Испитувања во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 18 јуни 2012.

 1. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.178
  Пол:
  Женски
  Рано ти е за проверка колку си отворена. Тоа пред крај се прајт со то шо ќе ти ја пикнит неговата рака долу...А мислам брисој брисот пред крај
   
  На Талкачка му/ѝ се допаѓа ова.
 2. paleska3

  paleska3 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2013
  Пораки:
  991
  Допаѓања:
  2.571
  Мамички да ве прашам, докторот ми рече дека следната контрола треба да испитам хемостаза, дали е тоа всушност д димери?
   
 3. Viki tonci

  Viki tonci Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2018
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  798
  Пол:
  Женски
  Заедно се испитуваат на трансфузиологија ама се различни показатели
   
  На paleska3 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  1.800
  Пол:
  Женски
  Денеска бев кај општ доктор бидејќи бев преладена па се подобри и на контрола ми рече ти советувам да испиташ скриен шеќер и тероидна жлезда, хормони нешто.. после тоа бев кај матичен гинеколог и го прашувам вели за шеќер да ова друго ништо не ти треба да испитуваш.. е сега ме замисли зошто би ми предложил овој ако не треба ? Вие какво искуство имате со овие испитувања од утре сум 27 недела( бебе понапредно 10дена) што е следно?..
   
 5. monik55

  monik55 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.860
  Допаѓања:
  49.101
  Пол:
  Женски
  Чим е бебе понапредно 10 дена да си испиташ скриен шеќер.
   
  На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.607
  Допаѓања:
  6.312
  Пол:
  Женски
  Da si ispitas skrien seker obavezno stom e bebeto po napredno 10dena treba da go ispitas
   
  На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ***Bony***

  ***Bony*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  1.244
  Допаѓања:
  3.556
  Пол:
  Женски
  Ние сме 23гн а на преглед ни закажаа дури за месец дена некаде пред нова година. После вториот скрининг кои се следни испитувања?
   
 8. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.178
  Пол:
  Женски
  Димерите мислам на трансфузиологија и брисеви таму пред крај...и стандард крвна слика
   
 9. ***Bony***

  ***Bony*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  1.244
  Допаѓања:
  3.556
  Пол:
  Женски
  Димерите се обавезни или ако има потреба? И за скриен шекер исто незнам кога се испитува?
   
 10. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.178
  Пол:
  Женски
  Ваљда обавезни незнам...
  Мене шо ќе ми кажеше матичен то праев
   
  На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
 11. YoursTruly

  YoursTruly Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2015
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  225
  Пол:
  Женски
  Скриен шеќер се испитува од 24та-28ма недела. Инаку мислам дека докторот дава препорака и мислење дали треба да ги испиташ, и за скриен шеќер и за д-димери ама еве тие што се поупатени ќе ни кажат за сигурно. :) крвна слика стандард и брисеви пред крај да, плус нормално контролните прегледи во меѓувреме..

  Едит: јас сум наредна недела на контрола, таман со листава сум спремна за прашување:lol:
   
  На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ladyyyy567*

  Ladyyyy567* Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2018
  Пораки:
  412
  Допаѓања:
  1.352
  Пол:
  Женски
  I mene mi rekoa seker da ispitam negde 28 nedela,a togas treba da ispitam i krv deka sum negativ,pa da primam vakcina.
   
 13. Coco31

  Coco31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2017
  Пораки:
  1.003
  Допаѓања:
  4.247
  Пол:
  Женски
  Мислам дека не се обавезни, јас не испитував димери и скриен шеќер. Да ми кажеа ќе испитав
   
  На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Macka1986

  Macka1986 Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2018
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  159
  Пол:
  Женски
  На страната на Систина пишува дека треба да биде над 2,5 мм нухалната туба за да се зборува за ризик од Даун
   
 15. SaNJaAaaAaa

  SaNJaAaaAaa Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  786
  Допаѓања:
  1.461
  Дали треба да испитате нешто или не, нема да најдете одговор тука! Тука секој може да сподели што испитувал, ама за тоа секој си има матичен гинеколог кој ја следи бременоста и кажува што и кога да се направи некое испитување. Не се сите трудници исти. :)
   
  На srekice, Sandrin4 и lady.N им се допаѓа ова.
 16. anita123

  anita123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2013
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  282
  Пол:
  Женски
  @Талкачка и мене некогаш како да ме заболува најдолу 26 +5 дена сум
   
  На Талкачка му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Талкачка

  Талкачка Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2017
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  131
  Пол:
  Женски
  33 +6 сум моментално..немав никаков проблем освен што редовно ме приболува( барем 1 дневно особено кога сум преморена)..но сега кога доволно порасна бебуш се чуствува разлика каде лежи кога ме боли ии се молиме и кумиме да се префли на другата страна...слободно легни си на спротивната страна и веднаш поминува..се зависи од положбата на бебето
   
  На talentirana и anita123 им се допаѓа ова.
 18. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.396
  Допаѓања:
  10.949
  Пол:
  Женски
  Денеска се изнасобрав упати за испитувања. ми треба мало појаснување. На упатот за лабораторија ми потенцирале HbA1C - гликолизиран хемоглобин. Подолу во напомена пишува дека за таа услуга се упатуваат само пациенти со воспоставена дијагноза diabetes melitus. Јас никогаш не сум боледувала од талква болест.

  Потоа во упатот за микробиологија пишува да се испита HbSAg. Што е всушност тоа?

  И на упатот за трансфузиологија требало да се испитуваат имунохематолошки анализи. Што всушност спаѓа во тие анализи? Во првата бременост прв пат само крвна група и рх фактор испитував и крвна слика со уринокултура а сега ова ми е непознато.
   
 19. heart4e

  heart4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  29
  Здраво феминки, бремена сум 13+4, правев приска и брисеви, дали овој период треба да се прави и некој друг тест т.е скрининг или тоа е всушност скринингот (приска, брисеви )?
   
 20. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  1.800
  Пол:
  Женски
  Друго е скрининг, се прави кај специјалист, гледање на ехо ама по детално и повише временски, тој скрининг е за даунов се мери нухален набор и се гледа носна коска прогуглај и ке ти се разјасни :)