1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исповедта на една акушерка (Дајен Чемберлен)

Дискусија во 'Книги' започната од meredith, 20 јануари 2012.

 1. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Книгава ја зедов ко на шала. Во библиотека немаше ниедна од тие јас што ги барав, и се изнервирав ја видов оваа, и ја зедов. Насловот ми изгледаше примамвило. Другарките мислеа дека се шегувам кога видоја која книга сум ја зела. Но, книгава е полна со изненадувања, јас не ни очекував дека ќе биде толку интересна. Додека ја читате книгата ќе се запрашате дали некогаш би сакале да откриете тајна која никогаш не требала да биде откриена, дали би сакале да прочитате писмо кое никогаш не требало да биде прочитано и дали би знаеле да се соочите со последиците од тоа?
  Ноел, Тара и Емерсон веќе долги години се најдобри пријателки и ги делат сите свои тајни, барем веруваа дека е така.
  Тара е прекрасна жена која го изгубила својот сопруг Сем и останала да живее со својата ќерка Грејс, која за неа е целосен странец со кој само го дели својот дом. Емерсон има совршен живот - го има својот сопруг Тед и својата ќерка Џени.
  Ноел нема свое семејство, освен мајка ѝ, која е сместена во старечки дом и која всушност и не е нејзината биолошка мајка. Таа е акушерка, но веќе неколку години не се занимава со својата професија.
  Тајните од минатото започнуваат да се откриваат со ненадејното самоубиство на Ноел. Помеѓу нејзините работи Емерсон пронаоѓа едно недовршено писмо адресирано до Ана, во кое Ноел признава дека при едно пораѓање во несреќен случај убила бебе и од болницата во која била Ана го земала нејзиното штотуку родено бебе, но притоа ја известува дека нејзината ќерка е во добро семејство и добро се грижат за неа. Тара и Емерсон се згрозени од суровата вистина за нивната пријателка која мислеле дека добро ја познаваат. Тука во приказната се појавува и Ана која долги години тагува по своето исчезнато бебе, а нејзината втора ќерка Хејли се бори за својот живот. Кое е всушност исчезнатото бебе на Ана?
  Тајните од минатото се откриваат, но за да ги дознаете ќе морате да го прочитате ова преубаво дело кое мене многу ми се допадна и верувам дека нема да ве остави рамнодушни.
   
  На praski4e му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.167
  Допаѓања:
  2.751
  Одлична книга, мене ми остави преубав впечаток. Не пропуштајте да ја прочитате.
   
 3. Agatha

  Agatha Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  1.103
  Интересна е, само што од средината натаму знаев како ќе заврши.
   
 4. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  834
  Кога беше попустот од матица ептен се запнав како пијана да ја купам и наеднаш се премислив... сакав повеќе впечатоци да прочитам и ништо од тоа...ја баталив некако :(
   
 5. Whitecloud95

  Whitecloud95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2013
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  381
  Пол:
  Женски
  Ја прочитав ова лето. Ми ја препорачаа. Не очекував дека би ме заинтересирала на почетокот, но ова е нешто феноменално. Ме воодушеви. :)
   
 6. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  455
  Прво ја прочитав Загубената ќерка од истата авторка и потоа барав друга од неа.. летото на одмор ја најдов на попуст, ја купив веднаш почнав да ја читам.. Предобра книга! Мистерии, неизвесност.. повеќе ми се допадна оваа од првата.. штета што само овие две се преведени
   
 7. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  1.109
  Допаѓања:
  1.606
  Пол:
  Женски
  Дали ја има некој оваа книга во електронска форма на македонски или српски?
  Ако ја имате ве молам пратете ми ја во лп.
  Поздрав!
   
 8. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  Баба ми ја читаше и памтам ми рече кога ќе потпорасниш да ја прочитав.Влевам во библиотека и онака викам дајде ми нешто интересно и ми ја дадоа...Тие 400тини страници во еден здив отидоа.Колку пресврти,навистина интересна книга :)
   
 9. donnalia

  donnalia Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  На листата на читање ми е подолго време ама никако да ја начекам во библиотека.
   
 10. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Преубава книга и приказна :)
   
  На Legadema му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  интересна приказна лани летото ја читав , топло ја препорачувам