Испитувања во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 18 јуни 2012.

 1. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.165
  Фала Лолита на одговорот, мене може ќе ми направи брис на следната посета што е за една недела :?:
  Баш ќе прашам!
  И плус што освен фолна киселина ништо друго не ми даде да пијам. Гледам вие пиете магнезиуми, витамини хормони....
  Што ја знам, може заборавила :sweat:
   
 2. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.832
  Пол:
  Женски
  ^^Врз основа на крвна слика се даваат витамини, така барем мислам...
  Инаку првите три месеци со се` 12 недела пиев и Дабростон, покрај фолната, и Магнезиум 2х1 на ден (ова затоа што првата бременост ми беше патолошка, па превентивно), а сега само Магнезиум шумливи таблети и Хемовит капсули за железо, овие ги пијам од 7-от месец...мои другарки кои исто со мене се бремени пијат и Прегназон, Мамавит, Калциум шумливи, зависи како која.
  Не се срами и зборни си со матич. гинек., кажи дека читаш литература и прашај си дали и тебе ти се потребни некои додатни витамини.
  Поздравче и со лесно. :)
   
 3. vega80

  vega80 Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  11
  jas ispituvav za ova sto ste gonavele i plativ 880 denari so plava kartica vo transfuzija vo veles,znaci cenite se sekade razlicni bez razlika dali e drzavno ili ne.
   
 4. vega80

  vega80 Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  11
  najdobro e da si odis kaj toj sto ti e maticen,a ako ne ti se dopaga kaj nego imas pravo da go smenis vo fondot za zdravstvo. za ponatamu ke ti treba cela dokumantacija od site pregledi izvrseni kaj maticen so novite zakoni za koristenje na sredstva od drzavata za 1 dete davaat nekoj pari pa odat od fondot kaj maticniot go zemaat kartonot i pravat kontrola za site izvrseni pregledi vo tekot na bremenosta.dokolku gi nemas napraveno ne ti davaat pari.moslam deka okolu 5000 denari e za prvo dete.
   
 5. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.030
  Гледам дека си 17недела, и јас ги правев дури тогаш, а вообичаено се прават во 12н.
  Воо однос на витамини, до 12недела пиев само флна(+ Утрогестан хормон, но затоа што имав проблеми), а потоа почнав со Прегназон, тоа ти се 23витамини , заедно со дневна доза на фолна киселина во едно. Реално на секоја трудница и е потребно витамин +. Јас сега се чудам и никако не можам да поверувам, до пред да останам бремена имав страшно јака крв, а сега хемоглобинот ми е на долна граница и покрај сите витамини кои природно ги примам, а и со Прегназонот. Среќа железото ми е супер.
  Можеш и на своја рака да ги земеш Прегназонот,не е воопшто страшно, само кога ќе ги пиеш остави ја фолната, зошто веќе напоменав во нив има.
  За магнезиумот, го даваат и како превентива од предвремени контракции во бременоста, а мене исто многу ми помогна и за регулирање на столицата. Можеш да си земеш шумливи Магнесол, тие ти се од 150мг, по две на ден ќе ги пиеш. Јас пијам прашак од 350мг , две на ден(повторно ради проблеми |( )
  Штом не ти дале хормони да пиеш немај гајле, значи не ти се потребни, а и си поминала 13недела, така да сега полесно се дише :)
   
  На cecilia му/ѝ се допаѓа ова.
 6. samanthago

  samanthago Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  8
  Vaka,ve molam za odgovor,majka mi imase sizofrenija,sestra mu e menalno retardirana,kako moze da doznaam dali bebeto uste dodeka go nosam,dali ima takva nekoja ili slicna bolest.kaj nas ovde vo gradot samo na eho gledaat nikakvi testovi ne pravat.moze li da mi kazete za sto se tie testovi sto gi pravat vo skopje,toj na g i toj za anomalii?dali e mozno da se znae dali deteto ke se rodi zdravo i pravo?pozdrav
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.366
  Допаѓања:
  155.976
  Пол:
  Женски

  Мислам дека само со генетски испитувања може да се утврди дали детето е здраво, а тоа се прави со амниоцентеза - земање на плодова вода и нејзино испитување. Па не ми е јасно како гинекологот кој ти ја води бременоста не те пратил директно на испитувања кога веќе имате во фамилијата предиспозиции за генетски болести? Која недела си?
   
 8. samanthago

  samanthago Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  8
  Pa ne sum oficijalno bremena,decko mi svrsil pred dve nedeli,ama ke pocekam nekoj den da zemam test.se nemam konsultirano so ginekolog,no sestra mi koga bese bremena nea i kazele toa nema nikakva vrska.e sega jas se somnevam vo toa,i mislam deka i mene ginekologot istoto ke mi go kaze.zatoa sakam od skopje nekoj dobar ginekolog da imam i da napravam nekoi ispituvanja zatoa sto ovde samo eho i bris zemaat
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.366
  Допаѓања:
  155.976
  Пол:
  Женски
  Штом не си од Скопје, најверојатно ќе мора на приватно да доаѓаш тука, дали на Државна или во некоја од приватните клиники, тоа е твој избор. Јас само би рекла ништо да не оставаш на случајот, и ако забремениш да ги направиш сите потребни испитувања. Тоа што и го кажале на сестра ти не држи вода, дека нема никаква врска тоа што мајка ти имала шизофренија, а да не зборувам за сестрата на твојот дечко... сепак, секогаш постои можност да се наследат одредени нарушувања и аномалии.
   
 10. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.374
  И јас те советувам да си ги направиш сите испитувања, јас ги пропуштив тие тестовите за аномалии и душава не ми беше раат цело време на тоа мислев, отидов во систина кај еден доктор не ми текнува како се викаше , ми го препорачаа и ми кажа дека е се во ред, се разбирал докторот во тие работи и се убаво гледаше , подобро да се потрудиш да одиш отколку послем да викаш требаше да отидам, а и ке ти биде криво, јас отидов видов ми кажаа дека е се во ред мојата должност е извршена а натаму се е од Господ битно јас да си бидам мирна, со лесно нека ти е :)
   
 11. samanthago

  samanthago Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  8
  Fala na sovetite,samo jas neznam od kaj da pocnam,kaj koj ginekolog vo skopje da odam,a ginekologot sam te upatuva na testiranja?kaj se vrsat tie testiranja?ako ne sum bremena,moze uste sega da se napravat tie testerinja za genetikata ili treba da sum bremena?zatoa sto veruvajte mi nisto ne se pravi,samo na eho te gledaat.pozdrav
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.366
  Допаѓања:
  155.976
  Пол:
  Женски
  Мислам дека може генетски испитувања да направиш во МАНУ и пред да забремениш. Ама за тоа ти треба упат од матичен доктор, и плави картони, така мислам и поефтино дека е.
   
 13. samanthago

  samanthago Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  8
  A toa amniocenteza-zemanje na plodova voda i nejzino ispituvanje neli e rizicno,moze da predizvika spontan? A manu vo skopje kaj se naoga? Fala i pozdrav
   
 14. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.733
  Пол:
  Женски
  За Даунов синдром се прави тест Приска (преку крв) и тоа мислам дека беше од 11 недела па може се до 20 тата затоа што имаат разни проби односно Приска 1,2 и 3. Од она што мене ми го објасни другар гинеколог оваа проба е безмалку непотребна ,бидејќи Дауновиот синдром се гледал и во дебелината на вратните пршлени и мислам дека до 1.9 беше нормално (не ме фаќајте за збор).Јас со второто дете правев Дидимери зошто се спремав за царски ,а проверував и скриен шеќер. Не стигнав да земам брис ,но и без него поминав.
   
 15. samanthago

  samanthago Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  8
  Annath bevme denes vo manu so decko mi,i znaes so ni rekoa od tamu,deka tie nemozele da utvrdat ni pred zabremenuvanje,ni vo tek na bremenost dali deteto ke bide umstveno zdravo,objasnavme deka imame vo familijata bolni umstveno,i za zal ni rekoa tie nikako nemozele da otkrijat dali deteto ke gi ima nekoi od bolestite od familijata,edino sto mozele da pomognat e da se napravi test za daunov sindrom,i nekoi drugi testovi so koi bi se otkrile telesni anomalii. E sega jas taka razocarana mi preostanuva da se konsultiram so ginekologot kaj so odam na pregledi,da me posevetuva okolu problemot.pozdrav
   
 16. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.165
  А да пробаш да мислиш позитивно и да не се оптеретуваш со прашања на кои само бог го знае одговорот?
   
 17. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  758
  Девојки, а овој скринингов во 12 недела што се прави во државна е со обично или со вагинално ехо?
   
 18. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.030
  не, со абдоменално ехо е, и пожелно е да ти е полна бешиката, поубаво се гледа.
   
 19. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.165
  Зависи од докторот и јас така прочитав и си отидов со полна бешика,па ме пратија прво да се измочкам па после го гледаа.
   
 20. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.030
  Зависи од ехото . Инаку да, не смее ни да биде преполна, зошто дава некои издолжувања, како резултат на преполна бешика.