1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испитувања во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 18 јуни 2012.

  1. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    да јас треба овај брис да го правам кон крајот на месецот така ми рече докторката, дека е задолжителен
     
  2. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Здраво :) нова сум на форумов, многу ми се допага ,бремена сум веке 15 недела ова ми е втора бременост,и сум многу повеке исплашена одколку со првата,поминав многу убава бременост само со месечни контроли на ехо и нормално урина и крв и фала богу се бесе во ред ! сега ме прати докторот на приска тест!!! на клиника немаат реагенси па морам во приватна лабараторија 4000 ден тоа за мене е многу! а сега читам и за други испитувања што ми следат. За матичен гинеколог сега го избрав Др-Митановски и исто така ми најавува некои испитувања што во предходната бременост не ги правев имам плави картони но сигурно ке ме чинат многу ,па ВЕ МОЛАМ за мислење јас не го направив приска тестот затоа што на ехо кога ме гледаше во 12 недела нухалниот набор беше под 2 мм односно 1.3 мм и мислам дека нема потреба да плакам толку за анализа на крвта А ВИЕ ???
     
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ни јас не го правев, вредностите од нухалниот набор ми беа 1,6 и д-р ми рече дека нема потреба да правам, само пари да фрлам кога и онака не е веродостоен тест.
    Така си поминав без приска , а еве си имам здрава права принцеза дома.
    Еве ти си со втора бременост, сети се на првата, ги имало ли сите овие испитувања, биле ли задолжителни? И што кога на времето не се правеле, односно не на времето, туку пред некоја година врска немале од правење овие тестови, а сега од секаде и за се пари да се собираат, и тоа удираат на најранливата група- трудници, кои знаат дека на се се тресеме.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    И јас така размислував, пред 3 години се породив и бев многу порелаксирана,а сега со овие нови испитувања многу сум оптеретена посебно од финансиска гледна точка,и многу повеке се плшам,а имам фала богу здраво и право девојче и тоа без никакви испитувања !!!
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Ако реално нема потреба, нема зошто да правиш испитувања кои не се потребни. Штом вредноста на нухалниот набор покажува дека нема опасност од Даунов синдром, тогаш приска тестот не ти треба - и онака не дава точни податоци, туку резултатот е само статистички. Ќе ги направиш само најнеопходните скрининзи кои треба да бидат бесплатни или со симболична партиципација во државните клиники со упат од матичен гинеколог и сини картони. Исто и за брисевите. Ако има потреба, може да направиш и испитување на д-димери на трансфузиологија и евентуално скриен шеќер. Друго мислам и дека реално нема потреба.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I jas ne pravev prisca,bidejki vrednosta na nuhalniot nabor mi bese 0.3.Tie testovi se samo izlisni trosoci...
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Во четврток треба да одам на контрола кај матичниот и ке му соопштам дека не го направив приска 1 тестот а бидејки ме прати со упат во авицена- приватна лабараторија мислам сега дека ке ми предложи да одам на приска 2 во 17 недела можело пак да се направи!!! мислам дека зема процент од таму!!! ШТО ДА ПРАВАМ ако немаат се уште реагенси на клиника прегледот пак ке коста 3800 многу е ! и брисевите ми ги наплати фала богу добри беа резултатите,инаку самаги носев 4 епрувети,исто и на микробиологија ме прати за урино култура и крв и тие беа супер,ама ова другово ми е стварно скапо ШТО МИСЛИТЕ???
     
  8. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Па кажи му бре апла ич да не ти е гајле. Реагенси на државно нема а за приватно немам пари и крај ауууу па што сега пола плата за тоа да ја дадеш? И ич не му ја мисли, и да знаеш дека земаат процент тоа ти го гарантирам.
    Мислам во ред е Приска тестот се додека е бесплатен како што е во странство инаку кој може да си дозволи таков луксус нека повели.
    И знаеш што, НЕМА СРАМ во тоа да немаш пари.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Baba mi i majka mi ne pravele apsolutno nikakvi testovi,pa rodile zdravi i pravi deca.Majka mi duri i se cudi zosto tolku mn.testovi i ispituvanja?! Pa ova go nema nikade,ni vo Evropa,ni vo Amerika.Tuka sto ne ke izmislat za pari,kako so vreki da gi imame.Sto e mnogu-mnogu e!
     
    На pepita82 и kallias им се допаѓа ова.
  10. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Да се согласувам ниту нашите баби ,мајки па и ние до скоро не правевме вакви тестови,само ми е криво што имаме вакво здравство ме гледа гинекологот како извор на пари или како да се изразам,а не како трудница и после зошто не се решаваат на второ дете,па и на прво да ти е страв да се одлучиш! а да не зборувам за стравот што ми го зададе две недели не можев да спијам, цитирам : вака резултатите се добри од ехото ама многу е зачестена појавата на деца со аномалии!!!
     
  11. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Драги мамички и трудници :inlove: што е тоа д-димери испитување и во која недела се прави??? прв пат сега прочитав од вашиве коментари :)
     
  12. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Едно не ми е јасно: Толку испитувања, толку апарати исподонесоа, нема систем кој ќе ги собира примероците од сите здравствени установи и ке ги носи во подрумот на Клиника? Па јас не сум во поодмината бременост, ама имаше доста трудници што безглаво сироти се врткаа на паркинг и не знаеја за каде се испратени.

    Секаде во светот трудниците се ослободени од било какви трошоци и трчкања, само кај нас го има ова.

    Знам дека допрва следуваат моите случки по болниците, ама стварно не е хумано пациентите сами да си ги носат примероците на испитување.
     
  13. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Тоа е испитување на крвта се прави на трансфузиологија само ако видат на ехо дека имаш проблем со постелката, ако е се ок нема зошто да се малтретираш.
     
  14. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Се прави и во случај доколку се планира царски рез и тоа се вредности кои покажуваат во каква состојба е крвта ,поретка-погуста,какво би било крварењето...(барем мене вака ми го објаснија)
     
    На pepita82 и ciribiribela им се допаѓа ова.
  15. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Драги мои :$ денес бев на контрола, 16 недела и 4 дена,му кажав на докторот дека не направив приска 1 тест затоа што навистина на приватно е скап, и не ме прати на приска 2,рече дека се е во ред уфф фала богу,бебчето бесе толку свиткано ама сепак успеа да види дека е девојче :inlove: ,ми закажа наредна кон трола за месец дена ! мило ми е што можам да ги споделам овие моменти со вас!!!
     
  16. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Само заборавив да ве прашам во која недела се проверува скрие шекер???
     
  17. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Од 26-28 недела се проверува скриен шеќер :)
     
  18. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    Ме интересира дали од кај Коруновски брисевите ги праќаат или треба да си ги носиме сами?
     
  19. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Јас немам никакви проблеми со постелката, ниту на ехо се гледа проблем, а димерите ми се високи. Од обична рутинска контрола, сега проверката на крвта ми е редовна контрола на 10 дена , баш заради тоа што на ехо не се гледа ништо.
    Убаво е барем еднаш да се проверат во бременоста, па после да се одлучи дали дали е малтретирање или не.
     
  20. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Зависи и од самиот доктор и од текот на бременоста.Мене ми го побараа во 35та недела.