Испитувања после спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од danichap, 19 октомври 2017.

 1. Babynew

  Babynew Активен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2017
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  157
  Пол:
  Женски
  Незнам точно ама чекам деновиве информации и за Ману и имунологија па ке пишам.
  Ако имаш закажан термин завршуваш сигурно, консултација со доктор и лабараторија имаш. Ако немаш термин не е сигурно дека ке завршиш зашто има многу гужва и приоритетните и без валиден упат чекаат сите да поминат па тогаш тие, и може да ти избегаат од лабараторија.
   
  На Rina1992 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. em4e_baby

  em4e_baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2015
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  839
  Пол:
  Женски
  @*plavooka* и @Babynew незнам за МАНУ, но, за генски мутации на Имунологија не боцнаа минатата недела, и тие испитувања што ни ги имаше пишано докторот не чинеа вкупно 5200 денари.
  Со тоа што за испитување на ХЛА се потпишавме за донатори на коскена срж и така не плативме.
  Инаку требаше да платиме 7000 денари за двајцата само за тоа испитување.
  Резултати ни кажаа пред 3 недели нема да има. Ми оставија телефонски број за да се јавам и да прашам дали се готови.
   
  На eta и Babynew им се допаѓа ова.
 3. Babynew

  Babynew Активен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2017
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  157
  Пол:
  Женски
  Фала на информација. Мене нешто ми спомнаа да очекувам сума од околу 8000. Па срце ми застана и одма пуштив денес луѓе да ми се распрашаат. Бесплатново здравство наше, и гратис ИВФ мислам дека до коска ке ме соголат. Ама ај за убаво ги давам парите.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  6.156
  Пол:
  Женски
  Kaj koj Dr bevte na imunologija
   
 5. em4e_baby

  em4e_baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2015
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  839
  Пол:
  Женски
  Богами!!! Ама се тешам дека ова еднаш се прави, и дека ќе ни биде од голема помош за прво, а здравје боже и за второ :)(fingers)
  Само за убаво да е, и убави работи да си споделиме наскоро!!
  Кај д-р Дејан Трајков. Термини за имунологија има дури и за истиот ден. Мене матичната гинеколог ми закажа уште за истиот ден. Само малку го почекав докторот, бидејќи беше на испит. И доколку имаш и други испитувања (на пример од трансфузиологија), слободно однеси ги да ги разгледа.
   
  На Babynew и eta им се допаѓа ова.
 6. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  6.156
  Пол:
  Женски
  Jas treba da se sovetuvam nesto so nego gi imam napraveno site ispituvanja
   
 7. em4e_baby

  em4e_baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2015
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  839
  Пол:
  Женски
  Слободно @Meckicja !! Докторот темелно ги разгледа досегашните мои испитувања, и не упати што друго да испитаме.
  Имав читано и искуства од други членки дека дури и без упат ги примал.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 8. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  3.650
  Пол:
  Женски
  Искрено и мене срце ме боли, кога ќе ми текне колку пари имаме потрошено а уште во круг се вртиме. Веќе почнав да си мислам како ги давам во хуманитарни цели, и некако поубаво се чуствувам. Му велам на мажот ми, си замислувам како нашите пари што ги даваме по болници одат за подобрување на здраствените услови во државата и за нови научни достигнувања, па така полесно ми е на душата.
   
  На Babynew и em4e_baby им се допаѓа ова.
 9. em4e_baby

  em4e_baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2015
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  839
  Пол:
  Женски
  Ќе дојдат и нашите пет минути!!
  И знам дека брзо ќе заборавиме низ што се досега сме поминале.
  А до тогаш само позитивна мисла да нѐ води!!!
   
  На Babynew, Melinda85 и eta им се допаѓа ова.
 10. Zekicka

  Zekicka Активен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2018
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Zdravo imav dva spontani abortusi vo 7 i 8 nedela ve molam za pomos koj ispituvanja da gi napravam pokraj standardnite mikrobioloski dobredojden ke mi bide sekoj vas sovet i iskustvo vi blagodaram odnapred.
   
  На PeachGirl и fina erika им се допаѓа ова.
 11. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.521
  Пол:
  Женски
  На трсафузиологија и имунологија и хистероскопија.
  Бременостите завршуваа со престанок на срцева реакција или?
   
 12. Zekicka

  Zekicka Активен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2018
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Благодарам, да со престанок на срцева реакција.
   
 13. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.521
  Пол:
  Женски
  Обавезно на трасфузиологија испитувања да направиш
   
 14. Zekicka

  Zekicka Активен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2018
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Секако monik55 со божја помош се надевам дека се ке биде во ред и дека овој пат ке успееме со мм да имаме бебенце.
   
 15. *Лорена*

  *Лорена* Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  4.394
  Пол:
  Женски
  Штo ти кaжa мaтичниoт гинекoлoг?
  Кaде те прaти?
   
 16. Zekicka

  Zekicka Активен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2018
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Ме упати на гинекологија скопје (инаку сум од гевгелија) т.е си побарав сама упат кај др Игор Самарџиски да ми закажи, прво сакав по приватниве клиники ама се предомислив не знам кај е подобро
   
 17. *Лорена*

  *Лорена* Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  4.394
  Пол:
  Женски
  Навистина не знам како оди процедурата надвор од Скопје, ама претпоставувам дека сега докторот од Скопје ќе те прати на трансфузиологија да ти земат крв за испитувања. Вообичаено тоа е првиот чекор. Во зависност од резултатите ќе добиеш насоки за натамошни испитувања ако е потребно. Малку ми е чудно зошто барем на трансфузија не те пратиле после првиот спонтан ама како и да е истерај си ги сега сите што треба. Се надевам ќе добиеш одговор и следната бременост ќе биде успешна и до крај. Пиши што ќе направиш. Со среќа.
   
  Последна измена од модератор: 15 февруари 2018
 18. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.521
  Пол:
  Женски
  За жал повеќето доктори не даваат да се испита на трасфузиологија.
   
 19. *Лорена*

  *Лорена* Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  4.394
  Пол:
  Женски
  Туку?
   
 20. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.521
  Пол:
  Женски
  Они имаат размислување дека за трасфузиилошки и имунолошки испитувања треба да се има тр спонтани абортуси.
  Си ги даваат основните испитувања пап и микробиолошки и викаат ајде готово сее ок правете бебе а нее ок
   
  На MiaMia123 и PeachGirl им се допаѓа ова.