1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испитувања после спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од danichap, 19 октомври 2017.

  1. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    И во бременоста пиеше аспирин преку ден?
     
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne vo bremenost piev sekojden do 32 ned
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.979
    Допаѓања:
    18.117
    Изгледа и јас денес имав биохемиска бременост. Дали може да ми кажеш.нешто повеќе околу тоа бидејќи никој на ГАК не ми кажа? Какви испитувања се прават после тоа и кои се можни причини?
     
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ako ti e prv pat se pravat brisevi hsg hormoni pap test ako ne ti e prv pat se pravat I kariotip na gak vrodena trombofilija na imunologija steknana na transfuziologija na endokrinologija skrien seker so insulinemija
     
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.979
    Допаѓања:
    18.117
    Прв пат ми е. Пап правев во ноември,пак би требало?
     
  6. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne sega samo hormoni hsg I brisevi od naredniot ciklus
     
  7. Feya

    Feya Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Кога се прави хормонска анализа на 3ти ден после киретажа; Одма првиот циклус по киретажа или понатака во следни циклуси?
     
  8. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Потребни се три месеци да се стабилизираат хормоните после спонтан за да може да се испитуваат, рано е за три дена
     
    На Feya му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Feya

    Feya Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Ок. Фала на одговорот.
    Мене ми е прв циклус после киретажа.
    Јасно ми е сега да почекам три месеци
     
    На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
  10. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @eta Пред се Среќна Нова 2019година!!! Многуу здравје, среќа, љубов, успеси и со Господ напред со едно бебче па и две нека се во оваа година. :hug::l::inlove::sun::* Претходно ми беше пишала околу бактеријата што терапија примав ти реков дека според осетливост покажа дека најодговара амоксиклав и пиев амоксиклав со чај од брусница или увин чај јас пиев од брусница од 1кг до 1кг и половина на ден. И сега кога бев на проверка веке е исчистена.:muscle::sun: Затоа не се откажувај пиј ги редовно метилфолатот не се фокусирај само на бактеријата. Концетрирај се и на двете и само храбро со мисла дека ке биди и ке биди кога најмалку очекуваме. Можеш да пробаш со чај од магдонос и друг напиток од свеж рендан гумбур ама парче не го рендаш цел корен дека е лут цеден сок од лимон во вода не вриена во бокал да отстои преку нок и можеш да го пиеш наредниот ден. Многу е убаво за мене и општо многу корисно за цел организам. Еден корен гумбур можеш цел месец да го користиш и после пак оди на проверка за бактеријата.Бидејки магдоност и гумбирот се корисни за чистење на токсини од оганизмот и од нив почето мокриш и така и се прочистуваш.Слободно пробај и биди УПОРНА И НАДЕЖНА за бактериите некогаш е потребно повеќе од месец време. Ако ја испи терапијата провери повторно и види како ке покажи и консултирај се со лекар за повторна доза ако е потребно и заедно со терапијата пробај и со чајот од магдонос и напитокот од ѓумбир.Од :l: ти посакувам се најдобро.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  11. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @Meckicja Здраво и Среќна Нова 2019година!!!Ти посакувам многууу здравје, среќа, љубов и успеси во оваа година. :*:l::hug:Најпрво мене ми беше дијагнозта од имунобиологија за генетска тромбофилија со мутиран ген на МТХФР и сега пијам метилфолат по едно на ден.И на истиот лист со резултати имаше и испитано и други гени каде се покажа дека има мутацијаа на гените за кардиоваскуварните болести и дека треба да примам клексани по забременување односно веднаш штом се воспостави со позитив на тестот. А за нивно понатамошно конзумирање ке се следеле д-димери.А резултатите од антителата, лупус и сл. тие се во ред. Ама не ми јасна поврзанаоста на аспиринот со метилот?Дали е задолжително или спрема резултатите?Ти благпдарам однапред.Поздрав
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Falaa Mila znaci mthfr se povrzuva so kardiovaskularni bolesti I zatoa se dava aspirin za cirkulacija
     
    На positive vibes му/ѝ се допаѓа ова.
  13. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @Meckicja благодарам за информацијта.Ти посакувам се најдобро:l::f::hug:
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу на советите :l:
    И јас си велам да почнам нон стоп да пијам чаеви, ама нешто душата не ми сака во последно време.
    Јас сум повторно на антибиотици, овај пат оспен, и ми рекоа малку подолго да ги примам, па ке видиме.
    Ставам и вагиналети со млечна киселина.
    Се надевам на успех овојпат :inlove:
    Поздрав и до тебе, срекни новогодишни и божикни празници и да ти даде Господ се што душа ке ти посака. :hug:
     
    На positive vibes му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.862
    Пол:
    Женски
    Девојки какво испитување е кариотип и колку земаат за истото во гак со упат?
     
  16. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Околу 1000 денари за едниот, може и помалку
     
  17. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    По 700ден нас ни зедоа
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  18. caci.caci

    caci.caci Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    15
    Здраво девојки. Во последниов период имав двапати (во јули 2018 и јануари 2019) missed abortion и двапати правев киретажа. Инаку имам синче од 4 години и првата бременост ми се одвиваше одлично.
    Сакам да прашам кои точно испитувања се прават после missed abortion, сакам да направам се што е потребно. Сакам да го дознаам причинителот на овие стресови и разочарувања. Благодарам однапред на одговорите и поздрав до сите феминки
     
    Последна измена: 6 март 2019
  19. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.331
    Допаѓања:
    8.037
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал за твојата загуба. Она што можеш да испиташ е да направиш Хсг ( јас после 6год.од кога сум породена правев, се сомневаа н сраслини, многу често се правеле после пораѓј), можеш да направиш испитувања на трансфузиологија, да испиташ хормони, консултирај некој специјалист од болниците ако матичниот лекар не се заинтересира доволно. Поздрав секое добро
     
  20. caci.caci

    caci.caci Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    15
    Благодарам од срце :hug:. До сега направив ТОРЧ анализа и микробилошки брисеви, д-димери се е во ред. За ХСГ ќе се консултирам штом е можно да се појави проблем после пораѓај. Следно ќе правам хормонско испитување. Гинеколозиве некако незаинтересирани, сама истражувам и повеќе од жени може да се научи што поминале иста мака :( Ако Ви текнува уште нешто, Ве молам пишете ми. Поздрав најголем :l:
     
    На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.