1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испитувања после спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од danichap, 19 октомври 2017.

  1. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу за утехата и поддршката, жал ми е што и ти си поминала низ тоа. Јас пред да останам бремена сум имала проблем со тироидната, премногу лачење, без да знам. Откако правев анализи за крв ми открија, и ме пратија веднаш на ендокринологот, тој ми даде апчиња почнав да ги земам одма. Можеби е од тоа шансите се 50 - 50, што јас лично мислам дека е од тоа. Можеби касно откирв веке бев 1ипол месец 2 месеци бремена кога почнав да ги користам. Тие веќе ќе ги земам цел живот, треба нон стоп на контрола да одам и да ги земам. Сега секако ќе почекам барем 3 месеци пред да одлучиме да останам пак бремена, но секако со контроли прво за се што треба. Инаку фала за препораките, но не живем во Македонија во странство сум. Сѐ најдобро ти посакувам од срце. :l:
     
  2. anas

    anas Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Zdravo, mojot slucaj e 1 missed abortus, pa bremenost bez problemi i edno zdravo pravo dete, potoa od koga pocnavme za vtoro dete, tri missed abortusi, prvite dva vo 10 nedela, a posledniot vo 17 nedela. Ispitano PAP, mikrobioloski i torch dosega. Imam upat za krajot na dekemvri za na transfuziologija za kaj Jani Angelovski. Ve molam za mislenje sto drugo da se ispita i koj doktor go preporacuvate za problematicni bremenosti?
     
  3. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.611
    Допаѓања:
    161.122
    Пол:
    Женски
    Да видиш за дијагностичка хистероскопија.
    Или ХСГ да направиш
    Да не имаш некој септум/ преграда случајно да се види .

    Иако си родила еднаш.
    Може во меѓувреме нешто се случило
     
  4. marijamarkoska

    marijamarkoska Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    2.349
    Пол:
    Женски
    Моја препорака е ХСГ на кое да се види да не имаш септум - преграда во матката која може да се отстрани. Дополнително некои прават испитувања за генетски мутации. И за двете можеш да го прашаш матичниот за подетално инфо. Поз
     
  5. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    На 04.11.2019 имав абортус, после тоа нормално имав како менструација траеше некаде 2 недели и неколку дена, сега за прва менструација ми кажаа 1 месец, 1месец и пола, но како да рачунам од тој ден кога имав абортус или од денот кога ми престана исцедокот од абортусот?
     
  6. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Јас добив од денот кога ме исчидтија нс 25 ден точно како ми доаѓа менструацијата,ама не мора дс значи секое тело е различно може и да ти доцне.
     
    На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Во ред, ти благодарам
     
  8. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Денот на абортусот го сметаш прв ден. Јас добив на 23. ден.
     
    На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Денеска ми е 26ти ден, и добив ама само збунета сум не е крвта светла ептен темна е, не знам што да мислам дали сум добила или уште е од порано. Да напоменам ми прекина пред 1 недела од абортусот немав повеќе ништо... Извини но ете збунета сум..
     
  10. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Ова е многу индивидуално и секоја жена ќе реагира различно. Некоја добива по 2 недели, некоја по 2 месеца. Важно e да не е преобилно крварење и да немаш болки. Ако крварењето престанува и почнува пак, можно е уште да се чисти. Но, иако е темна крвта, ако си тече нормално и ти трае отприлика како и секоја менструација, тогаш многу веројатно дека имаш добиено. Ако имаш редовен циклус ќе си се среди, само треба да имаш стрпливост, а тоа знам, многу е тешко.
     
    На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Во ред, ти благодарам, баш ќе видам како ќе се одвива ситуацијата овие денови.
     
    На Saba08 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AlfaButterfly

    AlfaButterfly Нов член

    Се зачлени на:
    15 декември 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Во 10 месеци два спонтани абортуси со киретажи :(
    Првиот во 6та недела немаше срцева акција плодот, вториот во 9та blighted ovum. Меѓу двата абортуси пауза од 6месеци :(
    Од вториот успеа докторката да спреми материјал за МАНУ за хромозомски абнормалности и резултатите не покажуваат генетски модификации.
    Неделава бев на контрола и пошо на глава и се качив на докторката да провери дали имам преграда и 4д да направи, не беше сигурна као матката уште не ми била заздравена да сме почекаме за 4д следниот циклус ама како да виде 4 до 5см преграда мала на фундусот, и ме убедуваше и доколку стварно е тоа преграда дека тоа не може да биде причина за спонтаните абортуси.
    Направив брисеви и Torch и тие се во ред, понеделник закажав на трансфузиогија кај Јани и средина на јануар закажавме Кариотип од МАНУ не советуваа да не правиме затоа што ако имало отстапки ќе се покажеле и кај плодот, ама за секој случај ќе направиме.
    Без памет сум девојки, колку се штетни киретажите за волку краток период?
    Како најдобро да испитам за преградата и кај кого да отидам за неа?

    Совети искуства за понатамошни испитувања
     
  13. AlfaButterfly

    AlfaButterfly Нов член

    Се зачлени на:
    15 декември 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Среќа што ве најдов девојки, многу поучни работи исчитав на темава <3
    Инаку докторката во септември ми даде метилфолатна и као три месеци да ги пијам, ама јас веднаш останав.
    А и во двете бремености бев покриена со утрогестан и пак ништо.
    Значи јас немам проблем со зачнување, кај мене проблемот е во исхрана и растење на плодот.
     
  14. Zuza28

    Zuza28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    472
    Пол:
    Женски
    Еве сум и јас со тоа искуство и за жал многу не има. Кога ми се случи мислев дека сум единствена, но потоа сфаќаш колку е често.
    Јас имам 3 неуспешни бремености - две биохемиски и еден миссед, една киретажа. Материјалот го испративме во МАНУ и излезе трисомија 21. Некако им олесна и на докторите бидејќи тоа е случајна грешка но јас не бев мирна и инсистирав на сите испитувања. Се плашев од кариотип, бидејќи лек нема но ете излезе во ред.
    Од мутации имам хетерозигот МТХФРА1289, пијам метилирана фолна и отстранив септум.
    Тоа е се што најдовме од мноогуте испитувања.
    За септумот, некои доктори велат не може да прави проблем во рана бременост, но според некои доколку плодот се вгнезди на септумот нема доволно доток на крв и хранење па може да направи проблем и рано.
    Мноогу имам читано на темите, но сепак не е доволно истражена проблематика. Многу тешко точно се утврдуваат причините за жал.
    Шансите за наредна успешна бременост се секако големи но тешко е.
    Направи си ги испитувањата, продолжи со метилирана фолна, пиј и суплементи - мене докторот ме советуваше за витамин Д, цинк, селен, q10 и/или овунорм.
    Ништо не можеме повеќе од тоа. Ќе дојде и нашето :hug:
     
    На AlfaButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  15. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Испитај генетски мутации и провери како то ти кажала преграда да не има некоја па да нема место да расте плодот.
     
    На AlfaButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AlfaButterfly

    AlfaButterfly Нов член

    Се зачлени на:
    15 декември 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    За преградата баш ми е чудно, затоа што во 30год два пати годишно сум на редовни контроли и сите ајде раѓај, раѓај топ ти е се. Јас и двата пати кога останав имав така чудни грчеви во стомакот, ама ајде како нормални се.
    Знам дека ќе дојде, сите ќе сме прекрасни мајки <3
     
  17. AlfaButterfly

    AlfaButterfly Нов член

    Се зачлени на:
    15 декември 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Гетметски мутации се испитуваат со Кариотип?
     
  18. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.485
    Допаѓања:
    35.206
    Пол:
    Женски
    За преграда направи или ХСГ или уште подобро хистероскопија. Некои работи не се гледаат на ехо.
    Испитувања на Имунологија направи, тироида, хормони, скриен шеќер, кариотип. Тоа ми текнува сега.
     
  19. AlfaButterfly

    AlfaButterfly Нов член

    Се зачлени на:
    15 декември 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Хормони, тироидеа и скриен шеќер правев после првиот пат а и пред првиот мн скоро правев. Ама уште еднаш ќе направам.
    За хистероскопија ми е страв уште еднаш под анестезија да легнам, страв ми е шо и веќе во 10 месеци два пати завршив со киретажи, како што разбрав така се прави, ама размислувам за магнет на матка.
    Кариотип средина на јануар имам термин.
    На имунологуја шо се испитува?
     
  20. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.485
    Допаѓања:
    35.206
    Пол:
    Женски
    Е па ХСГ направи, тоа е без анестезија, ќе се види формата на матката и дали има нешто што пречи.
    На Имунологија мутации и ХЛА типизација со мажот може да направите, ќе се види дали имате поклопување на гени.
     
    На AlfaButterfly му/ѝ се допаѓа ова.