1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испитувања во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 18 јуни 2012.

  1. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    2.006
    Пол:
    Женски
    Не се сложувам, има многу гинеколози што занемаруваат многу работи, на пример мојот матичен, да не прочитав тука многу работи немаше да ги знам, нај упадливо ми беше што бебево мое е покрупно секогаш и дознав дека можно е да е од шеќер, не ми кажа да испитам додека јас не му кажав не ли треба да испитам и тогаш аа епа да треба да се испита, другарка ми е исто кај него ни шекер испитала ни крвна група и побарал ( сега веќе се породи) што не е за занемарување. Во прва бременост не ми кажа за никаков скрининг ниту јас знаев дека се прави, во 13 недела виде нешто сумњиво и ме прати во систина да ме виделе тогаш дознав дека бебето е поз. На даунов и што уште не. Таа бременост итно ми ја прекинаа беше мојот живот во опасност со таков плод. Среќа па ме ѕирнаа инаку фатални ке беа последиците. Така да за оваа бременост се информирам тука за многу испитувања затоа што секој доктор не сњ посветува исто.
     
    На thelittle17, flower30, Sofi.ja и 2 други им се допаѓа ова.
  2. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.979
    ^Па смени го маичниот. Мора тој да те води, но штом си имала лошо искуство, зошто воопшто кај истиот да останеш.
     
  3. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Затоа јас немам матичен,незнам како ќе отворам породилно,ќе најдам некој за да ми отвори. Се што напиша @Eni.r се тоа и јас го поминав предходно прочитај,слушни од други па прашај го и тогаш еее да тоа да се испита,се до одреден момент каде по некоја си случајност отидов на дежурен и ме прашаа дали јас прв пат посетувам гинеколог бидејќи имам проблем и не сум смеела да останам бремена8-|
    Затоаа не прашување,море му досадувам за секаква банална работа што да испитувам,особено сега во бременост.
     
    На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    2.006
    Пол:
    Женски
    Затоа што во мојот град има само еден добар гинеколог и тој не може да е матичен само приватно, другите се исти како мојов, одев во систина секој месец ама реално не може секој да си приушти таков преглед.

    @Happyinlove морам да имам матичен на патолошко сум вработена сум.. мора заради боловање..и утре трудничко нели..јебига ке си го потсетувам што да ми испитува и на крај ке го почестам што ми ја спровел бременоста хаха, моја чудесна земја:rofl:
     
    Последна измена: 15 јануари 2019
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Дали и какви испитувања прават при првиот преглед (7-ма недела сум)?
     
  6. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    2.006
    Пол:
    Женски
    Па ехо само.Кога ке слушнеш срценце ке провериш крв и мокраќа, и крвна група.
     
    На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.843
    Допаѓања:
    4.812
    Пол:
    Женски
    Ќе видат прво дали плодот се имплантирал на право место и ако може и да се слушне срцева акција и ако има потреба ти дава терапија.Ако е се ок одиш на втор преглед скрининг,крвна слика,уринокултура од 11-14 недела,потоа пап и брисеви кај матичниот гиниколог.Секое добро
     
    На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dayen

    Dayen Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со вакви резултати за урина. Белковини +, леукоцити 8-10.Др вели дека се е во ред само да пијам повеќе течности и не сакаше да ми даде упат за уринокултура IMG_20190508_091658.jpg
     
  9. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Која недела си и дали е ова еден плус само за белковини или е генерален плус? Како си со притисок?
     
  10. Dayen

    Dayen Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Плус само за белковини, а притисокот нормален 110 120. 16та недела сум
     
  11. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Мила немора ништо да значи, со претходната бременост често имав ваков резултат и таму препишуваа ни зголемениот секрет кој го имаме,при давање на примерокот и дел од секретот има во него. После пораѓај ми беше се уредно.
     
    На Dayen му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Ништо страшно. Ако немаш проблеми би требало да е ок. Внимавајте на белковини (протеини) во урина проследени со висок притисок на крај на бременоста оти тоа се симптоми на прееклампсија.
     
    На Ellyy и Dayen им се допаѓа ова.
  13. AnnaPe

    AnnaPe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Здраво жени,
    Да се пријавам и јас 16та недела :D не живеам во мк, па овде сеуште ги учам зборовите од таа област. Досега се во ред, прв скрининг помина океј. Е сега ме интересира каков преглед има околу 16тата недела? На мене докторката ми гледаше некаков канал што е важно за предвремено раѓање на бебето. Поправете ме ако грешам ;(
    Следен пат одам кај неа во 20та недела кога веќе подетално ќе се гледаат органите :angel:
     
  14. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Тоа е цервикс маче ( родилен канал) во бременост докторите мора да го следат и мерат за да знаат до кај си и да можат да интервенират.Нема место за паника .Релакс маче
     
    На AnnaPe му/ѝ се допаѓа ова.
  15. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Не знаев кај да го поставам прашањево па решив тука, сите имате искуство, но ако нешто нека ме преместат. Ја почнувам 38 недела од бременоста и денес на контрола кај Ана Марија во Чаир ми даде да испитам хепатит б и уште нешто. Сакам да прашам дали некоја испитувала пошто до сега немав прочитано и зошто се испитува?
     
  16. Nenna97

    Nenna97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    2.256
    Пол:
    Женски
    Јас во 38 недела исчитав само Стрептокока од група Б, тестот кај матичната излезе негативен, на самиот пораѓај ми открија дека сум ја закачила пак.
     
  17. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам ова е задолжително за на пораѓај.
     
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Претпоставувам TORCH- ТОРЧ. Полека станува стандардна процедура, иако најчесто е на почетокот на бременоста.
    Таксоплазмоза, О-стои за други(може хив на пример, Хепатит, Сифилис), , Р-Рубеола, Ц-Цитомегаловирус, Х-херпес.
    Во секој случај не е невообичаено да проверат хепатит. Кај мене во германија секоја бременост испитуваа се ова на ново, имам читано тука дека и македонија веќе многу проверуваат.
     
    Последна измена: 30 мај 2019
    На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Ова е редовна процедура во приватните болници а во поново време и во државните.
     
    На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Vikiliks

    Vikiliks Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    32
    Женички има ли некоја што познава да чита резултати??Матичниот не мие тука денеска па не можам да издржам до утре
     
    На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.