1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испитувања во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 18 јуни 2012.

  1. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Вчера го направив скринингот кој се прави од 11-13 недела во систина и фала богу се супер помина, ама ме зачуди една работа.Значи ние сме која првпат која повеќе пати бремени некоја има искуство некоја нема . Очекував кога дојдов таму дека кој знае што е тоа скрининг и кој знае што ќе ми прават, а овде докторов (др- Димчев -супер доктор и онака релаксатор ) абдоменално ехо и толку го слушнавме јуначко мајчино срце ми даде некои слики во боја и ми кажа мамице уживај детево ти е супер и толку . Е сега ова не ми е јасно толку му се тресеме и секираме а на крај испаѓа дека не е ништо страшно и дека единствено што ќе те извади од памет е цифрата која треба да ја платиш за ехо.
    поздрав мамички и само позитивно и со лесно :*
     
    На Natali26 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Да скрининзите се всушност обично ехо. Е сега на првиот е најважно да се измери нухалната туба чии димензии покажуваат дали има или не предиспозиции за Даунов синдром. Вториот скрининг во 22недела е исто ехо каде се гледа срцето. Значи незнам зошто се викаат скрининзи, но знам на што обраќаат внимание.
    Е сега секоја ординација, доктор кој има 3д ехо може да го направи овој преглед. И јас одам приватно но за тој во 12н платив 1000ден, а за тој во 22н на ГАК платив 150ден.
     
  3. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Јас отидов во СИстина по препорака ама искрено упм веќе со препораките од причини што регуларно се плаќа 3000 денари а јас со препорака платив 1500 денари стварно е без безе бидејки секој добар доктор со добро ехо може да ја измери нухалната туба и да ти каже дали е ок или не е . Јас ги подржувам сите овие прегледи и испитувања се за доброто на нашите бебуши ама стварно нема смисла да ни наплаќаат а уште помалку ова нашиве доктори што не ни објаснуваат околу испитувањата па не оставаат да се тресеме и да стравуваме.
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Најбитно е скрининзите да ги прави човек со искуство - вистински искусен и способен гинеколог ќе види се што треба на 3Д ехо, не мора да биде на 4Д иако е пожелно. Од друга страна, кај нас, споредено со западните земји малку се претерува во однос на контролите и прегледите. Еве, имам другарка во Америка, таму забремени и роди - беше само на три ехо прегледи во цела бременост - потврдувањето на бременоста и двата скрининзи. Други тестови и испитувања не прават, освен ако се работи за проблематична, да не речам патолошка бременост.
     
  5. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Супер Ивановичка,супер е чувството кога ќе си излезеш од кај лекарот со тој муабет, па дури ни цената на приватна клиника не може да те онерасположи :)
    А прашање, кога ти закажаа следен скрининг? Мене од 12 недела кога бев, следниот преглед ми е тек во 20 недела на крај на август :?: Нестрплива сум јас 2 месеци :$
     
  6. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Мене скринингот ми е закажан во 22 недела. Но неколку дена предходно ќе се видам со докторката и ќе го видам бебето.
     
  7. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    А ззошто си се тресела и секирала, требало да прашаш на форумов ќе ти објаснеа.
     
  8. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Реално тие се прегледите, ама кој ќе чека до 20 недела.Јас треба пред да дојдам на преглед да проверам димери и да дојдам со резултатите на прегледот. Друго до тогаш треба да си свиркам и да си правам филмови дали е машко или женско и каква да му биде собата :)
     
  9. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ќути пак добро си поминала 1500ден, кусо да се, само штета што така брзо да не кажам те откачил докторот. Целосно те разбирам зошто си гневна, јас имам еден доктор кај што одам кога е итно и страшно :lol: и еден каде што одам да се релаксирам изнамуабетам и да дознаам се што сакам за бебушкото. Првиот е оној кој ќе ме пораѓа, многу стручен лекар, но не раскажува и објаснува, само дали е или не е ок ќе ми каже, додека вториот е приватно и кај него кога одам на ехо ме гледа по 30-35мин, а потоа уште толку ми раскажува, а да бидам реална тоа ме смирува , па потоа функционирам нормално без грижи(наредните 2-3дена) :$ :rofl:


    4д ехо е исто што и 3д само што има и боја. Јас целата возбудена отидов на скринингот во 22н на клиника ,демек 4д ќе гледам во боја, но докторката си ја избра на мониторот опцијата 3д, а не ми даде ни сликичка. Ова 4д е повеќе радос за нас мајките, а не дека нешто подобро се гледа, изгледа дефинитивно подобро гледаат на 3д.
     
  10. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Чувството дека се е во најдобар ред е најубавото нешто што го слушнав во животот но коментарот за цената беше дека навистина за луѓето кои не се баш во можност не им оставаат простор за радост. Следен скрининг ми е закажан за 8 недели значи во 21 недела. Тоа доаѓа некаде во септември. Имам до тогаш време да уживам и да не му ја мислам многу. :D
     
  11. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Еј па ти зошто , е зошто де :$ ама тоа ти е еден памет триста филма и паника и немање време ... ама сега памет за друг пат :)
     
  12. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    И јас се плашам постојано дали се ќе биде во ред..да не има некои проблеми...најверојатно е нормално да постои таков страв...
    Сега одам по резултатите од Приска тестот и исто така многу ми е страв...
     
  13. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Истата сум и јас, постојано само мислам и се плашам дали ќе биде се во ред, особено кога одам на преглед и пред да влезам срцето ислам ќе ми излезе од страв,возбуда не знам ни јас како да го дефинирам, па штом ја видам насмевката на докторката и ми каже еве го бебчето си кулира, пораснало и почнува да ми обајснува што и како е- бликам од радост. Денес ми стигнаа и резултатите од приска тестот и се супер, нема никаков проблем и уште толку сум порадосна сега, не спиев 3 дена додека не стигнат резултатите ќе бидат ли во ред, што ќе ми кажат, ама еве штом ми кажа др.дека е се во најдобар ред како да се препородив :tmi: :$ :inlove:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    како ве читам постојано се некој испитувања правите, сум 12 недела и некој ден бремена , баш денес бев на преглед и ме прегледа докторката со ехо, го виде бебенцето и ми рече во ред е :)
    други испитување кои се прават сега брзо во наредно време не ми ни спомна :?:
     
  15. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Сега треба да те прати на скрининг за Даунов синдром на клиника,ама можеш и сама да му побараш :) Тоа мислам дека до 13 недела дека се прави. И мило ми е што све ти е ок со бебчето, и што помалку да те тормозат по прегледи, мене веќе смачено ми е од нив :*
     
  16. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ајде баш ке видиме среда треба да одам до кај неа, па ке видиме што ке рече ;) инаку сум од битола ама веројатно и тука се прави тоа???
    јас секогаш велам колку е добро тоа штое напредна медицината толку е и полошо...
    на сите им посакувам се да е во ред и да си имаме лесна бременост без лекари и испитувања :*
     
  17. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Сега со ова ехо ти е направен скринингот, таман ти е времето, не се прави покасно од 13недела.
     
  18. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    да??супер ко така ;)
     
  19. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    ме потсети јас кога бев кај др. Димчев на 4д бев многу исплашена секоја чест за докторот , прво ме изнасмеа , ме гледаше 30 мин на ехо бидејќи бебушкава наша ни бегаше а послем се мачеше убаво да ја сликне да имам слики ...
    Платив 2000 ден и искрено не ги жалам од тогаш сум многу по позитивна саат време си правевме муабет со докторот и ми објасни се убаво а и многу е позитивен..

    Со лесно нека ви е на сите мамички :)
     
    На ivanovicka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227

    Секоја чест за докторот и стручен е и не е намќор а да ти кажам право многу ми ја смири душава кога ми кажа дека имам јуначе во стомаче и дека се ќе биде во ред и затоа денес кога сум му ја удрила на генералка мажми ќе пукнеше од нервоза само се расправаше со мене да не форсирам толку ама знаеш сега полна со позитивна енергија дека се е супер па мислам и јас дека ќе полетам и дека се си можам. Море дај боже да е така до крај па што му ја мислам многу нашиве мајки од крај до крај терале до последно на работа и дома и едно и друго дете која колку има па не ние некако многу сме се разнежниле :D

    Поздравче до сите мамички :*
     
    На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.