Испитувања во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 18 јуни 2012.

 1. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.371
  Допаѓања:
  11.096
  Пол:
  Женски
  Ако има сомнително секако се прави. А се прави по желба и онака - да се осигураш дека е сѐ ок со срцето на бебето. Во МК правев и јас кај д-р Димески во Систина, иако цела бременост ми беше во Ремедика. Тој е баш специјалист во таа област и го гледаше детално само срцето.
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.978
  Допаѓања:
  9.018
  Се чудам зошто никој не ми препорачал,ниту спомнал. Вообичаено во која недела се прави?
   
 3. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.371
  Допаѓања:
  11.096
  Пол:
  Женски
  Два пати правев. Еднаш во 23 недела а после во 28-29 недела.
  Како што реков, не е баш стандарден скрининг, ама сепак превентивно го направив.
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  Има неколку видови на тестови од 600 до кај 900 еур, Нифти, Верифи, Транкилити и други. Побарај на нет за нив, има основни пакети и проширени. некои се праќаат во Кина, Швајцарија,Америка, резултатите се добиваат зависно од тестот но најчесто за 3 до10 дена.
  за пренаталните тестови нема некој процедура, на денот на тест се препорачува да се направи ехо за да се потврди дека плодот има срцева акција, зимаат крв од вена и толку, пополнуваш формулар и тплку.
  Јас правев во Жан Митрев, бидејќи таму има гинеколог, па ми беше поедноставно за се. резултати добив за 5 дена.
   
  На pikacu87 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  .веројатно немало потреба, а се прави ако препорача матичен гин, или ако во семејството има некаква наследна болест, или ако претходни бремености завршиле со аб. поради генетски аномалии.
  се прави прво окололу 20 та недела... и после ако треба уште 2-3 пати
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 6. pikacu87

  pikacu87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  147
  Пол:
  Женски
  Како мене ми објаснија, правиш скрининг кај бебе до 24 недела најдоцна тогаш се гледаат сите одрани и плус срцето, а на 28 правиш повторно само за срце, бидејки треба да се провери дали тој отвор меѓу двете пред комори е уште отворен ( бидејки треба да биде така) . Тој е задолжителен скрининг кој сите го прават, јас го правев и со првото бебе, еве сега и со второто. Разликата е што сега со второво му забележа во срцето како топче кое фала богу се испостави дека не е проблем.
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 7. pikacu87

  pikacu87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  147
  Пол:
  Женски
  Здравоо .бев кај Димески денес, се културно убаво ми објани човекот. Го провери срцето, големината на комори-преткомори, провери проток на крв,провери притисок, буквално се. Кажа дека се е во ред, и он го примето тоа "голф топче" за кое кажа дека не е проблематично и дека не прави никаков проблем на срцето, дека порано сметале како софт маркер за даунов, меѓутоа ако сите други параметри кај бебето се во ред, тогаш нема никаков простор за паника. Он ми кажа дека на база на овие резултати он смета дека нема потреба од дополнителни испитувања и амниоцинтеза.
  Секако ќе треба да се направи контрола на 28 недела да се види да не се затвори просторот помеѓу двете предкомори, и дека тогаш пак ќе се провери ова, меѓутоа нема простор за паника.
  Малку сум по опуштена сега, кај мене гинекологот бара да одам на скрининг и во дрзавна, бидејки законки ги обврзуваат, но сеуште нема таму термини, ке поминам и во државна колку да не ми е мисла, инаку мислам дека сето останато ќе биде во ред. Дај боже <3
   
  На Ѕвездички, bela.m и Kaetana им се допаѓа ова.
 8. pikacu87

  pikacu87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  147
  Пол:
  Женски
  Инаку жално е до каде е стигнато нашето здравство, еве веќе трета недела чекам термини на државна за скрининг на органи и сега и за срце, ништо нема отворено. Доколку си без примања ќе останеш да чекаш на милост на здравството да пушти термини. Жално е што плаќаме здравство а генерално скоро секој преглед го имам платено приватно, а да не зборам за лекови на рецепта што не знам колку километри треба да поминеш да најдеш некој лек... до каде планираат да оди вака не ми е јасно :(:(:(:(
   
  На Freyja, eta и Kaetana им се допаѓа ова.
 9. Aleks_ze

  Aleks_ze Активен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2018
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Дали кај нас го има praena test?
  И доколку го има колку е цената и каде можам да го направам?
   
 10. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.978
  Допаѓања:
  9.018
  Ооо јас требаше да правам скрининг последната недела од мај. На крај на април ми кажа матичната,за мај немаше термини. Од 1ви до 15ти мај отварав секој ден за да најдам за јуни,не пуштаа,а кога пуштија среќа на време се јавив рано сабајле,зошто до попладне веќе немаше термин.

  Како може да е задолжително,а да нема термин? Стварно се за никаде.
  Прашај дали можеш со приоритетен упат ако нема термин,а ако мора да се направи.
   
 11. Liky

  Liky Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Здравоо, колку е нормален холестерол во бременост? Моментално ми е 7.18, а мислам матичната ми има споменато дека до 7 е нормално, ама не знам дали грешам или не. Секако ќе се консултирам и со неа, но дур чекам ме интересираше да не знае некоја од вас :)
   
 12. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.978
  Допаѓања:
  9.018
  Јас мислам дека холестерол во бременост не се испитува?
   
  На Liky му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.175
  Допаѓања:
  62.797
  Пол:
  Женски
  Не се испитува холестерол во бременост, дава лажни вредности.
   
  На Liky му/ѝ се допаѓа ова.
 14. MilenaMilena

  MilenaMilena Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2019
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Ako nema nesto somnitelno ne preporacuvaat. na prv i vtor skrining a i na site pregledi se gleda srceto, i sekoj podobar ginekolog bi zabelezal dokolku ima nesto somnitelno. Vo toj slucaj prakaat. Ako e se vo red nema potreba. Barem mene taka mi kazaa
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 15. MilenaMilena

  MilenaMilena Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2019
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Normalno e da e pokacen vo bremenosta, zaradi toa go nema i vo paketite za proverka na krv vo bremenost, za da ne te vadi od pamet :) teloto skladira masti, plodot raste, milion hormonski promeni se slucuvaat, po poragjaj se vraka vo normala. Ne e normalno da e enormno pokacen, 7.18 e sosema vo red. Mene taka mi objasni maticen :)
   
  На Liky му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Liky

  Liky Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Фалаа ви ептен на одговорите, јас за секој случај сакав да се консултирам чисто пред да одам кај матичната да сум раат! Имајте убав ден <3
   
  На MilenaMilena му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Enci200

  Enci200 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2018
  Пораки:
  439
  Допаѓања:
  779
  Здраво, јас сум 7недела, засега е во ред и ми рекоа за 4 недели повторно на преглед, ама не ми спомнаа ништо да испитам. Па си мислев на своја рака да си испитам уринокултура и крвна слика. Ќе може да ми кажеш што опфаќа тој пакет за крв за бремени? Од матичен гин. ќе ми треба упат или може и од општиот матичен?
  Па со резултатите ќе одам на договорениот термин кај докторот.
   
 18. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.175
  Допаѓања:
  62.797
  Пол:
  Женски
  Упат ти треба од матичниот гинеколог, за да се знае дека си трудница, зошто е бесплатно за трудници. Гинекологот одредува што да се испита. Ти следи еден упат месечно од мат.гинеколог, прави си секој месец проверка на крв и урина.
  Со лесно :)
   
  На Presrekna и Enci200 им се допаѓа ова.
 19. Enci200

  Enci200 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2018
  Пораки:
  439
  Допаѓања:
  779
  Фала мила. Да, ќе си правам :) не сум знаела за ова, оти одам на приватно кај што го правев инвитрото и не ми спомнале...ама затоа си имаме форум фемина ;)
   
  На Presrekna и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 20. MilenaMilena

  MilenaMilena Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2019
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Pa generalno se istite parametri samo se iskliceni holesterol, trigliceridi itn.. plus e besplatno ako upatot ti go pise mat. Ginekolog. Taman i ke vidis sto se ispituva
   
  На Enci200 му/ѝ се допаѓа ова.