1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испит за овластен ревизор

Дискусија во 'Барање работа' започната од memory, 4 декември 2012.

 1. memory

  memory Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  9
  Ако може сите што имаат информации на темата да пишат. Значи кај се полага колку чини... Гледам на страната на Институт за овластени ревизори пишува 9200 за секој дел. Гледам има две нивоа со неколку дела, дали се мисли по ниво таа цена или за секој дел посебно затоа што се многу така. И од каде може да добиеме материјали. А да, и кои услови треба да ги имаш за да полагаш испит за ревизор. Благодарам многу. И ако има некој што полагал може да каже свое искуство.
   
 2. SaskaQueen

  SaskaQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  10
  Лицата треба да ги поседуваат следните квалификации:

  Завршено високо образование во областа на економските и/или правните науки.
  Претходно релевантно академско или професионално искуство од областа.
  Во досегашното практично искуство да ги исполнуваат етичките и професионалните стандарди (доверливост, објективност и професионално однесување).

  1. Материјалите кои треба да се ажурираат се однесуваат на делот Законска регулатива на испитот за стекнување звање ревизор, согласно Програмата за спроведување на испитот за стекнување звање ревизор (http://www.iorrm.org.mk/ispit.html).
  2. Материјалите кои треба да се преведат од англиски јазик се однесуваат на деловите Ревизија 1, Ревизија 2, Финансиско сметководство и Финансиско известување, на испитот за стекнување звање ревизор, согласно Програмата за спроведување на испитот за стекнување звање ревизор (http://www.iorrm.org.mk/ispit.html).
   
 3. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  624
  Да ја активирам темава...

  Има некој/а што полагал/а испит за овластен ревизор?
   
 4. memory

  memory Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  9
  Ова е за луѓе кои треба да ги ревидираат материјалите за полагање, а не за тие што сакаат да го полагаат испитот. Зарем нема некој ревизор на форумот да ни каже кои услови се бараат за полагање на испитот?