1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испитувања после спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од danichap, 19 октомври 2017.

  1. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам ќе ми објасни некој што пишува
     

    Прикачени фајлови:

  2. newyear2015

    newyear2015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    Zdravo, na prethodnite strani procitav za ispituvanjata koi se pravat posle spontan no se mi se ispomesa.
    Ve molam dali moze nekoj da mi kaze tocno kakvi ispituvanja treba da pravam posle spontan na 5 nedela.
    Se cudam kako dojde do spontan bidejki plodot dobro se razvivase i spontanot mi se sluci dodeka doktorot mi napravi vaginalno eho.Kaj nas co Mk znaete kakvi ni se maticnite i treba nie samo da barame upati vo sprotivno ti vika deka ne e potrebno za detalni ispituvanja posle prv spontan....ne sum mirna i sakam vednas da pocnam. Vi blagodaram,pozdrav!
     
  3. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Треба микробиолошки тестови,пап тест,торч и на трансфузиологија.
    Никој не може да ти каже зошто многу е рано за секакви испитувања и јас имав спонтан во 8 недела,до тогаш се беше во ред и срцева реакција имаше и супер се разивавше ама ете го изгубив и после тоа сите испитувања ми се во ред.
     
    Последна измена: 30 ноември 2018
    На malecko87 и newyear2015 им се допаѓа ова.
  4. Natally90

    Natally90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2018
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Да не беше сега во Мк ќе ти речеа нема потреба од испитувања, да почекаш еден циклус и повторно да се обидиш ако си психички добро
     
  5. Malena7

    Malena7 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Моето искустов е мисед абортус во 21 недела... прва бременост... Од март месец до сега ги направив сите можни испитувања.. но ми одзеде доста време додека докторите решат што всушност треба да испитувам и така низ тој пат стигнав до реуматологија.... Прво бев упатена на трансфузиологија да проверам фактори на коагулација, антитела и мутација на гени. Тука се испостави дека имам мутација во хенот МТХФР, хомозигот, се друго беше во ред... Ми ја препорачаа да ја пијам чистата форма на фолна киселина и Б12... и рекоа дека со тоа ќе се реши проблемот за следна бвременост...Правев, ХСГ, Торч, микробиолошки брисеви....Дополнително на моја иницијатива си ги направив и испитувањата на имунологија, првично ми најдоа антинуклеарни антитела и антифосфолипидни антитела... повторно на совет кај трансфузиолог и по насока на имунологот направив раздвојување на антителата... пак изгубив доста време на чекање на резултати... Повторно на моја иницијатива, поради разни истражувања и читања на интернет за проблемот отидов на реуматологија... таму едно тестирање, па друго, па трето... за на крај докторката да ми дијагностицира автоимуно заболување-лупус.....
    Да не те плашам можеби кај тебе се работи за сосема нешто друго, но да си заштедиш на време направи си испитувања на реуматологија, бидејќи ако ти излезат високи антитела на имунологија пак ќе те пратата на реуматолог.. побарај си упат од матичната...
    Доколку можам со било што да ти помогнам околу инфо од моето досегашно искуство, тука сум..
    И јас искрено се надевам дека сето тоа ќе го надминеме и ќе можеме и ние како и сите други мајки да држиме во раце свое детенце.. го имаме потешкиот пат но ќе го изодиме, јас имам верба..
     
  6. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    А кои антитела ти беа високи на испитувањата на имунологија ???
    И јас имав два спонтани во рок од една година, постојано нешто испитувам, но само во круг се вртам, ништо друго.:sweat:
     
  7. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @JoyJoy и @Meckicja Пред се да ви се заблагодарам на советите и препораките:f::hug: :f::hug: Да се надоврзам на муабетот заборавив да пишам дека правев тестирање и на тироидната и тоа е добро исто тестирње и на автоантитела(системски и антифосфо липидни) исто и лупус и таму се во ред матката ми ја гледаа и таму се е добро нормално . Пристигнаа резултатите и од кариотип и тој е воред и од имунобиологија таму испитувањата за антителата се добри ама во испитувањето за генски мутации за тромбофилија има мутираност на генот МТХФР и ми објасниа дека тоа покажувало дека во мојот организам фолната не се разредувала и односно имам недостаток од фолана и ми препиша да пијам Метил Фолат(тоа било разредена фолна) овие лекови ги нема во Македонија достапни се во Бугарија под ова име и во Србија под името Кардиовитамин и доста познати во Бугарија јас веке ги зедов и докторката ми рече кога ке сум правела здравје тест за бременост ако е позитивен веднаш да се боцнам клексан и ако се добро се одвива здравје бременоста некои понатамошни испитувања како д-димери и уште некое му го заборавив иметото ке покажеле дали ке има или не потреба од конзумација на клексани понатаму.И девојки има ли некоја искуство со вакви дијагнози?Таблетите дали да ги пијама барем три месеци па потоа да отпочнеме со работа или веднаш? Едната докторка ме охрабри а друга пак рече дека било потребно да ги пијам најмалку три месеци за да имало основ за развивање на ембрионот па сега сум во мислиње.Помош од ваши искуства :)Ви благодарам поздрав

    @Malena7 Здраво ти благодарам од :l::f::hug: за отворената подршка околу испитувањата и да вербата е најголемиот пријател во вакви околности и секао не е до нас дека ни се случува ова ама на нас ни останува да се бориме и да успееме :sun::angel: Инаку јас ги правеве следниве тестирања:тестирње на автоантитела(системски и антифосфо липидни) исто и лупус и таму се во ред тироидната и таа е во ред матката ми ја гледаа и таму се е добро нормално . Пристигнаа резултатите од кариотип и тој е воред и од имунобиологија таму испитувањата за антителата се добри ама во испитувањето за генски мутации за тромбофилија има мутираност на генот МТХФР и ми објасниа дека тоа покажувало дека во мојот организам фолната не се разредувала и односно имам недостаток од фолана и ми препиша да пијам Метил Фолат(тоа било разредена фолна) овие лекови ги нема во Македонија достапни се во Бугарија под ова име и во Србија под името Кардиовитамин и доста познати во Бугарија јас веке ги зедов и докторката ми рече кога ке сум правела здравје тест за бременост ако е позитивен веднаш да се боцнам клексан и ако се добро се одвива здравје бременоста некои понатамошни испитувања како д-димери и уште некое му го заборавив иметото ке покажеле дали ке има или не потреба од конзумација на клексани понатаму.Само за лековите нз дали да ги пијам 3месеци најмалку па да се обидеме пак или веднаш да почнеме со обиди?Бидејки едната докторка ми рече да започнеме со обиди а другата пак да ги пијам најмалку три месдеци за да има основ да се развива ембрионот и сега нз како ти што можеш да кажеш околу ова? Па здрави и живи и многу верба догодина со деца во рацете и двете.Ти благодарам многу среќа и верба Поздрав
     
    Последна измена од модератор: 7 декември 2018
  8. Malena7

    Malena7 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво eta, високи ми се антинуклеарните, AntiDsDNA, антифосфолипидните (антибета2гликопротеин, антикардиолипин, фосфатидилсерин) имам често ниски леукоцити и комплемент Ц3 и Ц4... не мора да значи дека и кај тебе е можно да се работи за високи антитела... но не е лошо да си ги провериш...
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    И што терапија ти дадоа?
    Аспирин и клексани, или нешто друго?
     
    На Malena7 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Malena7

    Malena7 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    @positive vibes штом си ги направила сите тие испитувања и се испоставило дека е само мутација на МТХФР, тоа значи СУПЕР! Проблемот се решава само со чиста форма на фолна киселина, земи си ја одма и да си ја консумираш мин. 3 месеци пред бременост... исто така пробај да ја најдеш во комбинација со Б12 (чистата форма на Б12 е метилкобаламин).. внимавај на било кои мултивитамини кои содржат фолик ацид, тоа е синтетичка форма на фолна киселина и за нас не е препорачлива...

    Аспирин преку ден, минимум 1 месец пред бременост и клексани од почеток на бременост... но тоа е терапија само за АФА-та.. за лупусот почнав да земам плакенил, го пијам скоро 3 месеци и ми забранија бременост додека не се доведат во нормала АНА и другите антитела... :(
     
    Последна измена од модератор: 8 декември 2018
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Со срека :l:.
    Ја имаш сега терапијата, три месеци ке поминат дури да трепнеш
     
    На Malena7 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Malena7

    Malena7 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Фала @eta, ти посакувам и тебе среќа! Ти почна ли со некоја терапија?
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  13. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам душо :hug:
    Мене ми дадоа метилирана фолна едно на ден, Вит Б12, Вит Б6 и Фемибион .
    Доколку одам со ин витро клексани од трет ден на циклус и аспирин од прв ден на трансфер.
    Доколку останам природно бремена аспирин и клексан од позитивен тест.
     
  14. Malena7

    Malena7 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    @eta а зашто да идете со инвитро кога 2 пати до сега природно си останала трудна? Тоа значи дека немаш проблем со зачнување.. дали проверивте антиспермални антитела, кариотип и ХЛА?
     
  15. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Не останував бремена 2 години, и веднаш почнавме со ин витра. Имаме замрзнани уште од пред две години. После тоа ми се случија двете природни бремености кои за жал завршија со missed.
    Сакаме да си ги искористиме замрзнатите. Ако во мегју време дојде до природна бременост уште поубаво.
    Но тешко некако. Веке два месеца се лечам од бактеријата streptococcus agalactiae, и никако да се отарасиме од неа. Не ни пробуваме за беб4е
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    zdravo pravev mikrobioloski ispituvanja i pap negativno bese se sega dok me praka skopje trebalo ushte nekolku testovi dase napravat vo skopje. dane znae nekoj kakvi se tie ispituvanja i dali se preku krv?
     
  17. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Здраво Медена, овој примерок претпостсвувам дека е пратен после киретажа и мислам дека значи дека е најден остаток од обвивките на постелката. Не сум сигурна но мислам дека е тоа.
     
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mila neli pies aspirin od 100 za mthfr jas piev preku den nekolku meseci pred Ivf kardiopirin od 100 oti samo on mi odgovara za zeludnikot a za kleksan jas fraksiparin primav I po poroduvanjeto plus uste 20 oti ddimerite mi bea visoki
     
  19. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Сега не пијам ништо освен метилирана фолна, а и таа ја заборавам понекогаш. Прво да ја исчистам бактеријата, најверојатно и од неа ми бил missed abortion. Кога ке почнеме да пробуваме тогаш ке почнам со аспиринот.
    Како тоа преку ден пиеше? Доктор така ти препорача ?
     
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da da so mthfr treba I aspirin da se pie so metilfolat I metilkobalomin I vit b6 lazarevski mi preporaca togas da pijam aspirin sekojden no dojde do hiperkoagubilnost I transfuziologot mi rece preku den da pijam I piev do 32 ned od bremenosta Kardiopirin a sega dodeka dojam mi rekoa Dr da ne pijam