1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испитувања во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 18 јуни 2012.

  1. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    Здраво! Одамна не сум активна на форумов. Бремена сум 31 недела, заради ситуацијата моментална не сум била на контрола од 22 недела кога правев скрининг.
    Се јавувам на матичниот гинеколог со надеж да ми закаже преглед, но ми вели: седи дома, не доаѓај нема потреба. Ако се осеќаш добро, ако осеќаш дека бебето си мрда, се е во ред.
    Ова ми е втора бременост, но првата беше поодамна, па не памтам многу што и како требаше да се испита. Паметам дека крвна слика и урина испитував секој месец, паметам дека правев тест за гестациски дијабет (тој го пропуштив сега веќе- не бил толку важен според матичниот), паметам дека правев тест за Д димери (некаде во 3то теомесечје).
    Сега никакви испитувања немам. На контрола не одам (не ми закажува гинекологот). Ме фаќа страв дека се наближува термин (за 8-9 недели), а не знам ни дали е се во ред. Онака добро се чувствувам, колку што е можно во 31 недела. Живеам во мало место, помислив да отидам некаде на приватно на контрола, но нема каде тука, треба да патувам во друг град, евентуално Скопје, па се мислам да не се ставам во ризик без потреба.
    Како е кај вас? Одите редовно на контрола? Или имате слично искуство? Ме интересира дали во глобала секаде е вака, или само мојот гинеколог се плаши да ме прими на преглед?
     
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Јас одам сега 2 пати неделно на цтг и нема ништо страшно, јас заштитена и тие заштитени. Колку што читам тука ретко која пропушта прегледи. Замоли го докторот да ти даде упати да си испиташ крвна слика, мокрача, скриен шеќер итн и само да поминеш да ги земеш од ординација. Ако не сака да те прими на преглед оди на приватно. Во 32 недела во Ремедика платив 2500 за третиот скрининг веројатно слична е цената и на други места. Не знам кои ти се финансиските можности ама јас не би издржала толку време без преглед, може дека прва бременост, па се плашам. Како и да е, има брисеви во 35 недела секако мораш да одиш.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Јас одам редовно на контроли во ниеден мпмент матичниот не ми откажал. И тоа по мене е крајно неодговорно затоа што он од тебе зема плата во месецот бидејќи ти е матичен не смее да те враќа. Може стоматолог да те врати ама за преглед гинеголог и општ доктор не. Јас секој преглед го правам и проверувам крв и урина обавезно 1 месечно. По мене треба да те прими јас едвај издржувам 4 недели до преглед алал да ти е како си издржала толку време но мој совет е оди си поскоро
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Asc скратеница за резултат во мокрача што означува? Имам 3+ а не знам што означува.
     
  5. hana@@

    hana@@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2020
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Девојки споделете искуства за втор скрининг кај Димчев во Систина
    Треба да го правам за 2 недели па сакамда слуснам искуства.и која недела е најдобро да се прави?
     
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    За Димчев премногу е пишувано низ темите, само пиши во search.
     
  7. Meci¹²

    Meci¹² Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Заради ситуацијава баш и не ми се оди за вториот скрининг. Имали некоја што не го направила вториот скрининг дали ке биде проблем ако не го направам?
     
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Никако не го пропуштај тој ти е најважниот скриниг мора да се види срце дали се развива како што треба желудник протоци да се видат итн. Ситиацијава не ја мисли може уште 2 години вака ќе тераме
     
    На K7M10J, Brpbrp, azelea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Никако пропуштање, најважниот преглед е втор скрининг.
     
    На K7M10J и Brpbrp им се допаѓа ова.
  10. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    И јас сум за да не се пропушти вториот скрининг, доста е важен како и првиот. Баш во овој скрининг можат да се забележат ( недај Боже ) некои аномалии на плодот.
     
    На K7M10J и Brpbrp им се допаѓа ова.
  11. Meci¹²

    Meci¹² Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Го направив во Штип скринингот фала богу се е во ред ☺☺
     
    На Broki5 и Fatalnata им се допаѓа ова.
  12. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Прв скрининг дали правевте приватно, или на ГАК? И колку чини приватно ако знаете?
     
  13. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    845
    прв скрининг и приска правев на ГАК ама пред корона беше тоа а втор скрининг кај Димчев во Систина , 4500 мислам платив
     
  14. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Па јас се мислев и првиот да го правам во Систина, на приватно, исто пари е колку вториот, мислам. Која недела го правеше првиот?
     
  15. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    845
    мислам 13та недела правев
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    А дали е тоа истиот скрининг, каде што се откриваат и аномалии, за даунов синдром, или тоа е плус испитување? Иначе на ГАК не се наплаќаат скрининзите?
     
  17. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    845
    да,тоа е тој скрининг и на ГАК е бесплатно
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Мамијами

    Мамијами Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2020
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Девојки, мајки
    Утре треба да правам прв скрининг, и имам неколку прашања.
    Прво дали се прави со вагинално ехо или преку меше?
    Второ се изначитав за приската за тоа колку лажни резултати дава тестот, па се повеќе сум за неинвазивнара метода, сакам да ми кажете ваши искуства.
     
  19. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Преку стомак се прави ама може со сонда да те фати секој лекар различно...
    За приска не дава лажни рез туку е статистички податок заедно со мерките ти дава некоја статистика.
    Имаш тема и за приска и за неинвазивни методи прочитај ги
     
  20. Vanjce09

    Vanjce09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Dali nekoj pravel neinvaziven skrining vo synlab, za daunov I anomalii I na kolku rati davaat? Fala.