1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испитувања после спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од danichap, 19 октомври 2017.

  1. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Фала Оли за одг.После си зимам и јас :) а за што се зима мет б12? Или немора заедно
     
  2. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Ги земам заедно за подобра апсорпција на фолната, исто од 1000. Така трансфузиологот ми рече, инаку имам мутација хетерозигот. Се лижат апчињата Б12.
     
    На Grasiela**, S.o.F.i и *Ribolovka* им се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Не верувам... Еве и јас сум со добиено (ми доцнеше 3,4дена) и сега оваа менструација ми е пообилна од предходната и ми паѓаат и доста парченца, ваљда дека доцнеше ми е така. Може да била и некоја циста... Што би ти сменило ако знаеш дека било бременост? Освен ако не си група негатив...
     
  4. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.867
    Здраво @Grasiela** еве веќе Оли ти одговорила, јас не ги купив сеуште немаше кај нас во Зегин, ама ми ги порачаа. Бидејќи биле скапи па затоа ги немало, јас сум сепак во помал град. Докторката ми рече по едно дневно од двете плус Б комплекс. :)
     
  5. Srna91

    Srna91 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Torch.faktori na hemostaza.hsg.histeroskopija.genetski mutacii.i sega kariotip ke pravam
     
  6. Srna91

    Srna91 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Imam genetc.mutacija homozigot
     
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    Ќе бидеш покриена со терапија.
    Јас правев освен тоа што наброја и хла на трансфузија заедно со маж ми и антиспермални антитела испитувавме .
     
  8. Srna91

    Srna91 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Mila jas bev pokrijana so celosna terapija.aspirin ,impril i progesteroska poddrska.i pak dozievavv sponatan :(
     
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    А клексани и метилирана фолна?
     
  10. Srna91

    Srna91 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Da da.imprilot e metilirana folna.i od pocetok koga doznav deka sum bremena vednas pocnav so kleksani
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво Со прашање до вас: Дали вие членките што конзумирате Метил фолат дали има штета да се конзумираат подолго време? Да се појаснам мината година во август со резултати готови во ноември правевме испитувања на институтот за имунобиологија и хумана генетика испитување и тамо се покажа дека имам потреба од Метил фолат и клексани од забременување. Со Метил фолат от започнав со конзумирање во декември сеуште го пијам се разбира. Активно работење на случајот од јуни ама сеуште го нема знакот кој ке ме израдува ме боли душата првите три месеци купував тестови и после нив плачев. Ми плаче душата ;(;( Не знам како да постапам со велам да исчекам и овој месец какп ке биде па ке видиме што понатаму. Ви благодарам однапред.:hug::l:
     
  12. Zuza28

    Zuza28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    472
    Пол:
    Женски
    Во сосема иста ситуација сме о те разбирам. За фолатот, нема штета, јас го пијам од јуни, од јули - август почнавме со обиди ама еве уште ништо.
    Инаку имам 2 биохемиски и еден миссед поради трисомија.
    Имам МТХФР А1298 и отстранив септум во мај. Од нареден месец почнав со терапија со метилот, б12 и б6, а земам и суплементи - цинк, q10, селен, витамин д.
    Тешко оди, ме фаќа страв да правам тестови ради биохемиските - си викав подобро да не знам ама и со зачнувањево сега е тешко. Не знам за што попрво да се нервирам веќе ;(
     
  13. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Нема штета, пијам веќе две години.
     
    На positive vibes му/ѝ се допаѓа ова.
  14. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @Zuza28 и јас не знам што да кажам да направам;( ама едно сум сигурна колку повеќе нервоза си ставаме толку повеќе стрес и верувај дека мислата то ест психата влијае 90% во вакви ситуации така ми велеше докторката што и тска е. Што можеме ние со мислата што јаде од нас најдобро е да се исправиме и чекориме храбро и да се соочиме со нештата ка и што се. Кај мене матката е во ред јас имав 2 спонтани и една биохемиска. Мисијата започна 2015 токму 1 месец после нашата свадба. :( Од мене до тебе побарај ја Проф. Др. Гордана Адамова во Санте Плус-Скопје професионалец во перинатологијата со цела твоја историја појави се чисто на консултации па ти ке си одлучиш што понатаму. За неа ми зборуваа многу пофални зборови блиски луге дека била врвен професионалец. Па ти размисли си и зедно со сопругот одлучете. Ама едно многу битно ние сме ХРАБРИ СИЛНИ И МОЌНИ ДА ЈА ПОСТИГНЕМЕ ЦЕЛТА И ЌЕ УСПЕЕМЕ ВО ТОА. :muscle: :hug: :l: :sun: Поздрав и убава вечер :f:
     
    На Grasiela** и Zuza28 им се допаѓа ова.
  15. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @0ли Ви благодарам :l: :hug: Имајте убава вечер
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Zuza28

    Zuza28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    472
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила. Секако ќе стигнеме до целта, порано или подоцна и ќе бидеме прекрасни мајки.
    Јас од 2017та терам вака и ми изгледа ко вечност, ама ќе дојде и нашето.
    Фала ти за препораката за доктор, јас во Систина се упатив, кај Ивановски и сум презадоволна. Убав пристап, иако е ивф специјалист.
    Поздрав и наскоро за убаини да пишуваме :l:
     
    На positive vibes и Martka им се допаѓа ова.
  17. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Вчера истото го поминав и јас. Не можам да опишам како ми е, се трудам да бидам добро, но внатре во себе умирам. Прв пат отидовме на ехо да гледаме, бев некаде 11+недела може и 12 не знам. Почна со гледање докторката и рече има нешто што не оди добро. Плодот бил умртвен,рече пред 10тина дена или 2 недели некаде престанал да се развива, да расте. Не се знае од што, вика природно е. И тоа ме исчистија после тоа од де вратив одма вечерта дома. Се надевам дека ќе пребродсм сѐ. Ми кажаа не си само ти има многу исти случаеви, докторката што ме оперираше имала 2 спонтани абортуси, а сега имала ќерка, и тоа е многу случаеви имаше додека бев таму.
     
  18. AnaAnaBanana

    AnaAnaBanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    469
    Пол:
    Женски
    Мила биди силна... те разбирам како ти е и само тој што доживеал може да те разбере... јас го изгубив во 21 недела, пред 20 дена и сеуште не можам да прифатам ама нема откажување и еден ден и нас ќе не снајде таа среќа да донесеме на свет здраво бебенце... за жал не има премногу жени кои го доживеале тоа... опорави се од стресот и дај си време па со нови сили повторно да ги видиш двете најубави цртки
     
  19. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Така е мора сега да бидеме најсилни, белег ни останува за цел живот, но здравје ќе имаме пак на што да се радуваме. Сѐ најдобро ти посакувам од срце и тебе и на сите други, на сите жени во светот што минуваат низ сето ова.
     
    На positive vibes му/ѝ се допаѓа ова.
  20. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @Summerlove@2016 Знам дека не ти е лесно верувај те разбирам многу добро биди силна и исправи се ке дојде денот ВЕРУВАЈЈЈ :sun: Од мене до тебе само храбро и главата горе :muscle::hug::f:И не се оставај без да направиш испитувања можеби вистина е било прородна селекција но за тебе е најдобро од кога ке помине некој перод еве пример 3-4 месеци да започнеш со испитувања.Имам доживеано два спонтани е една биохемиска бременост. Јас ги правев следниве:ПАП,микробиолошки брисеви,ТОРЧ,уринокилтура кај тебе и сопругот, кариотип кај тебе и сопругот, на институтот за имунобиологија и хумана генетика ке се јавиш со упат и тие знаат што да испитаат во таков случај,тироидната, испитувања за автоимуни забаолувања и матката ја гледаа на ехо и тоа беше најпрвото што ми го правеа за да се види дали матката има правилна форма и сл.мислам дека има испитување и за тоа може ке те упати некоаја од членките за повеќе околу тоа . Кај мене поставена дијагнозата:мутација на МТХФР за шо пијам метил фолат и тромбофилија за тоа мио рекоа клексани од забременување.Тоа е моето искуство.Жално е не има во голем број и различни искуства :( како што напиша погоре. Не се откажувај од испитувањата од мене совет направи ги ништо не не чини многуу подобро затебе за да знааете на што сте.Од :l: ти посакувам, да остане на природна селекција. Многуу срека и еден ден и ние да се израдуваме за најубавото и најбесценетото нешто во животот.:inlove::inlove::inlove: Препораки за доктори:Д-р Симонида Котларова - Попоска (Ре-медика) многууу професионалец и многуу позитивен човек и препорака од блиски Проф.Д-р Гордана Адамова (Санте Плус) Се најдобро ти посакувам :hug::sun:
     
    На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.