Испитувања после спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од danichap, 19 октомври 2017.

 1. Milicka*

  Milicka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  2.380
  Пол:
  Женски
  Девојки денес бев да земам упат и ми дадоа само за трансфузиологија, за ману не знаеја да ми дадат , објаснував дека ми треба за генетски мутации ама ништо не ми дадоа, не им беше јасно што зборувам, а гинекологот будала ме правеше сум требала да правам испитувања после неколку спонтани замислете , хаос но тоа е .
   
 2. Flora98

  Flora98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2017
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Tesko nie so nasive ginekolozi.me cudi kako ne znael sto treba,treba obicno da ti dade upat za kariotip,AFA i hereditarni faktori.
   
 3. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.510
  Допаѓања:
  11.404
  Пол:
  Женски
  Јас испитував ТСХ, пролактин, хемостаза и д-димери, се е во ред, се е нормално. Сега чекам резultati уште од ПАП тестот, па ќе видиме дали има некој проблем зошто настана missed abortus. За хормони ми рече ќе испитаме за месец-два за да се вратат во нормала хормоните.
   
  На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.573
  Допаѓања:
  5.117
  Пол:
  Женски
  Генетски мутации дел се испитуваат на трансфузиологија. Така што ќе ти испитаат дел од нив и таму. За другите можеш и на Имунологија не мора МАНУ. Јас испитав се што можеше на транфузиологија и обично тие се најчестите мутации што може да прават проблем. Најчеста терапија е аспирин, фолан и во бременост клексани ако има било какво проблем.

  Инаку по протокол не само кај нас туку и секаде во свет е испитувања после 3 спонтан. Сурово и жално ама така е. Само со наше инсистирање можеме порано да стигнеме до некои одговори.
   
  На eli25 и joy1 им се допаѓа ова.
 5. Milicka*

  Milicka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  2.380
  Пол:
  Женски
  Со молење ми дадоа упат за трансфузиологија го немам пред мене има многу работи на него, планирам кога ке одам на трансфузиологија да тркнам и до МАНУ па да ми објаснат дали треба нешто плус да се испита, барем на МАНУ се супер може упат покасно да им дадеш и не е со закажување , јас имам направено само кариотип и за мене и за мм , но за него не ми треба никакво испитување со замрзнат материјал сме, па да видиме случајно да не имам некаков проблем па да си знам со време , да не поминувам низ истото но како кажал Бог така, се се случува со причина, затоа моја порака до сите главата горе и се ке си дојде на свое, сите еден ден ке бидеме мамички ***
   
  На eli25 и PeachGirl им се допаѓа ова.
 6. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.510
  Допаѓања:
  11.404
  Пол:
  Женски
  Јас ги зедов рез од ПАП и Торч и ми испаднаа 3 позитивни:
  1 ureaplasma urealytica - pozitiven
  2 Rubella IgG - pozitiven
  3 antitoxoplasma gondii IgG - pozitiven.
  Дали некој може да ми каже што се, јас читав нешто на интернет ама ме фаќа страв од тоа што го читам :(
   
 7. baby 5

  baby 5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.838
  Пол:
  Женски
  Како што ми објасни докторката Игг ти е стекнат имунитет дека веќе си ја прележала таа болест и дека ако дојдеш во контакт имаш веќе створено антитела и организмот сам се бори.. значи на кратко добро е што имаш стекнато имунитет..
   
  На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Flora98

  Flora98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2017
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Od tie genetski mutacii koi konkretno se ispituvaat vo transfuziologija? Dali maticnata treba da gi pisuva posebno vo upatot ili pa samo direktno do transfuziologija pa posle tie da oznacuvaat sto treba? Prasuvam od samata pomisla deka maticnata mozebi nema da znae haha

  Zdravo zenski. Vcera bev za priska 1 pa dr. Daneva mi rece deka imam hematom negde 40mm. Dali nekoja od vas imalo vakvo sikustvo?
   
  Последна измена од модератор: 17 ноември 2017
 9. baby 5

  baby 5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.838
  Пол:
  Женски
  Душо јас имав ама не ни знаев дека имам...кога се случи спонтаниот на обдукција покажа 3 хематоми на заден ѕид на постелката.. тие ми се исчистиле со пораѓајот.. е сега ти обавезно терапија
   
 10. Flora98

  Flora98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2017
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Hmm ic ne znam sto da pravam.primam clexane. Maticnata mi vika prekini gi a pak eden drug doktor mi vika ne.
   
  На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  1.639
  Пол:
  Женски
 12. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.510
  Допаѓања:
  11.404
  Пол:
  Женски
  Јас бев една недела после киретажа на гинеколог и ми рече дека пак имам хематом, сеуште немам добиено менс а поминаа 30 дена, ништо не ми даде за хематомот
   
 13. baby 5

  baby 5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.838
  Пол:
  Женски
  Можеби ќе ми е чудно прашањево ама на какво ехо те гледаше?
   
 14. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.510
  Допаѓања:
  11.404
  Пол:
  Женски
  Вагинално, а имав хематом и во бременост, па овај после киретажа не ми кажаја дали е истиот или е нов напраен и тоа бев кај двајца доктори...
   
  На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. baby 5

  baby 5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.838
  Пол:
  Женски
  Аха оти и јас имав во бременоста ама на постелката и кога бев на контрола немаше ништо.. тоа и беше причината за спонтаниот..
   
 16. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.510
  Допаѓања:
  11.404
  Пол:
  Женски
  Мене ништо конкретно не ми кажаја, од што настана. Остана само да си нагаѓаме ние сами и да немаме мир, за жал... Имав и хематом но не крварев, многу се поболив вирусно и од испитувањата испадна и уреаплазма и од се можи да биди.
   
 17. Flora98

  Flora98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2017
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Hmm. Posle 4dena otkako vo skopje mi rekoa deka imam hematom, bev kaj maticnata.. koga taa vide rece deka hematomot ne smalilo na 20mm negde. Dali e mozno?
   
 18. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.510
  Допаѓања:
  11.404
  Пол:
  Женски
  Можно е мене ми се смали за три дена со утрогестсн и после една недела немаше срцева акција...
   
 19. Flora98

  Flora98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2017
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Hmmm moram utre da odam na kontrola. Jas ne zedov nikakva terapija.. sega se plasam mnogu
   
 20. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.521
  Пол:
  Женски
  Ти мила си трудна?