Ислам и христијанство - една порака или различни религии?

Дискусија во 'Религија' започната од jsmith, 2 ноември 2016.

 1. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  2.995
  Допаѓања:
  28.762
  Пол:
  Женски
  Сврти го и другиот образ, што плачеш одма ? :D
  Намерно дискутирам вака со тебе, пошто ти горе се послужи со израз чукната за една членка? :mm:
   
  На theowndemon и Stressed Out им се допаѓа ова.
 2. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  Се исплаши од модератор значи свесна си дека правиш нешто што не е во ред?
  Не ми импутирај, никаде никоја членка не нареков чукната, повторив што кажа друг член.
  Така дискутираш затоа што подобро не знаеш, не сум ти јас преседан.
  За образот ќе ми суди Господ, не ти.
   
 3. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Se izvinuvam sto se ubacuvam...no na pr ako isus e EDINSTVENIOT GOSPOD OTECOT BOG I PLus SINOT NA (bog=samiot sebe si),togas jesus kaza NEMOJ DA SUDIS...toa vajda znaci deka isus KAO EDINSTVENIOT BOG nema da sudi ups....Mozebi isus ako rekol JAS I OTECOT SME1,toa ne znaci deka isus e demek od SVETOTO TROJSTVO so nekoj si drug demek otecbog..jas NE veruvam vo Jehova...ne se karam...sorry...
   
 4. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  во секакви глупости и во вонземјани ќе поверуваш само не во Бог
  не сакам да дискутираме повеќе, колку повеќе дебатираш се тераш во грев
  кога го одрекуваш Бог се отвараш за сатански влијанија
  Господ нека е со тебе, ќе ти треба
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Машки
  Христијанството и Исламот се темелат врз Стариот завет (Јудаизмот).
  Сее исто, само што во библијата е додаден новиот завет т.е животот на Исус а во коранот делата на Мухамед.
   
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  106.827
  Иста е пораката во сите религии:
  Институционална поделба на народите и борба за превласт.

  Вера (спиритуалност) е интимна состојба.
  Религија и верување се две различни работи.
   
  На nikibi, Tiktaalik и thequeen95 им се допаѓа ова.