Испитувања после спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од danichap, 19 октомври 2017.

 1. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  1.639
  Пол:
  Женски
  Азелеа, бидејќи си пишала за аспиринот..дали примање на мали дози аспирин не е на одмет за секоја жена пред бременост? т.е. претпоставувам дека не штети превентивно да се пие...или сепак треба надзор од лекар за овој лек? Што мислите?
   
 2. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.968
  Допаѓања:
  9.450
  Сепак треба да се консултираш со лекар,да ја знае твојата историја па ако тој смета дека треба ќе ти каже,бидејќи аспиринот може да предизвика и крварење.Јас ги пиев некаде до кај 16-17 недела после докторот ми ги прекина,сметаше дека нема потреба.После тоа кога испитував д-димери исто беа во граници па не ми дадоа терапија со антикоагуланти.
   
  На Momichka, eli25 и PeachGirl им се допаѓа ова.
 3. Mari*

  Mari* Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.552
  Допаѓања:
  44.099
  Пол:
  Женски
  Пред да родам здраво дете имав 4 спонтани
  Сите од 5та до 8ма недела
  После 4тиот спонтан матичниот ми даде упат да испитам,кариотип,диметри итн
  На крај се воспостави дека е тромбофилија во прашање и пред секоја бременост 6месеци Аспирин и глексани во бременост и 6недели после
  Така и родив живо и здраво момиче
  После неа го имав 5тиот абортус,ваљда природна селекција беше :|
   
  На TutiFuti, orhideea, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
 4. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  1.639
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам на сите што ги споделувате вашите искуства, а од друга страна многу ми жал што сте морале да поминете низ тоа. Жени—Лавици :muscle::hug:
   
  На Meckicja, Martka, Momichka и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Beatris

  Beatris Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  1.103
  Пол:
  Женски
  Браво за темава. Јас во 9 недела имав мисед абортус. Сега после 6 месеци направив пап и брисеви. Овој месец испитувам и хормони. Денес ги земав резултатите од 3ти ден. Ако има некоја што знае да прочита ве молам да ми кажете што мислите за моиве. Си има граници, но фсх ми е над границата и ова последното не знам што значи, т.е. естрогенот па затоа и ми треба помош.
   

  Прикачени фајлови:

 6. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  950
  Допаѓања:
  5.813
  Пол:
  Женски
  Еден спонтан еден мисед пред второто дете во 7 - 8 недела. Правев само микрибиолошки брисеви и некои анализи во микробиологија на крвта и мокраќата. Пред да забременам со второто, излезе дека имам многу малку јајце клетки и фоликули, па пиев кломифен и следевме пукање на фоликули на ехо, по втората терапија забременив. Успешно.
  На ниедна мајка не и го посакувам ова искуство, секогаш ме болат тие два датуми, ужасно ми е, но ете, живот.
   
  На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Milicka*

  Milicka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  2.380
  Пол:
  Женски
  Јас сеуште не можам да се опоравам, премногу боли но се подисправив малце, загубата е страшна, кај мене радоста траеше само 6 недели, се исчистив со циклус, сега ке отидам на контролен преглед бидејки сеуште ми течи но незначително, и се мислам кои испитувања да ги направам, кај мене е лошо што сме со ограничен материјал од сопругот па затоа сакам да ја исклучам секоја можност за наредниот пат да видам како ке биде, морам со инвотро за жал, но мора да се биде силен и да се продолжи, додека дојде време за наредно инвито да ги имам сите испутувања, ве молам за инфо за каде се треба да земам упат и што да се испита, имам испитано само кариотип и ок е .

  фала.
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. baby 5

  baby 5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.838
  Пол:
  Женски
  Еве мојот проблем што било...хематом на позади постелката и тоа 3 големи ја притискале постелката и се одлепила од зидот и така дошло до спонтаниот.. како и да е се смирив дури сега кога барем ја дознав причината...за наредна бременост обавезно испитивање на д-димери и хемостаза и терапија.. ќе знам барем на што да внимавам и секако се ќе испитувам во наредната бременост...еве ви мој совет обавезно сами си барајте за испитување на д-димери и хемостаза оти ете што ме снајде...
   
  На Meckicja, PeachGirl и Momichka им се допаѓа ова.
 9. Milicka*

  Milicka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  2.380
  Пол:
  Женски
  ЈАс сеуште не знам причина затоа одма почнувам за наредно инвитро да сум спремна да не го доживеам истото, ти посакувам среќа а и на сите со доживеан спонтан, знам колкав стрес е тоа .
   
  На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  1.639
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам за споделувањето на твоето искуство. Со ова уште еднаш ми се потврдува мојот став околу инсистирањето од моја страна да испитам димери, иако докторот не мисли така...Затоа, фак д докторс. ;)
   
  На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  6.156
  Пол:
  Женски
  Jas sum so istorija na eden blighted ovum I edna biohemiska bremenost I od ispituvanja pravev kariotip jas I mm imunologija se otkri oti imam trombofilija histeroskopija.se otkri oti imam septum 13 milimetri vit d se otkri oti imam nedostatok a I anovulaciski ciklusi pricina insulinska rezistencija da napomenam bremenostite mi bea so IVF
   
  На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.513
  Допаѓања:
  11.431
  Пол:
  Женски
  И јас имав абортус ;( прва бременост, останав одма уште првиот месец од кога почнавме да не се пазиме, но за жал во 8 недела престана да се развива, престана срцева акција ;( потршко никогаш не ми било. Премногу ме боли... Сега за една недела ќе одам кај матичнот па ќе прајме испитувања.
   
  На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Milicka*

  Milicka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  2.380
  Пол:
  Женски
  Девојки ве молам кој е подобро упатен да ми кажете како треба да гласат упатите после спонтан? За каде да барам упат и што се да се испита, утре треба да одам на матичен гинеколог па во случај да не знаат да знам што да си побарам, знам дека треба за имунологија ,тррансфузиологија, каде се прави торч тест и кое испитување се прави на ману? фалави однапред .
   
 14. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.521
  Пол:
  Женски
  Торч на микробиологија,Кариотип јас правев во ГАК.
  Сите микробиолошки брисеви и ПАП.
  И за сопругот спермокултура да не има некоја бактерија.
   
 15. Milicka*

  Milicka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  2.380
  Пол:
  Женски
  Кариотип имам направено уште пред инвитрото а за дидимери на трансфузиологија се прави?
   
 16. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.521
  Пол:
  Женски
  Да на трансфузиологија.
  А пред ин витро не ли ги прават овие испитувања?
   
 17. Milicka*

  Milicka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  2.380
  Пол:
  Женски
  Мене не ми побара никој и затоа сакам да си направам сама бидејки имав спонтан . фала многу.
   
 18. Flora98

  Flora98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2017
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Zdravo. Sto ubavo barem sega vise si imas dete. Jas sum imala tri razlicni bremenosti i site neuspesni.sega sum za 4ti pat bremena igospod znae dali ke bide nesto. Isto sum ispitala se mozno ama nema nesto pozitivno.toa

  Zdravo. Mene pa mi rekoa za spermogram i spermokultura nema vrska sto veke ostanuvam bremena. Ispitaj kariotip.afa i hereditarni faktori na krvta. Pregradata se gleda najdobro so hsg intervencija. Mene mi izleze deka imam dvoroga matka i togas morase da se intervenira ama pomina i toa,niss strasno.
   
  Последна измена од модератор: 7 ноември 2017
 19. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.521
  Пол:
  Женски
  Мене др Јадранка од ГАК ми кажа сперморграм и спермокултура обавезно без тоа да не останувам бремена.
  А има и случај во блиска фамилија кај мажот ае најдени некој антитела и зараду тоа доаѓало до спонтани и со терапија си добија две дечиња едно по друго.
  Така да несе замеравува испитувањето и кај сопругот.
  Јас направив само урунокултура вчера.
  Следно чекам деновиве да добијам и да почнам со испитувања се надевам за 1 месец ќе ги направиме сите и од нова година јово на ново.
  @Flora98 до сега не ти открија од што се спонтаните?
   
  На eli25 и mal.ecka им се допаѓа ова.
 20. Flora98

  Flora98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2017
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Aha mozno e. Ednas koga bev kaj jadranka niss ne mi rece.mi rece se ok se rezultatite. Inace i tofoski istoto,samo edno plus mi otkri dvorogata matka. Go resiv i toa i plus eden kup drugi ispituvanja. Pa da se nadevam ova bremenost ke mi odi uspesno. Zdravje.