1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испитувања после спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од danichap, 19 октомври 2017.

  1. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Nisto Ne mu kazale na mm
     
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A pise li nesto na izvestajot
     
  3. Momina solza

    Momina solza Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Низ форумов прочитав жени лавици, луѓе незнам од што сме ние жените создадени, да можеме да продолжиме после толку болка (мислам душевна не физичка) со животот. И јас имам горко искуство :'( два спонтани. Се плашам да размислувам за во иднина што се ме очекува, дали имаме со сопругот некоја генетска маана или којзнае што.
    Знам само дека е премногу болно среќата откако ќе ги видиш дветр цртички да ти трае кратко време.
    Ќе ве замолам ако знае некоја далк некој од испитувањата може да се напрват во Битола да ми каже кои и каде. Сите испитувања се прават преку крв така? А дали некоја правела имунолошки испитувања, како се прават тие? Читав дека кај жената може да дојде до непрепознавање на плодот, т. е. организмот да го чувствува како страно тело па да го напаѓа. Дали некоја знае нешто повеќе за ова како се прави испитување за овА.
     
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da na imunologija se pravat tie ispituvanja za da ne go otfrla organizamot na plodot kako strano telo tamu se ispituva I vrodena trombofilija I hla tipizacija a na transfuziologija se ispituva steknana trombofilija no I vrodena trombofilija isto no samo 4,5 geni na vrodena trombofilija ne kako na imunologija 17 geni nez dali imas napraveno histeroskopija I laparoscopijano napravi si ako ne si napravila I kariotip napravete na gak I da site ispituvanja se pravat so zemanje na krv osven neli laparoscopija I histeroskopija kade sto se gleda proodnosta na jajcevodite I vnatresno sta na matkata a I na endokrinolog ija napravi ogtt test so insulinemija isto preku krv ode I toa
     
  5. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Ајде ако некој знае а сигрно знае колку кошта испитувањето на трасфузиологија нека каже.
    Д димери,хемостаза и уште нешто имаше.
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Мислaм декa oкoлу 1500 беше
     
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Јас правев Битола во медицина на трудот и се ме фати 1250 ден. Ми беше позитивна уреаплазма, па пијав антибиотик и сега правев повторно по 2 месеци откако го испив антибиотикот па испадна негативна (фала му на Бога) малку ми олесна. Сега остануваат уште да ги испитам естроген и прогестерон, чекам да ми дојде менструација па на 3тиот ден ќе одам во битолската болница таму ќе ги испитам. После здравје Боже да се опуштиме малку со мм ;) па да одиме на "второ", првото не било за нас...
     
    На Анимал, eta и Meckicja им се допаѓа ова.
  8. Babynew

    Babynew Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2017
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Женски успеав на трансфузиологија некако да завршам, за на имунологоја тек ке одам. Сега ако може ваши искуства со покачено АФА. Горна граница 20 мене ми е 21. Докторкава на трансфузија ништо не ми објасни, јас прашувај она си пишува и само ми даде извештај со препишани резултати и ми вика сега оди си кај матичната она ке ти каже што да правиш. Ништо страшно ке си примиш терапија. Ке одам јас и кај матична и кај ИВФ докторот ама жениве овде се лавици и искуствата се подобри од докториве. :inlove::makeup::hug:
     
    На Анимал и Meckicja им се допаѓа ова.
  9. em4e_baby

    em4e_baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2015
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    839
    Пол:
    Женски
    И мене ми беше покачена АФА-та, ама малку повеќе од тебе - 28. И за тоа трансфузиологот ми даде Аспирин Протект 1х1.
    Почнав со терапијата, и за еден месец контрола на АФА-та за да види како делува Аспиринот.
     
    Последна измена: 7 февруари 2018
    На Babynew му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Babynew

    Babynew Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2017
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Веќе пијам аспирин. Од ин витрото па спонтаниот хаос ми е организмов. Висок притисок, неправилна работа на срце, чвор во десен лобус на тироидна плус циста во лев што претходно ги немав:(;(. Незнам више што да направам. Секој специјалист своја приказна.Ама храбро со дијагнозиве мои па една по една ке ги нокаутирам.
     
    На em4e_baby и Meckicja им се допаѓа ова.
  11. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Histeroskopija imas li napraveno
     
  12. Babynew

    Babynew Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2017
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Не сум уште притисоков ме кочи. Знае доста да се качи 200/100
     
  13. *plavooka*

    *plavooka* Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ке може ли некој да ми каже кај се наоѓа МАНУ треба да одам прво таму, ми даде матичната упат?
     
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    a zasto ke odes na manu
     
  15. Babynew

    Babynew Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2017
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Ману е посебна зграда од државна клиника. Кога ке ги поминеш автобуските на клиника нагоре према водно одма лево ке видиш зелена капија и убава зграда 2-3 спрата е.
     
  16. *plavooka*

    *plavooka* Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    А случајно информација колку пари е тестот за генетски мутации
     
  17. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Мене афата ми е 23 но ми кажа докторката дека нее ништо како и да е покриена сум си со терапија и тераме даље.
     
  18. Rina1992

    Rina1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Здраво. Да ве прашам, овие испитувања во трансфузиологија би ги завршила за 1 ден? бидејќи сум од Охрид и не ќе можам да останам 2 дена...
     
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne oti rez ne gi davaat odma istiot den tuku se ceka edno dve nedeli
     
  20. Rina1992

    Rina1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    За земање резултати не е проблем, мислев дали ќе стигнам да ги направам сите испитувања истиот ден..