1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испитувања после спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од danichap, 19 октомври 2017.

  1. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Што мрнува тоа? Мене ми дадоа само микробиолошки да испитам, се воспостави дека имам кламидија, пиев терапија, па ми се појави алергија, сега чекам да направам алерго тест, да се види на што сум алергична, па повторно да ми дадат терапија за да ја довршаж до крај, некој да имал вакво искуство со кламидија, за колку време ја излечивте, и дали лесно останавте бремени после тоа?
     
  2. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, и порано имав пишано, имав спонтан абортус во Ноември, после тоа во Декември бев на преглед ме прегледа и рече за 3 месеци да идам на контрола т.е. крајот на Март. Сакам да прашам јас сега имам менструација треба да ми заврши за 2 дена 3, кога е најдобро да идам на преглед после колку дена од завршувањето на менструацијата?
     
  3. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Јас одма после завршување на првата менструација бев на преглед, и правев некои испитувања, не знам зошто после 3 месеци ти рекла искрено.
     
    На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Не знам ни јас, после првата менструација кога бев само ме прегледа на ехо ми рече дека се е добро, и за друг преглед и испитувања ми рече да идам сега во март, после 3 месеци.
     
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mene na brisevite ednas mi pokaza oti imam klamidija a preku krv pokaza oti nemam klamidija I ne piev nisto oti toj test preku krv e najtocen
     
  6. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Eve i jas da vi se pridruzam vo grupava.
    Vo petokot mi konstatiraa missed i mi rekoa moras vo ponedelnik na kiretaza
    Napraviv kiretaza vcera no sakam da ve prasam koga mozam da pocnam so ispituvanja i koi ispituvanja treba da gi napravam
    Sekoj sovet e dobredojden bidejki ne sum od Skopje da me upatite sto i kade treba da napravam.
    Pogolema bolka od ovaa nema i ne bi sakala na nikoj da mu se sluci i povtori. Ama ke bideme jaki.
     
  7. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    :hug:

    Прво се прави TORCH тест. Упат ќе ти даде матичниот гинеколог. Испитувањето се прави на микробиологија, сигурно може и во твојот град. И микробиолошки брисеви, и да си направила во бременоста добро е пак да ги повториш.

    Можеш да направиш и трансфузиолошки и имунолошки испитувања во Скопје. И за тоа дава матичниот гинеколог, иако некои се тешки за вакви упати. Мене ми рече дека после еден missed не им е во пракса да прават такви испитувања, па мораше да инсистирам.

    Ако го испратија плодот на испитување, ќе ги чекаш и тие резултати. Не секогаш покажуваат зошто се случило.

    Да ти кажам да не се грижиш не можам. :(
    Ама се' поминува, држи се.
     
    На Maja92@ и Brpbrp им се допаѓа ова.
  8. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mnogu
    Nemam praveno nikakvi ispituvanja vo tekot na bremenosta nitu krv nitu bris niti nisto
    Doktorkata na sekoe mi velese rano e cekaj
    Znaela od samiot pocetok deka nema da e kako sto treba ama ne mi kazuvala inaku vo 8 nedela bev koga mi kazaa mised
     
  9. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Da istoto mi go rekoa deka moralo taka da bide ke pokazale rezultatite ama jas insistirav pak da se prati na ispituvanje.
     
  10. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    A ako mozes da mi kazes i koga treba da gi pravam ovie ispituvanja bidejki doktorkata nisto ne mi kaza nit me upati negde
     
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.766
    Допаѓања:
    12.883
    И јас сум со 2 мисед од испитувања торч,генски мутации,пап,брисеви...ако можеш и кариотип и тоа направи али али за кариотип многу тешко се наоѓа термин обично тоа го прават после повеќе абортуси али твое си е како сакаш :)
     
  12. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mila
    Zal mi e sto ne ima se poveke i poveke
    Posle kolku vreme gi pravese ispituvanjata od kiretazata?
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.766
    Допаѓања:
    12.883
    Прв пат кога добив после циклопрогиновата 20 дена после киретажата...штета што не има све повеќе знам дека ќе ти биде тормозење чекање резултати и све али да ти биде мирна душата понатака направи си ги па да си почнеш на раат таман тие три месеци ќе пројдат како од шала :):) и што и да ти треба слободно прашувај :)
     
    На Maja92@ и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  14. Bone1993

    Bone1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    zdravo , da ve prasam nesto ve molam jas imav abortus spontanus na 20 nedela mi zema brizovi i pozitiven mi bese
    chlamidya citav tuka deka se prai i na krvna slika , kako toa i kade !
     
  15. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Што направи?
     
  16. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Видов и на друго место дека го постави прашањето , плус имаше наведено дека пред тоа ти земале брис и немало никаква бактерија и слично . Кламидијата е инфекција од бактеријата Chlamydia trachomatis , најчесто инфицираните немаат никакви симптоми , а се пренесува преку сексуален однос. Исто така доколку не се открие на време , при породувањето се пренесува на бебето и може да дојде до компликации . Најверојатно си се инфицирала одпосле. Најдобро се испитува преку брис и крвна слика ,а не преку пап тест. Консултирај се со гинекологот , се лечи со антибиотици .. ама мора и партнерот да се провери и да се лечи и тој .
    Ви посакувам се најдобро ❤️



    Пс. Студент на медицински факултет
     
    На nikja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.095
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Девојки вејќе незнам што да правам веќе пола година се обидувинаме за бебе имав спонтан пред две години,направив сите испитувања немаше ништо веќе секој месец полудувам,првиот месец од прва се фати сега не сака.Остана последно да правам хистероскопија за 100%да сме сигурни дека нема ништо на матката имам редовна менструација дури после спонтаниот точно после 25дена од кога ме исчистија добив.
     
    На MarijaPet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Направи хистероскопија, ама според се што си напишала ти немаш проблем (мое мислење) . Верувам дека се си испитала , штом викаш дека уште хистероскопија останува ... Дали твојот партнер има направено било какви испитувања ?
     
  19. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.095
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Само микробиолошки и спемокултура се беше во ред немаше ништо.Хистероскопија се одлучив бидејки ХСГ ги правев на ГАК и на снимките не беше цела матка снимена само каналите сакам да проверам дали би имала некоја преграда.
     

    Прикачени фајлови:

    На MarijaPet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Јас искрено се надевам дека се ќе се реши , само нека помине ситуацијава со ова зло што не снајде , оди направи си го уште тоа испитување . Ако имаш преграда хирушки се решава тоа . И нема да има проблем . Постои решение за се денес , медицината е мноооогу напред . Нема губење надеж ❤️