Ислам и христијанство - една порака или различни религии?

Дискусија во 'Религија' започната од jsmith, 2 ноември 2016.

 1. InWonderland

  InWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  412
  Пол:
  Женски
  Убаво би било да верувавме сите во едно нешто, вака и нашава и нивната имаат иста цел, со малу подруги закони, но луѓето во светов, толку им сече мозокот ден денес така сеуште си се делиме, демек тој муслиман или еве оваа христијанка, тие почесни ние обратно, глупости.
   
  На rose60, elimkd и LanaSGirl им се допаѓа ова.
 2. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  2.722
  Пол:
  Женски
  Има една книга Алах, Исус, Мојсеј мислам дека се вика и таму убаво се прикажани разликите и сличностите меѓу христијанството исламот и евреите.

  Дечки ај некој нека ми прати линк каде можам да го читам Куранот на македонски, одамна не ми е читан сакам да споредам нешто со Библијата.

  ЗА БИБЛИЈАТА еве ви линк http://svetopismo.pravoslavie.mk/
   
  На Bitter-Sweet и Tanjamm им се допаѓа ова.
 3. Dim40

  Dim40 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2015
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Машки
  Куранот поддржува педофилија,насилство и убивање на неверници, во тоа се вклучуваат сите останати религии.

  Евреите зборуваат: „Узеир е син на Аллах“, а христијаните зборуваат: „Месих е син на Аллах“. Ете, тоа се зборовите нивни на устите нивни: ги кажуваат сличните зборови на оние кои не веруваа пред нив. Аллах нека ги отепа! Каде кинисуваат, навистина! 9:30

  Во срцата на неверниците ќе влееме страв затоа што на Аллах другар му здружуваа, за кој Он никаков доказ не објави. Огнот е престојувалиштето нивно. Е, само колку лошо прибежиште за зулумќарите е тоа! 3:151

  „А што се однесува, пак, до оние кои не веруваа ќе ги казнам со казна жестока и на овој свет и на Ахирет; ќе немаат свои поддржници!“ 3:56

  Па, нека се борат на Аллаховиот пат оние кои го продаваат овој свет за Ахирет. А на оној кој се бори на Аллаховиот пат, било да загине било да победи, Ние ќе му дадеме награда голема! 4:74

  и кога Господарот твој им вдахна на мелеките: „Јас сум, навистина, со вас: бодрете ги, тогаш, оние кои веруваат.“ Во срцата на оние кои не веруваат ќе фрлам страв. Па, удирајте ги по вратовите и по прстите! 8:12

  Ете, така ви е. Искусете ја казната, а за неверниците, навистина, има казна огнена. 8:14

  О верници, борете се против неверниците кои се околу вас, и нека при вас најдат тврдост. И знајте дека Аллах, навистина, е со богобојазливите! 9:131

  Аллах, навистина, ги љуби оние кои се борат на Неговиот пат во редови како да се, токму, бедеми зацврстени! 61:4

  Понатаму Мухамед имал повеќе жени а една од нив е 6 годишно девојче кое се викало Аиша и имал секс со неа кога наполнила 9 години.

  Еве еден куп научни глупости.


  Ако не верувате еве, најдете ги сами на куранот на мак. јазик. има уште многу многу места каде што се поддржуваат вакви нешта, јас извадив само неколку.
   
  Последна измена: 23 јули 2017
  На душленце му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.824
  Допаѓања:
  46.043
  Кога зборуваш за некоја религија барем основните работи научи ги.
  Мухамед бил муслиманската верзија на Исус :x а Исус што е тогаш?
   
  На СноуБол90, EvAngelos, aleksandra4444 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Dim40

  Dim40 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2015
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Машки
  Оригиналниот имагинарен пријател на верниците кој не постои.
   
  Последна измена: 23 јули 2017
 6. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.824
  Допаѓања:
  46.043
  Димчо бе, не се глупирај. Во Куранот почесто се спомнува Исус отколку Мухамед.
  Со секое мислење се повеќе и повеќе се глупираш. Ако веќе негираш религии научи барем што учат.
   
  На ADOKI, СноуБол90, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
 7. Dim40

  Dim40 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2015
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Машки
  Не, фала.Колку што знам сега е прилично доволно и нема да си губам време со бајки.
   
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.824
  Допаѓања:
  46.043
  Епа ако не знаеш ништо за тоа што зборуваш, како очекуваш некој да те сфати озбилно?
  Сега се закопа наголемо со Исус и со Мухамед. Ич да не се разбираш од религги, по историја се учи и за Исус и за Мухамед доволно за да знаеш дека Исус не е исто што и Мухамед.
   
  На ADOKI, EvAngelos, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Dim40

  Dim40 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2015
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Машки
  @DAngel И сеа што?Лажам ли за тоа што кажав освен тоа во заграда што го ставив?Или тоа што ви дадов линк од куранот сами да си проверете?Или него прочита тоа и трк да правиш банални коментари?
   
  На Bulgarian му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.824
  Допаѓања:
  46.043
  Не знам, го измени мислењето :rofl:
   
 11. ушко

  ушко Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  823
  Пол:
  Машки
  Атеист дава експертизи за Мухамед и Исус....ајде нешто за Буда или за Баба Рога
   
  На СноуБол90, EvAngelos и Rama им се допаѓа ова.
 12. Dim40

  Dim40 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2015
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Машки
  Атеистите се што ке кажат се лаги за религии според тебе.Ти си истиот кој кажа дека атеистите не веруваат во ништо, а сега јас давам експертизи....
   
 13. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.824
  Допаѓања:
  46.043
  После последнава експертиза, тешко дека некој ќе те сфати озбилно :rofl:
  Мислев си читал, си се интересирал, си знаел по нешто...
  Слабо Димчо, слабо :wasntme:
   
  На СноуБол90, crimson и Rama им се допаѓа ова.
 14. ушко

  ушко Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  823
  Пол:
  Машки
  Незнам дали се експертизи или набивање пропаганда...кога ќе кажеш нешто ок е ама кога ќе дробиш за тоа повеќе од политичарите неколки дена богами пропагираш...позз
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  2.722
  Пол:
  Женски
  Дим40 дали стварно мислиш дека со извадоци од Светите книги си ја доловил целта? Голем дел од тие извадоци што ги кажуваш имаат сосем друга смисла ако ја прочиташ цела приказна.

  Плус за да разбереш подобро, за време на читањето треба да го проектираш умот во тоа време кога се одвивало дејството. Да, денес се смета за педофилија ако некоја се омажи на 13 години и роди дете, но пред само 100 години тоа било нешто нормално на 14 години се мажеле, дури и за повозрасни од нив, и тоа не заради религиозни причини туку такво било општеството.

  Плус ете, ако не си ги читал ни Куранот ни Библијата, што бараш на темава да правиш споредби?

  Уште еднаш да си повторам прашањето, каде онлајн можам да го читам Куранот, го најдов на српски ама некако слабо ми оди.
   
  На СноуБол90 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.737
  Пол:
  Машки
  http://kuran-na-makedonski.net

  Повели. :)
   
  На ADOKI и kikikikirika им се допаѓа ова.
 17. СноуБол90

  СноуБол90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2017
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  . Прво треба да ја прочиташ и библијата .. исламот не подржува ни педофилија ни убиства во библијата зборот меч(или сабја) е употребен 895 пати а во куранот ниеднаш. Имаш прочитано за Лот во библијата? Ко демек божји пратеник кок водел љубов со ќерките и напраил деца со нив? И шо треба сеа да кажам библијата подржува семејно насилство? И библијата и куранот ги имам прочитано милион пати. Татко ми е православен христијан ,мајка ми муслиманка и роднините на мајка ми се муслимани кои со љубов раскажуваат за исламот (ислам преведено е како мир) па фала Богу никој не е педофил :)[/QUOTE]
   
  На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
 18. СноуБол90

  СноуБол90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2017
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  Muhamed ne e muslimanska verzija na Isus! Muhamed e Muhamed Isus e Isus kaj nas Isus se vika ISA i nie veruvame vo nego ne kako gospod ni kako bozji sin tuku kako bozji pratenik :) Veruvame i vo Abraham I vo Noe i Mojsej i Lot i Isus no samo so drugi iminja se kaj nas
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 19. СноуБол90

  СноуБол90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2017
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  Vo Kuranot pisuva koj ne veruva vo Isa (isus) toj ne e od nas i Majkata na Isus -Marija ( kaj nas se vika Merjem) e tolku pocestena sto edno poglavje e Nareceno po nea (sura Merjem).Tamu se objasnuva za nea i sinot.
   
  На cresa-jagoda и ADOKI им се допаѓа ова.
 20. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  1.836
  Пол:
  Машки
  :lol:

  Религијата е древна експлоативна алатка за групирање и контрола на народот.
  Конкретно на темава, разликата е во тоа што, генерализирано, едните се интровертни другите се екстровертни.
  Секоја идеологија што го наказува човечкиот род, непотребно го продлабочува општествениот јаз и служи за остварување на индивидуални цели на некоја владеачка класа е општествен рак.

  Ние како луѓе не сме исти, не сме еднакви, но и не сме до толку кардинално различни, за некој да се поставува над некого како дар од Господ.
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.