1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испитувања после спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од danichap, 19 октомври 2017.

  1. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Азелеа, бидејќи си пишала за аспиринот..дали примање на мали дози аспирин не е на одмет за секоја жена пред бременост? т.е. претпоставувам дека не штети превентивно да се пие...или сепак треба надзор од лекар за овој лек? Што мислите?
     
    На Lavce 1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    15.279
    Сепак треба да се консултираш со лекар,да ја знае твојата историја па ако тој смета дека треба ќе ти каже,бидејќи аспиринот може да предизвика и крварење.Јас ги пиев некаде до кај 16-17 недела после докторот ми ги прекина,сметаше дека нема потреба.После тоа кога испитував д-димери исто беа во граници па не ми дадоа терапија со антикоагуланти.
     
    На Momichka, eli25 и PeachGirl им се допаѓа ова.
  3. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    Пред да родам здраво дете имав 4 спонтани
    Сите од 5та до 8ма недела
    После 4тиот спонтан матичниот ми даде упат да испитам,кариотип,диметри итн
    На крај се воспостави дека е тромбофилија во прашање и пред секоја бременост 6месеци Аспирин и глексани во бременост и 6недели после
    Така и родив живо и здраво момиче
    После неа го имав 5тиот абортус,ваљда природна селекција беше :|
     
    На intj_girl, TutiFuti, orhideea и 3 други им се допаѓа ова.
  4. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на сите што ги споделувате вашите искуства, а од друга страна многу ми жал што сте морале да поминете низ тоа. Жени—Лавици :muscle::hug:
     
    На Meckicja, Martka, Momichka и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Браво за темава. Јас во 9 недела имав мисед абортус. Сега после 6 месеци направив пап и брисеви. Овој месец испитувам и хормони. Денес ги земав резултатите од 3ти ден. Ако има некоја што знае да прочита ве молам да ми кажете што мислите за моиве. Си има граници, но фсх ми е над границата и ова последното не знам што значи, т.е. естрогенот па затоа и ми треба помош.
     

    Прикачени фајлови:

  6. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Еден спонтан еден мисед пред второто дете во 7 - 8 недела. Правев само микрибиолошки брисеви и некои анализи во микробиологија на крвта и мокраќата. Пред да забременам со второто, излезе дека имам многу малку јајце клетки и фоликули, па пиев кломифен и следевме пукање на фоликули на ехо, по втората терапија забременив. Успешно.
    На ниедна мајка не и го посакувам ова искуство, секогаш ме болат тие два датуми, ужасно ми е, но ете, живот.
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    2.551
    Пол:
    Женски
    Јас сеуште не можам да се опоравам, премногу боли но се подисправив малце, загубата е страшна, кај мене радоста траеше само 6 недели, се исчистив со циклус, сега ке отидам на контролен преглед бидејки сеуште ми течи но незначително, и се мислам кои испитувања да ги направам, кај мене е лошо што сме со ограничен материјал од сопругот па затоа сакам да ја исклучам секоја можност за наредниот пат да видам како ке биде, морам со инвотро за жал, но мора да се биде силен и да се продолжи, додека дојде време за наредно инвито да ги имам сите испутувања, ве молам за инфо за каде се треба да земам упат и што да се испита, имам испитано само кариотип и ок е .

    фала.
     
    На intj_girl и Meckicja им се допаѓа ова.
  8. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Еве мојот проблем што било...хематом на позади постелката и тоа 3 големи ја притискале постелката и се одлепила од зидот и така дошло до спонтаниот.. како и да е се смирив дури сега кога барем ја дознав причината...за наредна бременост обавезно испитивање на д-димери и хемостаза и терапија.. ќе знам барем на што да внимавам и секако се ќе испитувам во наредната бременост...еве ви мој совет обавезно сами си барајте за испитување на д-димери и хемостаза оти ете што ме снајде...
     
    На Meckicja, PeachGirl и Momichka им се допаѓа ова.
  9. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    2.551
    Пол:
    Женски
    ЈАс сеуште не знам причина затоа одма почнувам за наредно инвитро да сум спремна да не го доживеам истото, ти посакувам среќа а и на сите со доживеан спонтан, знам колкав стрес е тоа .
     
    На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за споделувањето на твоето искуство. Со ова уште еднаш ми се потврдува мојот став околу инсистирањето од моја страна да испитам димери, иако докторот не мисли така...Затоа, фак д докторс. ;)
     
    На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas sum so istorija na eden blighted ovum I edna biohemiska bremenost I od ispituvanja pravev kariotip jas I mm imunologija se otkri oti imam trombofilija histeroskopija.se otkri oti imam septum 13 milimetri vit d se otkri oti imam nedostatok a I anovulaciski ciklusi pricina insulinska rezistencija da napomenam bremenostite mi bea so IVF
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.450
    Пол:
    Женски
    И јас имав абортус ;( прва бременост, останав одма уште првиот месец од кога почнавме да не се пазиме, но за жал во 8 недела престана да се развива, престана срцева акција ;( потршко никогаш не ми било. Премногу ме боли... Сега за една недела ќе одам кај матичнот па ќе прајме испитувања.
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    2.551
    Пол:
    Женски
    Девојки ве молам кој е подобро упатен да ми кажете како треба да гласат упатите после спонтан? За каде да барам упат и што се да се испита, утре треба да одам на матичен гинеколог па во случај да не знаат да знам што да си побарам, знам дека треба за имунологија ,тррансфузиологија, каде се прави торч тест и кое испитување се прави на ману? фалави однапред .
     
  14. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Торч на микробиологија,Кариотип јас правев во ГАК.
    Сите микробиолошки брисеви и ПАП.
    И за сопругот спермокултура да не има некоја бактерија.
     
  15. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    2.551
    Пол:
    Женски
    Кариотип имам направено уште пред инвитрото а за дидимери на трансфузиологија се прави?
     
  16. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Да на трансфузиологија.
    А пред ин витро не ли ги прават овие испитувања?
     
  17. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    2.551
    Пол:
    Женски
    Мене не ми побара никој и затоа сакам да си направам сама бидејки имав спонтан . фала многу.
     
  18. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Sto ubavo barem sega vise si imas dete. Jas sum imala tri razlicni bremenosti i site neuspesni.sega sum za 4ti pat bremena igospod znae dali ke bide nesto. Isto sum ispitala se mozno ama nema nesto pozitivno.toa

    Zdravo. Mene pa mi rekoa za spermogram i spermokultura nema vrska sto veke ostanuvam bremena. Ispitaj kariotip.afa i hereditarni faktori na krvta. Pregradata se gleda najdobro so hsg intervencija. Mene mi izleze deka imam dvoroga matka i togas morase da se intervenira ama pomina i toa,niss strasno.
     
    Последна измена од модератор: 7 ноември 2017
  19. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Мене др Јадранка од ГАК ми кажа сперморграм и спермокултура обавезно без тоа да не останувам бремена.
    А има и случај во блиска фамилија кај мажот ае најдени некој антитела и зараду тоа доаѓало до спонтани и со терапија си добија две дечиња едно по друго.
    Така да несе замеравува испитувањето и кај сопругот.
    Јас направив само урунокултура вчера.
    Следно чекам деновиве да добијам и да почнам со испитувања се надевам за 1 месец ќе ги направиме сите и од нова година јово на ново.
    @Flora98 до сега не ти открија од што се спонтаните?
     
    На eli25 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  20. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Aha mozno e. Ednas koga bev kaj jadranka niss ne mi rece.mi rece se ok se rezultatite. Inace i tofoski istoto,samo edno plus mi otkri dvorogata matka. Go resiv i toa i plus eden kup drugi ispituvanja. Pa da se nadevam ova bremenost ke mi odi uspesno. Zdravje.