Ислам и христијанство - една порака или различни религии?

Дискусија во 'Религија' започната од jsmith, 2 ноември 2016.

 1. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  10.509
  Пол:
  Женски
  Христијанството и Исламот се сосема различни религии и немаат допирна точка.
  Јас верувам во Господ Исус Христос :)
   
  На tigree.., Rama и La.loca им се допаѓа ова.
 2. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  769
  Пол:
  Женски
  Имаат многу допирни точки, ако го тргнеме на страна она што се гледа на прв поглед, на пример некои традиции, во суштина се многу слични.
   
  На daylight и Blackouttheworld им се допаѓа ова.
 3. Blackouttheworld

  Blackouttheworld Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Машки
  Имаат допирна точка,бидејќи незнаеш ништо не коментирај.
  Сите сме исти со различен карактер што си го научила така.
   
 4. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.778
  Допаѓања:
  30.378
  Пол:
  Женски
  Која е едната вистинска религија?
  Нели не може да има повеќе вистински. Бидејќи така би имало и повеќе богови. :)
   
  На Someonespecial, Blackouttheworld, lovestoneddd и 3 други им се допаѓа ова.
 5. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.047
  Допаѓања:
  96.930
  Сатанизам. Сегде го има нечестивиот. :inlove:
   
  На Lianna Anna, Someonespecial, Dessa и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Tiktaalik

  Tiktaalik Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Машки
  Па и има повеќе. Над 4000. Один, Брама, Зевс, Јупитер, Ра, Ахура Мазда, Сварог........ итн. Кој ли ќе да е вистинскиот само? Или можеби ниеден?
   
  На Someonespecial, Lella, Amellie13 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Blackouttheworld

  Blackouttheworld Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Машки
  Се препираме кој е вистински бог за религии безвеза,кимверлј е малце чукнена,алооо абе една мајка не родила....не се до религиите.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Nane2356

  Nane2356 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  610
  Пол:
  Женски
  Всушност христијанството и исламот се многу различни религии но истовремено имаат у многу допирни точки. А и двете потекнуваат од јудеизмот која е прва настаната од монотеистичките религии.
   
  На daylight и Blackouttheworld им се допаѓа ова.
 9. Blackouttheworld

  Blackouttheworld Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Машки
  https://365.com.mk/312785/bogoroditsa-raganeto-na-isus-se-vazhni-vo-islamot
  Незнам колку години си,изгледаш дете од 5 годинки што не си прочитала на библија итн.
  1. знаеш ли дека неси прваилна христијанка??
  А се правиш христијанка и христијанка те има напишано.
  Еве ти дел како оваа си FB_IMG_15784904610888888.jpg
  Треба и да прочиташ за македонија
  На гоце делчев мајка му зошто ја кријаат македонцитеа а?? Sultana Delcheva
  Тешко да постои прав македонец или македонка која е во македонија.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Blackouttheworld

  Blackouttheworld Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Машки
  https://365.com.mk/312785/bogoroditsa-raganeto-na-isus-se-vazhni-vo-islamot
  Да важни се имаа спомнување во книгата.
   
 11. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  10.509
  Пол:
  Женски
  Чекај,што? :^)
  А ти знаеш дека неси писмена?
   
 12. Tiktaalik

  Tiktaalik Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Машки
  Се насмеало магарето на зајакот дека имало големи уши. :rofl:
  А бре македонци научете македонски. Не си македонка или...?
   
  На Maša8 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  10.509
  Пол:
  Женски
  Океј изгледа не сфати дека намерно така пишав затоа што она имаше така напишано :rofl:
   
  На Tiktaalik му/ѝ се допаѓа ова.
 14. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  Кимверли е чукната зошто верува во Христос а онаа над тебе што го слави сатаната каква е нема да кажеш?
  Прашај се зошто си алергичен на името на ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС. Почитувај ја нашата вера за да ја почитуваме ние твојата и не навредувај.
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.130
  Допаѓања:
  12.704
  Царуваше мир на форумот, сè додека некој не ја реактивира темата од 2016.
   
  На Maša8 и daylight им се допаѓа ова.
 16. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  2.995
  Допаѓања:
  28.760
  Пол:
  Женски
  Од кај се накотија овие Џизс ботови бе ?

  Ај малце мир божји, не ни реметите благосостојба на форумов. |-)
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 17. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.047
  Допаѓања:
  96.930
  Нели сегде го има тој кој лажи живи луѓе пошто не можат да се помират, истите тие луѓе, дека донеле лоша одлука, па мора некој да накриват?
   
 18. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  Сегде го има а по моја скромна процена многу често се манифестира на форуми во разни профили на членови. Ќе го има ама не уште долго и треба да се замислиш што со твојот живот после смртта.
   
 19. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.047
  Допаѓања:
  96.930
  Исто, многу често тие кои пикаат нос во туѓ двор и разубедуваат дека нивното е точно кај мојов идат. :inlove:
   
  На daylight, Amellie13, lovestoneddd и 2 други им се допаѓа ова.
 20. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  Тоа Господ ќе каже, не ти каде на кој му е место. Јас не разубедувам. Го читам форумот и проблемот не го прават христијаните и муслиманите туку атеистите.