Ислам и христијанство - една порака или различни религии?

Дискусија во 'Религија' започната од jsmith, 2 ноември 2016.

 1. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  10.509
  Пол:
  Женски
  Господ да ти помогне.
   
  На Rama и theowndemon им се допаѓа ова.
 2. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.047
  Допаѓања:
  96.930
  Мојот или твојот?
   
  На CameliaMiller и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 3. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  ГорниоН.
   
 4. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.047
  Допаѓања:
  96.930
  Јас па мислев сите Богови се горе, евентуално на Олимп.

  Нејсе, поентата ми е, секој си верва во што сака и не, ретко кои атеисти тука крчкаат работи ама некогаш толку нелогичности се пишат шо да, меша(ме) прсти. :D Зошто тебе ти реплицирам, а не на оној кој ја вреѓа Кимберли, е пошто сметам дека би имал поќе common sense. Како и да вртиш, ти проба да наметниш твое верување со тоа шо го прокоментира моето во негативна конотација. КоГа МоЖиШ зА оВа ЗоШтО нЕ пРоКоМеНтИрА и За ОвА (пошто према мене/тебе е грешно).

  Така да нека ти суди Горниот, мене потешко. :D
   
  На CameliaMiller, Amellie13, Lianna Anna и 2 други им се допаѓа ова.
 5. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  Не го читам форумот од вчера туку од 2016 и ретко се мешате во множина атеистите ако се лажИме.
  Ти си сигурно некое дете и немаш појма со какви работи се зафркаваш а јас немам време да ти објаснам. Ако Господ сака ќе те освести, ако не сака, џабе е.
  Човекот често го вика нелогично она што не може да го разбере. Сум бил на тоа место ама не сакам да сум претенциозен како вас и нема да пишувам нашироко.
   
 6. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.047
  Допаѓања:
  96.930
  Уф и претпоставки и ниски обиди за навреда. Те преценив. :D

  Нелогичностите за кои зборав, уствари, се општествени норми кои ги наметнува религијата. Скроз непотребни, нелогични и ограничувачки. Цк цк ама полесно е да прајш претпоставки, разбирам иако сум дете. :inlove:
   
  На CameliaMiller и Lianna Anna им се допаѓа ова.
 7. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  2.952
  Сепак ако се запознаете повеќе со христијанството и исламот ќе видите дека имаат, еве барем неколку доприни точки:

  и според едните и другите Адам и Ева биле првите луѓе,
  и кај едните и кај другите постои сфаќање дека жените треба да си ја покриваат главата...
  и едните и другите го прифаќаат Мојсеј за пророк Божји,
  и едните и другите велат дека Бог е Еден,
  и едните и другите веруваат во второто доаѓање на Исус

  и тн.
   
  На Mantub и zolev им се допаѓа ова.
 8. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.778
  Допаѓања:
  30.382
  Пол:
  Женски
  Што проблем ти прават атеистите?
  Досега што сум читала вие верските фанатици сте тие кои се обидуваат да наметнат мислење цело време, оти во спротивно ќЕ гОрИмЕ вО пЕкОлоТ.
   
  На Lella, CameliaMiller, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
 9. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  Од кога е дете навреда? Имаш проблем со себе ако дете ти е навреда. Дете=неискусен,кој не знае,недозреан,се зафркава со сериозни теми
  Не се непотребни и нелогични само ти не можеш да ги сфатиш а постојат затоа што така треба.
  Нивно е да ти кажат, ти не ги читај ако ти сметаат, те вознемируваат со вистината и така натаму.
  Јас не сум фанатик и ништо на никој не наметнувам, мислам дека спомнав во мојте постови. Немам друга работа ќе ви ја спасувам вечноста. Има кој ако сака.
   
  Последна измена: 9 јануари 2020
 10. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.047
  Допаѓања:
  96.930
  За мене дете не е навреда, наменето е како така при конотација на реченица. Инаку низ форум се расфрлам дека негувам дете во душа, бар за то. :D

  Значи јогата е лоша? Жената треба да служи на маж? Ова кога со мои уши го слушнав летово на свадба очи сролав. Непотребно, нелогично. А "така треба" е се сем одговор.
   
  На CameliaMiller, Someonespecial, lovestoneddd и 2 други им се допаѓа ова.
 11. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  Јогата е нехристијанска и може да остави духовни последици.Подобро е да се информираш од свештено лице што те интересира, јас не сум овде да водам кампања против јогата.

  Не верувам дека тие што ти рекле за жената го разбираат христијанството и го читаат Светото Писмо. Така им останало дома ради реда. Жената и мажот треба да го почитуваат Бог, да се грижат за куќа, фамилија и да не прават гревови. Добрите христијани немаат причина за конфликти во домот.
   
 12. Blackouttheworld

  Blackouttheworld Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Машки
  лолз хахахахах
  вие мојата вера,вам ваша вера,добро и јас можам да замислам друга вера.
  На вера не се се верува,во духот што го имаш со тебе се верува....
   
 13. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  4.300
  Пол:
  Женски
  Те молам врати се во второ одд:rofl::rofl::rofl:
   
  На Stressed Out, Just.do.it и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 14. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  4.300
  Пол:
  Женски
  Луѓе луѓе доста пишете со @hardtodealwith значи одма по никот треба ви текне дека не може да пишете со него :rofl:
   
  На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  769
  Пол:
  Женски
  Мене само ме интересира какви се тие духовни последици?
   
 16. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  Со тебе можеш да имаш многу духови, вистинската вера е онаа во нашиот Татко на Небесата и не ми се смеј на мене пред да ја објасниш глупоштинава
  од прва се чита дека си муслиман ама немаш за право со секое мислење да го негираш Исус Христос и напаѓаш христијанската вера
  а за македонската нација не ти замерам, Македонците сами се шитнаа
  Ви реков да консултирате свештеник ако нешто ве интересира не да ме терате да ви докажувам работи што не се гледаат со око за после да се расправате со мене
  не се однесува конкретно на тебе дека ќе се расправаш туку на една поголема група на форумот Религија и др форуми
  Јогата го отвара умот и телото за соработка со демонски ентитети толку можам да ти кажам штом културно ме праша.
   
 17. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  2.995
  Допаѓања:
  28.761
  Пол:
  Женски
  Ондак демонот врши врашки добра работа, пошто нема човек кој почнал со јога и не се чуствува фантастично. :D:D:D:D:D
  Team Satan:muscle::muscle::muscle:

  Дај одете замонашете се, изолирајте се, не репродуцирајте се, ве молам, манете се само :D
   
  На theowndemon и Stressed Out им се допаѓа ова.
 18. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  тоа така почнува

  тебе ќе те прашаме што ќе правиме
   
 19. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  2.995
  Допаѓања:
  28.761
  Пол:
  Женски
  Зашто да не бе друже, нели тоа е вистинскиот начин за комплетно предавање на бога, на своето тело и ум ( тоа малце што го имаш ) ?
  Јас мислам дека тоа би бил полн погодок за сите.

  :D
   
 20. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  се што кажуваш за тебе го кажуваш
  гледај се себе, не биди малограѓанка
  Што вреѓаш, кој е модератор на дискусијата?