Испитувања во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 18 јуни 2012.

 1. Enci200

  Enci200 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2018
  Пораки:
  439
  Допаѓања:
  779
  @Sexybaby86 i @MilenaMilena фала женски. Дефинитивно ќе одам да си проверам во септември.
  Поздрав!
   
  На MilenaMilena му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ivyano

  Ivyano Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Dobiv uput od maticen za opsta krvna slika i mokraca ama ovie denovi stavam vaginalno utrogestan. Im spomnav na sestrite i rekoa ke smetalo i kog kd ispituvam sleden pat barem 24 casa d go pijam namesto vaginalno. Iskustva? Ste ispituvale lj mokraca so koristenjd utrogestan vaginalno?
   
 3. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.972
  Допаѓања:
  19.357
  Пол:
  Женски
  Секој месец испитувам урина и ставам Утрогестан. Навечер ставам, сабајлето прво ќе се замијам, па мочам во чаша и после ставам Утрогестан.
   
  На Ivyano, eta и Bebulleee им се допаѓа ова.
 4. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  20.397
  Пол:
  Женски
  Сум испитувала урина додека ставам утрогестан
   
  На Ivyano и eta им се допаѓа ова.
 5. Ivyano

  Ivyano Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Falaaaa
   
  На Bebulleee и 0ли им се допаѓа ова.
 6. Scorpion91

  Scorpion91 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2019
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  83
  Пол:
  Женски
  Здраво, можеби не е за овде прашањето но дали некоја од вас знае која ден е на смена др. Димитар Калчовски во државна?
  Фала :)
   
 7. Frosin4e

  Frosin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Женски
  Здраво мешиња ,како сме ?
  Едно прашање ,дали некоја била во државна за приска и скрининг со приоритетен , како поминавте,за колку време завршивте ?
   
 8. Xhuli

  Xhuli Нов член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo pravev torch test mi izleze cmv igg pozitiven so vrednost od 830 bremena sum 26 nedela.. Dali nekoja se Ima sretnato so vakva situacija I da li bebeto bilo vo red posle poragjaj.. 158212840522846640577080237169.jpg
   
 9. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.972
  Допаѓања:
  19.357
  Пол:
  Женски
  IgG e стара работа. Ако беше IgM позитивно, тогаш ќе значеше дека сега го имаш вирусот.
   
  На Butterfly1107, eta и Xhuli им се допаѓа ова.
 10. Xhuli

  Xhuli Нов член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Fala ti
   
 11. Rina1992

  Rina1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2016
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Здраво идни мамички. Бидејќи ова ми е прва бременост сакав да ве прашам какви испитувања ви препорачале во прво тромесечие?
  Јас сум 8 недели, и за овие 3 дена 3 испитувања преку крв направив. Крвна слика, во микробиологија бев и во трансфузиологија каде што денес резултатот излезе негативен.
  Ве молам споделете ваши искуства...
   
 12. Lovebug01

  Lovebug01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  755
  Пол:
  Женски
  Тие се испитувањата во прво тромесечие, нема други
  Крвна слика, урина во лабораторија, ТОРЧ на микробиологија и ако си нулта негатив крвна група Кумбс на Трансфузиологија. Во 12та недела ќе ти земе и брисеви гинекологот.
   
  На Rina1992 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  За сега тие се испитувањата. Што ти излезе негативно на трансфузиологија? RH факторот?
  На микробиологија ТОРЧ би требало да ти направат, и обична крвна слика во било која лаб.
  Урина и урино култура правеше?
  За понатаму крвна слика, и шеќер во крв.
  За сега е тоа. Ако има потреба гинекологот ќе те упати на нешто друго.
  Не се секирај, уживај. Редовно оди на контроли и тоа е тоа.
   
  На Rina1992 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.572
  Допаѓања:
  24.075
  Пол:
  Женски
  Ова ТОРЧ сега е редовно испитување?
  Пред 2 години никој не го спомнуваше овде како едно од задолжителните испитувања, колку што се сеќавам, најчесто само оние што живееја со мачиња дома. Или грешам? :^)
   
 15. Rina1992

  Rina1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2016
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Б позитив сум така да не ми рекоа за други испитувања. Фала ти многу. Ќе чекаме сега до 12та недела за брисевите..


   
 16. Rina1992

  Rina1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2016
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  На трансфузиологија негативно ми излезе ad.screening пишуваше на извештајот меѓутоа не го имам со мене да го дочитам точно. Направив крвна слика исто и уринокултура, добри беа резултатите. Фала ти мн, ќе чекаме за други анализи
   
 17. Ivyano

  Ivyano Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Zenski, kou ispituvanja gi pravite vo vtoro trimesecie?
  22 nedela teram. Do sega vo prvoto brisevi, mokraca , na transfuziologija, skrining i priska. Od 14 nedela navamu nisto nemam ispituvano. Sto se treba da se ispita i dali radi situacijava gi sproveduvate redovno site ispituvanja?
  Slednata imam zakazano 2 skrining j uput za skrien seker mi kaza doktorot.
   
 18. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.183
  Допаѓања:
  5.817
  Пол:
  Женски
  Крвна слика и урина секој месец (уринокултура ако има потреба), скриен шеќер и д димери со хемостаза ако има индикации, ќе ти каже лекар.
   
  На Ivyano и Maja92@ им се допаѓа ова.
 19. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.681
  Допаѓања:
  3.453
  Пол:
  Женски
  Здраво,
  Во уринокултурата имам едно плусче леукоцити од 8-10 во поле. Докторката ми вика или е кандида, или некоја бактерија ама не ја детектирале бидејќи е малку застапена. Ме праша дали имам бело прање ... имам ама не многу и не секој ден плус се цедам и од утрогестанот па неможам да приметам.
  Не ми препиша ништо за тоа, рече само ако се зголеми секретот да и се јавам.

  Ме јаде јанза да не е некоја бактерија да не направи бељА?? Искуства ваши ?
   
 20. Ivyano

  Ivyano Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Kolku plativte za torch ?  Spored merenjata na vtor skrining i analiza na krv doktorot mi kaza deka ne mora da ispituvam skrien seker zatoa sto bebeto si odgovara na nedleite a shekerot od krvnata slika mi e dobar. Da ne se maltretiram po bolnica 3-4 casa radi situacijava so corona.
  Inaku od toa shto citav nemam nikakvi simptomi deka bi postoelo skrien seker kako sto opisuvaat drugi trudnici.

  Ima li nekoja trudnica so slicna situacija da ne proveruvala skrien ?