповедат една иста порака или сосема различна? Кои работи ги прифаќа едната религија од другата, и обратно? За вакви и слични прашања можете да се изразите тука.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Ти Муслиман си или Христијанин? :)
     
  3. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Два различни света, самоит симбол полумесечина и петокрака е симбол на антихристот, незнам зошто тој симбол го употребуваат кога тој е наметнат од отоманската империја а не од самоит ислам т.е од почетокот на исламот..Кога еден ќе создаде едно добро знаете после уште 100 ќе се појават по него па ќе го копираат па ќе лепат па ќе изменуваат и така после религиите иста порака имале а всушност другите се создадени за да ја надвладеат и претопат првата... Немам ништо против ниедна религија, нека си верува кој во што сака само нека не ја наметнува на другите. :)
     
    На Selest, Tanjamm, Olgica.bu и 3 други им се допаѓа ова.
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Jas razmisluvam da preminam vo politeizam
     
    На XMaN, Nise <3, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Добро утро. Постојат повеќе разлики меѓу христијанството и исламот.

    1. Би започнал со природата на Бог. Христијанскиот Бог е објавен како Тројство, еден Бог во три личности (ткн. ипостаси): Татко, Син и Свет Дух. Додека Исламскиот Бог е едноштво (еден и сам).

    2. Следната разлика е во врската меѓу Бог и луѓето. Исламскиот Аллах има 99 имиња, но ниедно од овие имиња не е „татко“. Луѓето што ќе се покајат и вратат кај христијанскиот Бог се наречени „синови и ќерки“, а во Исламот тие се наречени „робови и робинки“. Тоа е многу важна разлика во природата на Бог и нашата релација со Него во христијанството и исламот. Христијанскиот Бог има драстично поблиска врска со луѓето, отколку исламскиот.

    3. Има разлика и во објавата на Бог. Христијаните веруваат дека Бог се објавил преку Библијата и преку животот и делото на Исус Христос, а муслиманите веруваат дека Алах се објавил преку Куранот. Тука мора да се напомене дека во Куранот се спомнуваат многу случки и личности од Библијата (дури и Исус), но тие се изменети, различни и направени да одговараат на исламската теологија. Така во Куранот ќе прочитате дека Исус не се жртвувал за гревовите на луѓето, не умрел, а со тоа и не воскреснал од мртвите, туку им зборувал на луѓето да веруваат во Алах. Но на нас останува дали ќе веруваме на очевидците, на оние кои го придружувале Исус или пак на оние што го пишувале Куранот 600 години подоцна и на друга територија.

    4. Има разлики и во ветувањата што ги дава христијанскиот и исламскиот Бог. Но тоа е долга тема.

    5. Исто така голема разлика е во тоа што христијанскиот Бог обезбедил и спасение за грешниот човек т.е. му го пратил Својот Син Исус Христос да ја палти казната за гревовите на човештвото за да не мора ние лично да ја плаќаме - бидејќи тоа би значело смрт за нас (и телесна и духовна). Но христијанскиот Бог ветува дека ако се покаеме и поверуваме во Исус, нашите гревови се простени, добиваме вечен живот и ние ќе го имаме Светиот Дух во себе кој ќе не преобразува во подобри и побогоугодни личности и, што е најважно, сигурно ќе не донесе до Божјото Царство. Таква љубов и такво решение за човековиот грев не постои во Исламот каде што Алах им ги мери добрите дела и гревовите и на основа на тие дела ќе им суди дали ќе одат во Џенет (рај) или Џенем (пекол).

    Оваа листа не е целосна. Ова се само неколку разлики што ми текнаа да ги запишам.
     
    На sleepingbeauty, cresa-jagoda, Βικτωρία и 6 други им се допаѓа ова.
  6. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Од една страна можеби ќе звучам како атеист, но воопшто не верувам во религии и такви "глупости"! За мене сите луѓе се исти и понекогаш дури и се прашувам зошто светот се дели на религии? Верувам дека тоа е измислено од нас луѓето за да се плашиме и да има на што да се молиме и за да бараме помош.И си стојам зад овој став! Aко луѓето се од различна вера и веруваат во различни обичаи зарем не сме сите исти пред универзумот или Бог?..Сигурно кога умира човекот Бог не го дели по религијата, тој исто умира.A од друга страна пак родена христијанка сум и одам во црква, СЕ КРСТАМ и верувам во некоја виша сила бидејќи сум сведок на многу добри работи кои ми се случиле токму поради тие молитви.Уште еднаш ќе речам не ги разликувам луѓето по религија бидејќи сметам дека светот е токму поради тоа поделен и има многу расправии. И да напоменам исто така го почитувам туѓото милење секој има право да одбере живот каков што сака да живее :)
     
    На thequeen95, La_Luna, Meckicja и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.046
    Пол:
    Женски
    Mислам темава треба да оди во канта, дојдов само ова да го кажам ,а ни ти сама не знаеш во што веруваш... Или веруваш или не веруваш ? Како може еден ден глупости а после молитва ти помогнала па верувам ајде.
    Само ќе се направи немир со темава ама ...
     
    Последна измена: 3 ноември 2016
    На Meckicja, Bulgarian, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  8. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Koj razbira razbira ne se objasnuvam :) i ne sakam da se raspravam samo izjaviv svoe mislenje
     
  9. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.046
    Пол:
    Женски
    Никој не се расправа туку однапред ја гледам целта на темава кој ја поставил. :)
     
    Последна измена: 3 ноември 2016
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    @Petra777 ova ne go napishav so nikakva cel :)
     
  11. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.046
    Пол:
    Женски
    Извини од тел не видов, за целта се однесуваше на тој што ја создал темава, а друг бил. :)
     
  12. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Две сосема различни религии но со една единствена порака-ШИРЕЊЕ ЉУБОВ!
     
    На Rock\m/girl, eloves, Bender Rodriguez и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Nise <3

    Nise <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    30
    Според мене луѓето се делат на ДОБРИ и ЛОШИ и ништо повеќе!.
     
    На Meckicja, eloves, girl-miri и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.499
    Допаѓања:
    33.298
    Ист фекален примерок, различно паковање.

    *Да разговараме литературно и во духот на дипломатијата.(highfive)
     
    На Dim40, eloves, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Заедничко нешто во овие две религии е тоа што сме робови на еден единствен Бог.
    Сите исто се раѓаме и умираме
    Сите јадеме, сереме и мочаме
    Сите сме од крв и месо
    Сите се радуваме и плачеме
    Дишеме и издишуваме
    Сите сме од една сорта луѓе
    Мислам дека во христијанството главна тема е љубов, додека во муслиманството главна тема е правда.
     
    На СноуБол90, Meckicja, eloves и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Florenсе

    Florenсе Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    1.711
    Пол:
    Женски
    @LanaSGirl мене воопшто не ми звучиш како атеист, само си одлучила да не веруваш во она што луѓето го измислиле тврдејќи дека истото го кажал Бог. И тоа е во ред.
     
    На LanaSGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nise <3

    Nise <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    30
    Тукa немa рaзликa, сaмo други имињa. Вo прaвo си секoј е oд КРВ и МЕСO
     
    На girl-miri, elimkd, el3na и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    И пораките се сосема различни,и религиите се милионски светлосни години различни.
    Можам до утре да ги пишувам пораките што ги испраќаат,и за тоа која религија е по супериорна а која инфериорна ама не би за некој од другата страна да не биде навреден :D
     
    На A-j-a и Vitaly им се допаѓа ова.
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Форум е за тоа, да пишуваме слободно... Нема што да се лути некој. Кога нас 500 години робство и исламизација не не навредила и уништила сеуште зошто нив едно мислење да ги навреди? :) Ако се пишуваат само добрите страни форумите ќе немаат смисла. :nod:
     
    На Selest, Petra777, Tanjamm и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.040
    Пол:
    Женски
    Веќе ме мрзи постојано да пишувам факти и цитати... затоа ќе бидам кратка - исламот и христијанството се ден и ноќ. И не, ниту пораките што ги носат не се исти. Ако имам време и волја ќе ви напишам што е, како е, зошто е.
     
    На LegallyBlonde13, Petra777, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.