Испитувања во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Mayyya, 18 јуни 2012.

 1. midnight.flower

  midnight.flower Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  538
  Допаѓања:
  1.008
  Здраво! Одамна не сум активна на форумов. Бремена сум 31 недела, заради ситуацијата моментална не сум била на контрола од 22 недела кога правев скрининг.
  Се јавувам на матичниот гинеколог со надеж да ми закаже преглед, но ми вели: седи дома, не доаѓај нема потреба. Ако се осеќаш добро, ако осеќаш дека бебето си мрда, се е во ред.
  Ова ми е втора бременост, но првата беше поодамна, па не памтам многу што и како требаше да се испита. Паметам дека крвна слика и урина испитував секој месец, паметам дека правев тест за гестациски дијабет (тој го пропуштив сега веќе- не бил толку важен според матичниот), паметам дека правев тест за Д димери (некаде во 3то теомесечје).
  Сега никакви испитувања немам. На контрола не одам (не ми закажува гинекологот). Ме фаќа страв дека се наближува термин (за 8-9 недели), а не знам ни дали е се во ред. Онака добро се чувствувам, колку што е можно во 31 недела. Живеам во мало место, помислив да отидам некаде на приватно на контрола, но нема каде тука, треба да патувам во друг град, евентуално Скопје, па се мислам да не се ставам во ризик без потреба.
  Како е кај вас? Одите редовно на контрола? Или имате слично искуство? Ме интересира дали во глобала секаде е вака, или само мојот гинеколог се плаши да ме прими на преглед?
   
 2. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.183
  Допаѓања:
  5.817
  Пол:
  Женски
  Јас одам сега 2 пати неделно на цтг и нема ништо страшно, јас заштитена и тие заштитени. Колку што читам тука ретко која пропушта прегледи. Замоли го докторот да ти даде упати да си испиташ крвна слика, мокрача, скриен шеќер итн и само да поминеш да ги земеш од ординација. Ако не сака да те прими на преглед оди на приватно. Во 32 недела во Ремедика платив 2500 за третиот скрининг веројатно слична е цената и на други места. Не знам кои ти се финансиските можности ама јас не би издржала толку време без преглед, може дека прва бременост, па се плашам. Како и да е, има брисеви во 35 недела секако мораш да одиш.
   
  На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  817
  Допаѓања:
  1.277
  Јас одам редовно на контроли во ниеден мпмент матичниот не ми откажал. И тоа по мене е крајно неодговорно затоа што он од тебе зема плата во месецот бидејќи ти е матичен не смее да те враќа. Може стоматолог да те врати ама за преглед гинеголог и општ доктор не. Јас секој преглед го правам и проверувам крв и урина обавезно 1 месечно. По мене треба да те прими јас едвај издржувам 4 недели до преглед алал да ти е како си издржала толку време но мој совет е оди си поскоро
   
  На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.799
  Допаѓања:
  6.272
  Пол:
  Женски
  Asc скратеница за резултат во мокрача што означува? Имам 3+ а не знам што означува.
   
 5. hana@@

  hana@@ Активен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2020
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  Девојки споделете искуства за втор скрининг кај Димчев во Систина
  Треба да го правам за 2 недели па сакамда слуснам искуства.и која недела е најдобро да се прави?
   
 6. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.183
  Допаѓања:
  5.817
  Пол:
  Женски
  За Димчев премногу е пишувано низ темите, само пиши во search.