1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испитувања после спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од danichap, 19 октомври 2017.

  1. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Da bremena sum negde 14nedela. Bev denes rano sabajle na kontrola. Dobro bese bebusot .. hematomot vise bese epten mal pa da se nadevam deka ke stignam do kraj..pozz
     
    На Meckicja, lackygirl и eta им се допаѓа ова.
  2. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Тогаш што си ја труеш душичката што било претходно.
    Си имаш теми за трудници придружиим се на девојките.
     
  3. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Haha pa ne znam tuka si vlegov od pocetok. Ubavo mi dojde so vas hehe.. sum imala 3predhodni neuspesni bremenosti pa zatoa vlegov da vidam sto ispituvanja ima
     
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    I neli pravese nikakvi ispituvanja prethodno za izgubenite bremenost i

    Imene na imunologija mi otkrijaa oti imam na faktor v heterozigotkoj e dokazano oti predizvikuva spontani abortusi I oti imam vrodena trombofilija ne na transfuziologija a z a 3 spontani abortusi sega veke ne e taka se insistira da se pocne so po opsirni ispituvanja posle prviot spontan abortus za da mozat da se sprecat I naredni spontani abortusi
     
    Последна измена од модератор: 29 ноември 2017
  5. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Imam ispitano see. Se bilo dosega negativno. Konkreten odgovor ne sum imala od nikoj ginekolog.. jebiga toa e. Gospod koga ke kaze da togas ke bide..
     
    На Анимал му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.077
    Допаѓања:
    20.829
    Пол:
    Женски
    Јас треба да одам сега пак да ми направат Torch бидејки после абортусот испадна дека имам уреаплазма, пиевме антибиотик со сопругот и треба да видиме дали се уништи. Работата е што мене многу ми е страв да појдам на гинеколог, страв ми е и од резултаите, имав и хематом и после киретажата остана и тој, не го исчистиле и него и си замислувам дека кизнеј што е, скраја да е. Јас се поболив психички. Веќе незнам ништо....... Многу лошо ја поднесов загубата... Многу сум негативна (за разлика од порано).
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  7. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    A torch ќе правиш заради тоа што ти открија уреоплазма или заради сигурност? Зошто и јас имав спонтан абортус, микробиолошките брисови чисти, пап тестот исто така, од хормоните пролактинот покачен. Не знам дали треба и torch да направам?
     
  8. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    А на трасфузиологија правеше?
    Направи си торч за секој случај да не го мислиш.

    Јас да прашам нешто.
    Имам упат за трасфузиологија ама бидејки неможеше да ми го издаде гинекологот ми го издаде општиот матичен и гинекологот напиша на лифче се што треба да се испита и сега се мислам да не ми прават проблеми.
    Ми кажа да објаснам како било и листот да го дадам.
    Е сега за мутациите ми кажа незнам дали на трасфузиологија ги испитуваат или на имунологија они таму ќе ти кажат се.
    Е сега ќе треба и маж ми нешто да го боцкаат ако не препратат на имунологија или како?
    За да знам дали сама да си одам или со него.
     
    Последна измена од модератор: 9 јануари 2018
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Moni nema vrska Oni pak ke si napisat tamu se sto treba da se ispita


    Na imunologija da I maz ti ke go viknat moj sovet ti e koga odes na transfuziologija zemi si prioriteten upat I za imunologija barem I tamu I tamu ke zavrses rab za imunologija mozes I od opstiot maticen lekar da zemes upat oti e institut
     
    Последна измена од модератор: 10 јануари 2018
  10. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Да ги направив сите испитувања на имунологија. Др. Трајков мислам се викаше, не упати во бараката за да ни земат крв и им се јави. На него му објасниве што е проблемот и тој им кажа што се да испитат. Само потребен ти е упат до имунологија, јас извадив од матичен гинеколог а мажот ми од матичен лекар.
     
  11. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Ќе одоме прво на трасфузиологија па после на имунологија.
    А ако сакаш да ми кажеш колку плативте за двајцата
     
  12. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Уф,тоа беше пред две години, не се сеќавам убаво, знам дека потпишавме за да бидеме донатири на коскена срж, па ни намалија од сумата. Знам само дека не беше баш евтинко. Мислам и дека некои испитувања што се прават на трансфузиологија, се прават и таму, па да си прашате, да не ви се повторуваат.
     
  13. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ako se pisete za donatori za koskena srz ke platite 2000 den samo ako ne.neznam kolku e

    Nie Lani plativme okolu 2500 den so antitela ta
     
    Последна измена од модератор: 9 јануари 2018
  14. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Mene mi e upatot za transfuziologija.za imunologija ne mi spomna nikoj.samo za mene se ispituvanjata,ne ni kazaa i za soprugot.
     
  15. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Na transfuziologija ispituvaat steknana trombofilija I 4 geni za vrodena trombofilija a na imunologija ispituvaat 17 geni za vrodena trombofilija
     
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.077
    Допаѓања:
    20.829
    Пол:
    Женски
    Да си направиш на него се испитуват тие токсоплазми.
    Иначе на папот немаше ништо само кандида. Единствено уреаплазма ми беше позитивна др се беше во ред. И докторот ми рече да појдам пак за месец и пол два за да направиме пак за да видиме дали ја уништивме, доколку е уште присутна ќе пијаме пак антибиотици.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Za ureoplazma e samo poseben bris a torch e za toksoplazmoza bakterija livirus li taka nestobese obicno se zarazuvaat tie sto imaat macki
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Vcera gi zemav rezultatite od kariotip i kaj rezulatot kaj mm kaj 15 hromozom Ima nesto sto ne e vo red bev kaj maticniot vika ne se razbiram bas okolu toa, da Ne Ima nekoja od vas so slicen problem??
     
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.077
    Допаѓања:
    20.829
    Пол:
    Женски
    Мене и токсоплазма ми беше позитивна затоа се збунив, ама таа беше помината прележана исто како рубеола. За неа гинекологот рече нема гајле, само за уреаплазмата ни даде антибиотици.
     
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Neli ti objasnija geneticarite tamu treba da imas izvestaj kaj nas bese ok no I da ima. nesto se resava so pgd toa I go preporacaa na drugarka moja
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.