Испитувања во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 18 јуни 2012.

 1. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  1.800
  Пол:
  Женски
  Не се сложувам, има многу гинеколози што занемаруваат многу работи, на пример мојот матичен, да не прочитав тука многу работи немаше да ги знам, нај упадливо ми беше што бебево мое е покрупно секогаш и дознав дека можно е да е од шеќер, не ми кажа да испитам додека јас не му кажав не ли треба да испитам и тогаш аа епа да треба да се испита, другарка ми е исто кај него ни шекер испитала ни крвна група и побарал ( сега веќе се породи) што не е за занемарување. Во прва бременост не ми кажа за никаков скрининг ниту јас знаев дека се прави, во 13 недела виде нешто сумњиво и ме прати во систина да ме виделе тогаш дознав дека бебето е поз. На даунов и што уште не. Таа бременост итно ми ја прекинаа беше мојот живот во опасност со таков плод. Среќа па ме ѕирнаа инаку фатални ке беа последиците. Така да за оваа бременост се информирам тука за многу испитувања затоа што секој доктор не сњ посветува исто.
   
  На thelittle17, flower30, Sofi.ja и 2 други им се допаѓа ова.
 2. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.116
  Допаѓања:
  3.865
  ^Па смени го маичниот. Мора тој да те води, но штом си имала лошо искуство, зошто воопшто кај истиот да останеш.
   
 3. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  6.609
  Пол:
  Женски
  Затоа јас немам матичен,незнам како ќе отворам породилно,ќе најдам некој за да ми отвори. Се што напиша @Eni.r се тоа и јас го поминав предходно прочитај,слушни од други па прашај го и тогаш еее да тоа да се испита,се до одреден момент каде по некоја си случајност отидов на дежурен и ме прашаа дали јас прв пат посетувам гинеколог бидејќи имам проблем и не сум смеела да останам бремена8-|
  Затоаа не прашување,море му досадувам за секаква банална работа што да испитувам,особено сега во бременост.
   
  На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  1.800
  Пол:
  Женски
  Затоа што во мојот град има само еден добар гинеколог и тој не може да е матичен само приватно, другите се исти како мојов, одев во систина секој месец ама реално не може секој да си приушти таков преглед.

  @Happyinlove морам да имам матичен на патолошко сум вработена сум.. мора заради боловање..и утре трудничко нели..јебига ке си го потсетувам што да ми испитува и на крај ке го почестам што ми ја спровел бременоста хаха, моја чудесна земја:rofl:
   
  Последна измена: 15 јануари 2019
  На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  2.118
  Пол:
  Женски
  Дали и какви испитувања прават при првиот преглед (7-ма недела сум)?
   
 6. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  1.800
  Пол:
  Женски
  Па ехо само.Кога ке слушнеш срценце ке провериш крв и мокраќа, и крвна група.
   
  На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  3.540
  Пол:
  Женски
  Ќе видат прво дали плодот се имплантирал на право место и ако може и да се слушне срцева акција и ако има потреба ти дава терапија.Ако е се ок одиш на втор преглед скрининг,крвна слика,уринокултура од 11-14 недела,потоа пап и брисеви кај матичниот гиниколог.Секое добро
   
  На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dayen

  Dayen Активен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Дали некој има искуство со вакви резултати за урина. Белковини +, леукоцити 8-10.Др вели дека се е во ред само да пијам повеќе течности и не сакаше да ми даде упат за уринокултура IMG_20190508_091658.jpg
   
 9. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.468
  Допаѓања:
  11.723
  Пол:
  Женски
  Која недела си и дали е ова еден плус само за белковини или е генерален плус? Како си со притисок?
   
 10. Dayen

  Dayen Активен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Плус само за белковини, а притисокот нормален 110 120. 16та недела сум
   
 11. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.412
  Допаѓања:
  3.150
  Пол:
  Женски
  Мила немора ништо да значи, со претходната бременост често имав ваков резултат и таму препишуваа ни зголемениот секрет кој го имаме,при давање на примерокот и дел од секретот има во него. После пораѓај ми беше се уредно.
   
  На Dayen му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.468
  Допаѓања:
  11.723
  Пол:
  Женски
  Ништо страшно. Ако немаш проблеми би требало да е ок. Внимавајте на белковини (протеини) во урина проследени со висок притисок на крај на бременоста оти тоа се симптоми на прееклампсија.
   
  На Ellyy и Dayen им се допаѓа ова.
 13. AnnaPe

  AnnaPe Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2019
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  209
  Пол:
  Женски
  Здраво жени,
  Да се пријавам и јас 16та недела :D не живеам во мк, па овде сеуште ги учам зборовите од таа област. Досега се во ред, прв скрининг помина океј. Е сега ме интересира каков преглед има околу 16тата недела? На мене докторката ми гледаше некаков канал што е важно за предвремено раѓање на бебето. Поправете ме ако грешам ;(
  Следен пат одам кај неа во 20та недела кога веќе подетално ќе се гледаат органите :angel:
   
 14. srekice

  srekice Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  2.927
  Допаѓања:
  6.382
  Пол:
  Женски
  Тоа е цервикс маче ( родилен канал) во бременост докторите мора да го следат и мерат за да знаат до кај си и да можат да интервенират.Нема место за паника .Релакс маче
   
  На AnnaPe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. cinderella5

  cinderella5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  718
  Допаѓања:
  2.476
  Пол:
  Женски
  Здраво мајки. Не знаев кај да го поставам прашањево па решив тука, сите имате искуство, но ако нешто нека ме преместат. Ја почнувам 38 недела од бременоста и денес на контрола кај Ана Марија во Чаир ми даде да испитам хепатит б и уште нешто. Сакам да прашам дали некоја испитувала пошто до сега немав прочитано и зошто се испитува?
   
 16. Nenna97

  Nenna97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2018
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  2.254
  Пол:
  Женски
  Јас во 38 недела исчитав само Стрептокока од група Б, тестот кај матичната излезе негативен, на самиот пораѓај ми открија дека сум ја закачила пак.
   
 17. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.895
  Допаѓања:
  30.341
  Пол:
  Женски
  Јас колку што знам ова е задолжително за на пораѓај.
   
 18. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.505
  Допаѓања:
  231.669
  Претпоставувам TORCH- ТОРЧ. Полека станува стандардна процедура, иако најчесто е на почетокот на бременоста.
  Таксоплазмоза, О-стои за други(може хив на пример, Хепатит, Сифилис), , Р-Рубеола, Ц-Цитомегаловирус, Х-херпес.
  Во секој случај не е невообичаено да проверат хепатит. Кај мене во германија секоја бременост испитуваа се ова на ново, имам читано тука дека и македонија веќе многу проверуваат.
   
  Последна измена: 30 мај 2019
  На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.412
  Допаѓања:
  3.150
  Пол:
  Женски
  Ова е редовна процедура во приватните болници а во поново време и во државните.
   
  На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Vikiliks

  Vikiliks Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  30
  Женички има ли некоја што познава да чита резултати??Матичниот не мие тука денеска па не можам да издржам до утре
   
  На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.